#esencjainternetu

Uczucie suchego kaca – na czym polega?

0 157

Wyjście z uzależnienia od alkoholu to bardzo trudny i złożony proces, który wymaga wielu poświęceń. Niestety nawet po zaprzestaniu picia i odbytej terapii odwykowej, nałogowiec jeszcze przez dłuższy czas może zmagać się z nieprzyjemnymi skutkami swojego uzależnienia. Jednym z uciążliwych stanów, które towarzyszą trzeźwemu alkoholikowi, może być suchy kac. To niebezpieczne zjawisko, które wymaga specjalistycznej pomocy.

Czym jest suchy kac i na czym polega?

Suchy kac to uczucie, które towarzyszy wyłącznie osobom uzależnionym od alkoholu. Stan ten jest łudząco podobny do syndromów standardowego kaca, występującego następnego dnia po nadmiernej konsumpcji napojów alkoholowych. Jednak osoba doświadczająca tego uczucia, nie spożywała trunków. To niebezpieczne zjawisko określane jako rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny.

 

Uczucie suchego kaca najczęściej pojawia się w sytuacjach, które były ściśle związane z systematycznym spożywaniem alkoholu np. imprezy towarzyskie. Niepijący alkoholik, uczestnicząc w takich spotkaniach, pomimo iż nie spożywał trunków, następnego dnia może odczuwać fizyczne dolegliwości łudząco przypominające kaca. Takie zjawisko jest związane także z natrętnymi myślami, które dotyczą spożywania napojów procentowych. Pojawia się także silne uczucie głodu alkoholowego, które mocno oddziałuje na psychikę, co z kolei obniża samopoczucie. Wszystko to powoduje, że suchy kac dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej niepijącego alkoholika i świadczy o nawrocie uzależnienia.

U kogo występuje?

Suchy kac jest ściśle związany z chorobą alkoholową, dlatego też dotyczy wyłącznie osób uzależnionych. Uczucie to może towarzyszyć alkoholikowi na każdym etapie terapii, jak i po jej zakończeniu. Stan ten stanowi poważne zagrożenie dla trzeźwiejącego alkoholika, ponieważ może spowodować ponowne sięgnięcie po napoje procentowe. Organizm osoby, która zmaga się z uzależnieniem, nie jest przystosowany do braku używki, jednak pozostają przyzwyczajenia. Właśnie dlatego niepijący alkoholik doświadcza suchego kaca, pomimo iż nie spożywał on trunków. Takie uczucie wywoływane jest określonym bodźcem, związanym z dawnymi nawykami. Wystarczy, że niepijący alkoholik wejdzie do sklepu monopolowego lub kupi alkohol dla kogoś, wówczas po pewnym czasie może pojawić się suchy kac.

Jakie są objawy suchego kaca?

Suchy kac łudząco przypomina kaca występującego następnego dnia po konsumpcji alkoholu. Stąd też objawy są bardzo podobne i można do nich zaliczyć:

  • ból głowy;
  • nudności i wymioty;
  • biegunki;
  • brak apetytu;
  • odwodnienie;
  • suchość w ustach;
  • silne pragnienie;
  • nadmierna potliwość;
  • rozkojarzenie;
  • senność;
  • bóle mięśniowe;
  • zaburzenia świadomości;
  • niepokój;
  • drażliwość;
  • osłabienie organizmu.

Dodatkowo oprócz standardowych objawów może pojawić się silna potrzeba spożycia napojów procentowych, zwana głodem alkoholowym.

Co różni go od zwykłego kaca?

Kac to zespół objawów, które pojawiają się następnego dnia po nadmiernej konsumpcji napojów procentowych. Towarzyszą mu uciążliwe objawy, które zwykle mijają po kilku godzinach. Co ważne, jest on ściśle związany ze zbyt dużą ilością spożywanego alkoholu i może towarzyszyć każdej osobie, która wypiła zdecydowanie zanadto. Innymi słowy, objawy kaca mogą występować nawet u tych osób, które sporadycznie spożywają alkohol. Dodatkowo nie świadczą one o uzależnieniu, a nadmiernej konsumpcji.

Z kolei objawy suchego kaca towarzyszą osobom uzależnionym, które zaprzestały picia. Mogą one występować zarówno w trakcie leczenia odwykowego, jak i po jego zakończeniu. Niestety uczucie to może pojawić się nawet kilka lat po odbytej terapii. Objawy suchego kaca również trwają kilka godzin, jednak występuje także psychiczny symptom, czyli głód alkoholowy, który jest sygnałem świadczącym o nawrocie choroby alkoholowej.

Standardowy kac nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wystarczy odpoczynek i dobre nawodnienie organizmu. Inaczej jest z suchym kacem, gdyż fizyczne objawy dość szybko ustępują, jednak pozostaje silny przymus sięgnięcia po alkohol. Tutaj może okazać się, że kluczowa będzie pomoc terapeutyczna. Dzięki indywidualnej terapii i współpracy ze specjalistami niepijący alkoholik będzie mógł uporać się z głodem alkoholowym i przezwyciężyć chęć sięgnięcia po trunki.

Proces wyjścia z nałogu jest niezwykle trudny. Każda osoba, która przejdzie kompleksowe leczenie alkoholizmu we Wrocławiu, doskonale zdaje sobie sprawę, że pozostanie niepijącym alkoholikiem do końca życia, co wymaga sporych poświęceń, a także uporania się z nieprzyjemnymi skutkami swego nałogu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.