Badanie techniczne, a okresowy przegląd pojazdu – czym się różnią?

Wielu z nas używa zamiennie określeń badanie techniczne i przegląd okresowy pojazdu. Jak się okazuje są to jednak dwie różne usługi, mające na celu zupełnie inne kwestie. Czym różnią się te pojęcia i dlaczego są mylone, nawet przez doświadczonych kierowców?

Na czym polega przegląd techniczny?

Przegląd techniczny, kierowca przeprowadza w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Badanie jest konieczne, aby pojazd mógł zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Warto zaznaczyć, że taki przegląd jest obowiązkowy i polega na okresowej kontroli sprawności technicznej pojazdu.

W trakcie przeglądu technicznego zostaną sprawdzone między innymi:

  • numer VIN pojazdu
  • zgodność informacji zawartych w dowodzie z rzeczywistym stanem pojazdu
  • sprawność auta pod kontem technicznym
  • ogólny stan ogumienia
  • wyposażenie w niezbędne elementy, takie jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy

W sytuacji gdy pojazd wyposażony jest w instalację LPG, ona również przejdzie badanie techniczne, gdyż jej sprawność jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Nowe pojazdy należy poddać przeglądowi technicznemu dopiero po 3 latach od momentu rejestracji, kolejna diagnostyka musi zostać wykonana po 2 latach, a każde kolejne badanie należy powtórzyć co roku. Dodatkowo od roku 2014 Okręgowa Stacje Kontroli Pojazdów mają prawny obowiązek zapisania i przekazania do bazy CEPIK przebiegu pojazdu.

Na czym polega przegląd okresowy i czym różni się od przeglądu technicznego?

W odróżnieniu od przeglądu technicznego, przegląd okresowy nie jest obowiązkowy. Warto jednak wziąć pod go pod uwagę, ponieważ ma on na celu zapewnienie nam pełni bezpieczeństwa podczas jazdy. Polega na skontrolowaniu stanu zużycia części oraz wymianie płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość z jaką należy go wykonywać i zakres przeglądów jest zwykle zalecana przez producenta pojazdu. Celem badania jest wydłużenie żywotności części, jak i zapobieganie przyszłym awariom. Podczas okresowego przeglądu pojazdu zostanie wymieniony olej silnikowy, a często również płyn chłodniczy i hamulcowy. Warto rozważyć wymianę filtra oleju, powietrza oraz kabinowego, ich systematyczna wymiana, pozytywnie wpływa na ochronę kluczowych części silnika jak i nasze bezpieczeństwo. Diagności sprawdzą również stan zawieszenia, układu hamulcowego, kierowniczego oraz wydechowego. Co istotne, regularne przeglądy okresowe, są często wymagane przez producentów aut, jako warunek konieczny do zachowania prawa do gwarancji. W najnowszych modelach aut o konieczności wykonania przeglądu powiadomi nas komputer pokładowy.

Stacja kontroli pojazdów Bielsko- specjaliści na wysokim poziomie.

Jeśli zależy nam na kompleksowej usłudze na najwyższym poziomie, warto wybrać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, oferującą szeroki wachlarz usług. Stacja kontroli pojazdów Bielsko – BPBP S.A, zagwarantuje najwyższą jakość badania. Dzięki bogatemu zapleczu technicznemu i zaawansowanemu parkowi maszyn, pojazd zostanie kompleksowo sprawdzony pod kątem technicznym. Nowoczesne rozwiązania najwyższej klasy oferowane przez tę stację, pozwolą przeprowadzić przegląd profesjonalnie oraz z najwyższą dokładnością. Dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu pracowników, diagnostyka zostanie przeprowadzone sprawnie, dzięki czemu zaoszczędzimy cenny czas. Po badaniu wykwalifikowany zespół mechaników, zaproponuje nam odpowiednie metody naprawy, a dzięki profesjonalnej wiedzy, pomoże również wybrać odpowiednie części wymienne.

Poznaj stację diagnostyczną BPBP S.A!

Mieszkasz w Bielsku i potrzebujesz pilnego przeglądu okresowego? Świetnie się składa! Stacja diagnostyczna BPBP S.A wykona okresowe badania techniczne Twojego pojazdu. Sprawność techniczna auta jest najważniejsza, ponieważ zapewnia nam bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dzięki najnowocześniejszemu wyposażeniu stacji i wykwalifikowanej obsłudze, każdy aspekt Twojego pojazdu zostanie zadbany. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług Stacji kontroli pojazdów BPBP S.A, znajdującej się w Bielsku-Białej. Sprawdź adres: ulica Generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza 27. Czołowy warsztat diagnostyczny oferuje szeroki zakres badanych pojazdów, a jego pracownicy cechują się profesjonalizmem i starannością na najwyższym poziomie. Dzięki bogatemu doświadczeniu sprostają najwyższy oczekiwaniom. Stacja wykonuje przeglądy w zakresie:

  • A – motocykle
  • B – pojazdy osobowe do 3,5 tony
  • T – ciągniki rolnicze
  • E – przyczepu

Stacja kontroli pojazdów Bielsko gwarantuje najwyższą jakość usług, co potwierdzają pozytywne opinie i rekomendacje klientów. Odwiedź warsztat lub zadzwoń i umów się na spotkanie pod numerem 512-772-999

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *