Zużycie internetu na komputerze i telefonie – jak sprawdzić?

Pojęcie transferu danych jest ściśle powiązane z internetem mobilnym. Z samego internetu można korzystać zarówno na telefonie, jak również komputerze. W ramach poszczególnych planów, operatorzy sieci komórkowych przewidują także pakiety danych. Ich wartość wyrażona jest w GB (Gigabajtach). Natomiast transfer danych jest zużywany w momencie przeglądania stron, jak też oglądania filmów, czy innych czynności, które podejmuje się w trybie online, na przykład wideokonferencja.

Całkowite zużycie pakietu danych skutkuje znacznym spadkiem prędkości internetu. W wielu przypadkach wystarcza to wyłącznie do korzystania z podstawowych funkcji przeglądarki, czy aplikacji takich, jak Messenger.

Transfer danych i jego limity

Nic więc dziwnego, że poszczególni użytkownicy internetu mobilnego chcą mieć pod kontrolą zużycie danych. Dzięki temu mogą uniknąć sytuacji, w której na przykład w trakcie spotkania online, ich pakiet wyczerpuje się, a połączenie zostaje przerwane.

Jeśli chodzi o same limity, są one różne. Przede wszystkim ogólny limit transferu danych wiąże się z wielkością danego pakietu danych. Innymi słowy przekroczenie dostępnego limitu, czyli zużycie pakietu danych owocuje tym, że najczęściej dalsze korzystanie z Internetu jest mocno utrudnione. Strony ładują się bardzo wolno i z pewnością nie ma mowy o tym, by dało się cokolwiek pooglądać online.

Dlatego w kwestii limitów rozwiązaniem, które pozwala na kontrolę nad zużyciem danych jest ustawienie limitu samodzielnie. Można tego dokonać chociażby na telefonie, jak również laptopie. Limit taki ustawia się najczęściej w skali dnia. Jeśli w ciągu doby zużycie danych przekroczy limit, który ustawiliśmy na swoim urządzeniu, zostaniemy o tym natychmiast poinformowani.

Jeśli taki limit chcemy ustawić na swoim telefonie, w pierwszej kolejności musimy skorzystać z opcji „Oszczędzanie danych”. Dzięki temu telefon samodzielnie ogranicza zużycie transmisji danych. Natomiast drugim krokiem jest wybór Datally na telefonie z Androidem. Następnie wybieramy opcję „Limit dzienny”. Teraz możemy wybrać ilość danych, której nie chcemy przekroczyć w ciągu dnia, a następnie zatwierdzić prowadzoną wartość. Natomiast samo Datally to nic innego, jak aplikacja Google, która pozwala na kontrolę nad zużyciem danych. To wygodne i proste narzędzie.

Natomiast jeśli ktoś nie posiada Datally, nie szkodzi. Zarówno system Android jak również iOS wyposażone są w monitoring zużycia danych. Urządzenia te pozwalają również na określenie dziennego limitu zużycia danych. Najczęściej tego typu czynności wykonuje się z poziomu ustawień dla „Danych i połączeń”.

W przypadku urządzeń takich, jak laptop również można ustawić limit dzienny. W pierwszej kolejności należy prawym przyciskiem myszy kliknąć na ikonkę Wi-Fi, a następnie przejść do ustawień (Otwórz ustawienia sieci i Internetu). Na ekranie pojawi się okno, w którym widoczny będzie stan połączenia. Mamy tam opcję „Zużycie danych”. Gdy wejdziemy w tą funkcję, będziemy mogli ustawić dzienny limit zużycia danych.

Zużycie internetu – jak sprawdzić?

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić zużycie internetu na poszczególnych urządzeniach, podpowiadamy. W przypadku laptopów w niemal identyczny sposób, jak ma to miejsce podczas ustawiania limitu dziennego. Poprzez wybór opcji Ustawień sieci i Internetu otworzy się okienko ze stanem połączenia. Poniżej samego stanu mamy opcję „Zużycie danych”. Jest ono wyrażone w procentach oraz Megabitach lub Gigabitach, w zależności od tego, ja dużo danych zużywa dana aplikacja.

Również w przypadku urządzeń Android oraz iOS mamy możliwość dokładnego prześledzenia, które aplikacje oraz w jak dużym stopniu „pożerają nam Internet”. Jak sprawdzić zużycie internetu w telefonie Android, oto prosty sposób:

 • Wchodzimy w Ustawienia

 • Tam wybieramy opcję „Użycie danych”

 • Następnie „Komórkowa transmisja danych”

I mamy dostęp do listy aplikacji, które korzystają lub korzystały z połączenia internetowego oraz podaną wielkość danych, jaką zużyły.

Sposób na sprawdzenie zużycia danych w urządzeniach iOS jest podobny do tego na Androidzie:

 • W pierwszej kolejności wybieramy „Ustawienia – Sieć komórkowa”

 • Następnie „Ustawienia – Dane Mobilne

Następnie otworzy się okno, w którym podana będzie ilość zużytych danych wraz z wyszczególnionymi aplikacjami.

Jak ograniczyć zużycie internetu na naszych urządzeniach?

Skoro wiemy już jak sprawdzić zużycie internetu na komputerze i innych urządzeniach, zastanówmy się, w jaki sposób możemy to zużycie ograniczyć. Przede wszystkim jeśli w domu posiadamy router ze stałym dostępem do Internetu, w urządzeniach korzystajmy z domowej sieci Wi-Fi, nie natomiast komórkowego zużycia danych.

Po drugie, naprawdę warto prześledzić, które aplikacje zużywają Internet i w miarę możliwości ograniczyć ten proces. Można na przykład zainstalować lżejsze wersje popularnych aplikacji komórkowych.

Jeśli już oglądamy jakieś filmy na telefonie, możemy to robić w trybie offline (jeśli film został zapisany w pamięci telefonu) lub wybrać niższą jakość obrazu. Jak wiadomo, im wyższa jakość tym również wyższe zużycie danych.

Także wyłączenie opcji automatycznej aktualizacji systemu pozwoli nam na zaoszczędzenie danych. W przypadku gdy automatyczna aktualizacja jest włączona, system pobierać będzie aktualizację bez względu na to, czy ktoś korzysta w danej chwili z Wi-Fi czy pakietu danych sieci komórkowej. W jaki sposób wyłączyć automatyczną aktualizację?

 • Wejdź do sklepu Google Play

 • Obok pola wyszukiwania znajduje się ikonka, którą należy kliknąć

 • Następnie pojawi się opcja „Ustawienia”

 • W ustawieniach dostępna jest zakładka „Aktualizuj aplikacje automatycznie”

 • Wybór opcji „Tylko przez Wi-Fi sprawi, że aktualizacja nastąpi tylko w momencie podłączenia telefonu do sieci za pośrednictwem Wi-Fi

Powyżej opisany sposób ma zastosowanie dla urządzeń typu Android. W przypadku urządzeń iOS, musimy postępować w następujący sposób:

 • Wejdź w „Ustawienia”

 • Wybierz swoje imię i nazwisko

 • Następnie przechodzimy prze iTunes przechodzimy do App Store

 • W sekcji „Pobieranie automatyczne” odznaczamy opcję „Aplikację

Od teraz możemy ręcznie potwierdzić aktualizację danej aplikacji.

Jak sprawdzić pobierane przez urządzenie dane?

W przypadku komputerów, sprawa jest prosta. Wystarczy wejść w „Opcję”, które najczęściej znajdują się w górnym prawym rogu. Tam wejść w „Pobrane pliki”. W ten sposób będziemy mieć wgląd zarówno w pliki, które zostały pobrane za pośrednictwem przeglądarki, ale również na te, w trakcie pobierania. Jeśli ktoś korzysta z różnego typu aplikacji do pobierania plików z Internetu, tam również znajdzie aktualnie pobierane pliki. Jeśli chodzi o samo zużycie danych, sposób na ich sprawdzenie opisaliśmy już wcześniej.

W przypadku urządzeń Android, wszelkie informacje związane ze zużyciem danych oraz pobieranymi danymi dostępne są w Ustawieniach, w „Użyciu Danych”. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o urządzenia iOS.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu vaxy.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *