Witamina K2 w czasie zimy – za co odpowiada w naszym organizmie?

Witamina K jest nazwą określającą grupę rozpuszczalnych w tłuszczach pochodnych chinonowych, natomiast witamina K2 (menachinon) jest związkiem wytwarzanym przez niektóre drobnoustroje. W przypadku witaminy K2 cząsteczka charakteryzuje się większą ilością wiązań. Ma bardzo ważne zadanie, odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi w naszym organizmie, a także odpowiada za syntezę protrombiny, ma wpływ na metabolizm tkanki kostnej i prawidłowy przebieg procesów mineralizacji. Ponadto witamina K2 odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku profilaktyki choroby niedokrwiennej serca, przeciwdziała w występowaniu zwapnień naczyń krwionośnych, poprawiając ich elastyczność i uszczelniając, działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Witamina K2 – czy warto ją suplementować zimą?

Oczywiście tak! Między innymi dlatego, że działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Ponadto bardzo często zimą suplementujemy witaminę D3, a prawidłowe wsparcie zapewnia jej właśnie witamina K2.

Jakie są skutki niedoboru witaminy K2?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę K2 jest bardzo niskie u osób zdrowych. Jej niedobór może wystąpić u osób cierpiących na zaburzenia jelitowe, przewlekłe biegunki, osoby po leczeniu antybiotykami, osoby starsze, a także chorujące na przewlekłe schorzenia przewodu pokarmowego. Niewystarczająca poziom witaminy K2 objawia się samoistnym krwawieniem, sińcami, wylewami wewnętrznymi, wydłużonym czasem krzepnięcia krwi, skazą krwotoczną lub długotrwałym miesiączkowaniem.

Jaką witaminę K2 wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów przeznaczonych do suplementacji witaminy K2. Najczęściej występuje ona w połączeniu z witaminą D3, wapniem i magnezem. Najczęściej nasz wybór preparatu jest uzależniony od porady farmaceuty. Zanim jednak wybierzemy się do apteki, warto poszukać informacji o danym preparacie i wybrać ten, który gwarantuje wyłącznie naturalne składniki bez sztucznych konserwantów czy dodatków chemicznych.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu suplementów?

Wybierając odpowiedni suplement, warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia nie tylko produktu, ale również surowców występujących w danym produkcie. Powinniśmy wybierać jedynie te produkty, które zawierają w sobie wyłącznie surowce z krajów ich pochodzenia. Dobry suplement nie powinien zawierać w sobie sztucznych konserwantów ani substancji chemicznych. Do zakupu wartościowych i naturalnych suplementów diety zapraszamy Państwa serdecznie do sklepu zdrowoodlotowo.pl, w którym znajdziecie asortyment wielu uznanych na rynku producentów.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *