Ile kosztuje samochód elektryczny w Polsce?

Chcemy być coraz bardziej ekologiczni. O środowisko dbamy już nie tylko przez eliminowanie plastiku z naszego życia, ale także przez zakup samochodów elektrycznych. Sprawdźmy, ile kosztuje samochód elektryczny, który bez problemu można kupić w Polsce? 

Dopłaty do aut elektrycznych 

Koniec 2019 roku to ważna data dla wszystkich rozważających zakup samochodu elektrycznego. Wtedy bowiem weszło w życie rozporządzenie, które oferuje dopłaty do samochodów tego rodzaju. Aby otrzymać nawet 30% zwrotu za zakup elektryka, trzeba spełnić jeden warunek: wybrany model nie może być droższy niż 125 000 PLN brutto. Czy w tej kwocie mieszczą się samochody zasilane prądem? Tak, jednak trzeba pamiętać, że w tej kwocie najprościej będzie zakupić elektryczne auto miejskie. 

Jakie są ceny samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce? 

Ceny samochodów elektrycznych są różne i zależą od producentów. Przyjąć należy, że za samochód z napędem elektrycznym trzeba zapłacić od 100 do 650 tysięcy PLN. Wśród dostępnych ofert, korzystniejsze są między innymi:  Peugeot E-208, Skoda Citigo Iv, Smart EQ ForTwo i Volkswagen e-Up. Są to najtańsze modele aut elektrycznych dostępnych z dopłatą. 

Od czego zależy cena samochodu elektrycznego? 

Ceny aut elektrycznych zależne są od możliwego do pokonania przez pojazd dystansu i pojemności baterii. Im tańszy model samochodu elektrycznego, tym niższy zasięg jazdy. Modele, których ceny oscylują w okolicy 100 000 PLN, gwarantują, że na jednym ładowaniu można pokonać  dystans do 200 km – z kolei auta z najwyższej półki cenowej, obiecują zasięg ponad dwukrotnie wyższy. Wraz z poziomem naładowania baterii wzrasta maksymalna prędkość, którą może pokonać auto elektryczne. Tańsze modele mogą rozpędzać się do 130-150 km/h, a najdroższe, jak Porsche Taycan do 260 km/h. Samochód elektryczny od Porsche gwarantuje także rozpędzenie do 100 km/h w czasie krótszym niż 3 sekundy. Niestety, trzeba za nie zapłacić ponad 650 000 PLN. Co ciekawe, elektryczna Tesla jest tańsza od Porsche o 250 000 PLN. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *