10 najlepszych darmowych antywirusów
Na użytkowników komputerów czeka wiele niebezpieczeństw. Za część z nich odpowiadają wirusy, z którymi można zetknąć się przede wszystkim w Internecie. Rozwiązaniem tego problemu jest skuteczny program antywirusowy. W naszym zestawieniu prezentujemy 10 takich narzędzi.
10 najlepszych i darmowych programów antywirusowych
Poniżej omawiamy 10 darmowych antywirusów, które ochronią komputer przed zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania. Każdy użytkownik z całą pewnością znajdzie odpowiednie narzędzie dla siebie. Jak zatem wygląda nasz darmowy antywirus ranking?
Avast Free Antivirus
Ranking darmowych antywirusów otwiera Avast Free Antivirus. Program ten od lat cieszy się niesłabnącą popularnością użytkowników, którzy cenią go za wiele przydatnych funkcji, a część z nich można nawet konfigurować według własnych preferencji. Jakie narzędzia wchodzą w skład pakietu Avast? Można tu wskazać między innymi alerty o włamaniach, zaporę sieciową, ostrzeganie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony programów, a także sprawdzanie aktualności wersji zainstalowanych na komputerze aplikacji. Co ważne, Avast jest programem darmowym. Podczas korzystania z niego wyświetlają się reklamy, dzięki którym zarabiają jego twórcy. Istnieje jednak możliwość ich pominięcia.
Osoby, które mają większe potrzeby, mogą zdecydować się na zakup płatnych wersji – Avast Premium Security lub Avast Ultimate. Jeżeli chodzi o pierwszy ze wskazanych wariantów, oferuje on dodatkowe funkcje w postaci zapory sieciowej, wykrywania witryn wyłudzających loginy, hasła i numery kart kredytowych, blokadę możliwości przejęcia kontroli nad kamerą internetową, a także permanentne usuwanie plików. Z kolei Avast Ultimate, jak deklarują jego twórcy, umożliwia uzyskanie pełnej anonimowości podczas przeglądania zasobów Internetu, a ponadto narzędzia o nazwie Avast Cleanup Premium do optymalizacji komputera oraz Avast AntiTrack blokującą aktywność użytkownika dla trackerów.
AVG AntiVirus Free
Kolejną z najciekawszych propozycji w zestawieniu jest AVG AntiVirus Free. To darmowy program antywirusowy, o którym słyszało wielu użytkowników. Ma on niezwykle przydatne funkcje takie jak ochrona w czasie rzeczywistym, skanowanie na żądanie bądź po uruchomieniu komputera, moduł kwarantanny, skanowanie poczty elektronicznej, ochronę przed phishingiem, czy też blokowanie pobierania podejrzanych załączników. Wszystko to odbywa się w tak zwanym trybie cichym, a więc bez wiedzy użytkownika. Warto również podkreślić, że AVG AntiVirus Free jest programem darmowym z wyłączeniem zastosowań komercyjnych.
Avira Free Antivirus
Avira Free Antivirus jest darmowym programem przeznaczonym zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Cechuje się on dużą skutecznością, na co ma duży wpływ częsta aktualizacja. Avira Free Antivirus zapewnia ochronę nie tylko przed wirusami, ale i trojanami oraz oprogramowaniem typu malware i spyware. Narzędzie to działa w chmurze obliczeniowej, co pozwala odciążyć pracę komputera i nie ma wpływu na jego wydajność. Na uwagę zasługuje również nowoczesny wygląd i intuicyjny interfejs.
Bitdefender Antivirus Free
Bitdefender Antivirus Free to kolejne w zestawieniu narzędzie, które korzysta z chmury obliczeniowej. Jest to darmowa aplikacja, która w porównaniu z innymi nie wygląda w sposób zbyt zaawansowany, aczkolwiek nie jest to prawda. Program ma bowiem wiele przydatnych funkcji, których użytkownicy oczekują od antywirusów. Na szczególną uwagę zasługuje ochrona przed kradzieżą pieniędzy z konta bankowego. Użytkownicy domowi mogą skorzystać z bezpłatnej wersji, natomiast dla firm przewidziana jest opcja komercyjna.
CatchPulse
CatchPulse jest darmowym programem antywirusowym dostępnym w angielskiej wersji językowej. Nie jest to popularne narzędzie, jednakże cechuje się ono przyzwoitą funkcjonalnością. W swej pracy korzysta on bowiem z kilkunastu silników antywirusowych, co zwiększa jego skuteczności w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Ponadto program ten oferuje takie funkcje jak skanowanie na żądanie, czy też kontrolowanie plików wykonywalnych. Zapewnia także ochronę komputera przed złośliwymi skryptami.
Comodo AntiVirus
Comodo AntiVirus to propozycja nie tylko dla domowych użytkowników, ale i dla firm. Dużą zaletą tego programu są częste aktualizacje, które pozwalają podnieść poziom ochrony. Comodo AntiVirus korzysta z chmury obliczeniowej, a osoby, które zainstalowały aplikację, chwalą ją za niewielki wpływ na wydajność komputera. Na szczególną uwagę zasługuje tryb Game Mode, który przypadnie do gustu graczom. Uruchomienie go ogranicza pojawiające się alerty w taki sposób, aby nie przeszkadzały one w rozrywce.
Microsoft Defender
Microsoft Defender to standardowe narzędzie antywirusowe systemu Windows. Niegdyś było ono uznawane za zdecydowanie niewystarczające, jednakże jego modernizacje sprawiły, że może zastąpić inne programy. Aplikacja ta oferuje dodatkowe funkcje w postaci między innymi ochronę przed oprogramowaniem typu ransomwere oraz ochronę przeglądarki internetowej. Microsoft Defender jest darmowy i nie wyświetla żadnych reklam podczas pracy. Co więcej, nie wpływa znacząco na wydajność urządzenia, na którym został zainstalowany.
Panda Dome
Panda Dome jest kolejnym programem antywirusowym, który dobrze sprawdza się w domowych warunkach (darmowa licencja z wyłączeniem użytku komercyjnego). To stosunkowo proste narzędzie, które korzysta z chmury obliczeniowej. Dobrze chroni ono nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, ale też przed aplikacjami szpiegującymi. Ponadto oferuje VPN, monitorowanie zewnętrznych nośników danych, a także możliwość utworzenia ratunkowego dysku USB.
PC Matic Home Security
PC Matic Home Security jest programem, z którego można skorzystać zupełnie bezpłatnie. Co ważne, mogą to zrobić nie tylko użytkownicy domowi, ale i firmy. Nie jest to jednak zbyt popularne narzędzie, na co z pewnością ma wpływ brak polskiej wersji językowej. Osoby, które zdecydują się na jego instalację, nie powinny czuć się zawiedzione. Aplikacja skutecznie bowiem chroni komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Działa szybko i sprawnie, przez co nie wpływa negatywnie na wydajność pracy urządzenia, na którym została zainstalowana. Minusem programu jest jego interfejs. Nie jest on zbyt estetyczny, aczkolwiek można się do niego szybko przyzwyczaić.
Secure APlus
Zestawienie o nazwie darmowe antywirusy ranking zamyka program o nazwie Secure APlus. Z roku na rok cieszy się on coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Nic dziwnego, albowiem narzędzie to wykazuje wysoką skuteczność w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Duża w tym zasługa obsługiwanej chmury obliczeniowej oraz kilkunastu silników antywirusowych. To jednak nie wszystko, ponieważ program działa także w trybie offline, wykorzystując przy tym silnik ClamAV. Co ważne, Secure APlus zapewnia ochronę nie tylko przed typowymi wirusami, ale wirusami bezplikowymi oraz oprogramowaniem, które wykorzystuje wiersz poleceń. Narzędzie to ma jeszcze jedną cechę, która nie każdemu przypadnie do gustu. Mianowicie po uruchomieniu pliku niemającego odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa pojawi się komunikat o tym fakcie i użytkownik będzie musiał zdecydować, co dalej zrobić. Przy uruchamianiu dużej liczby plików może się to okazać bardzo irytujące.
Program antywirusowy powinien być zainstalowany w każdym komputerze. Wirusy są bowiem obecne nie tylko w Internecie, ale mogą zostać przeniesione na zewnętrznych nośnikach danych, na przykład na pendrive’ach. Warto więc poznać narzędzia, które zapewnią skuteczną ochronę przed tego rodzaju zagrożeniami.
Redaktor vaxy.pl: Robert Adamski