Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Samochody elektryczne znacząco ograniczają emisję spalin w środowisku. Decydując się na zakup takiego auta, można skorzystać z dofinansowania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który może sięgać nawet 30% wartości samochodu. Czy ładowanie nowoczesnego auta elektrycznego jest drogie?
Ile kilometrów może przejechać samochód elektryczny?
Co prawda reklamy zapewniają nas, że auta elektryczne są w stanie przejechać niemal 400 kilometrów przez uzupełniania prądu. Jednak jeśli w czasie jazdy uruchomimy ogrzewanie lub klimatyzację, ta trasa znacznie się skróci. Przy optymalnej jeździe trzeba przyjąć, że samochód elektryczny może pokonać do 200 kilometrów. Po tym dystansie należy uzupełnić prąd w stacji ładowania. Naładowanie samochodu elektrycznego w stacjach szybkiego ładowania trwa około pół godziny – w tradycyjnych stacjach ładowania niestety czas ten jest znacznie dłuższy. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na podłączenie auta do prądu.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
Do niedawna korzystanie z ładowarek elektrycznych było bezpłatne, zatem kierowcy aut elektrycznych nie ponosili kosztów z tytułu dostarczania energii. Aby naładować prądem samochód, najlepiej jest korzystać ze stacji szybkiego ładowania – pozwalają one na korzystanie z prądu stałego o mocy minimum 40 kW. W domowych warunkach najlepiej ładować samochód we własnym garażu, jednak będzie to zdecydowanie wolniejsze ładowanie. W prostym rachunku, przy korzystaniu z taryfy nocnej dostawcy prądu, 100 km jazdy samochodem elektrycznym naładujemy za 7-12 PLN. Korzystając z szybszych, ale publicznych ładowarek aut, za podobny dystans naładowania samochodu musimy liczyć się z kwotą w wysokości około 20 PLN.
Gdzie trzeba płacić za ładowanie samochodu?
Samochody elektryczne są przyszłością miast bez smogu i zanieczyszczeń powietrza. Dlatego coraz częściej stacje i punkty ładowania można znaleźć w galeriach handlowych, przy biurowcach czy w hotelach. W takich miejscach to właściciel decyduje o wysokości opłat za ładowanie – często korzystanie z prądu jest bezpłatne, wymagana jest jedynie opłata za postój samochodu w miejscu ładowania.
Ze wszystkich analiz wynika, że statystyczni użytkownicy samochodów elektrycznych dziennie pokonują do 45 km, zatem samochód muszą ładować co około 2 dni (przy zachowaniu regularnego trybu życia). Koszty ładowania samochód elektrycznych mimo wszystko pozostają zdecydowanie niższe od kosztów związanych z utrzymaniem w trybie użytkowania samochodów spalinowych.