10 najlepszych programów program do edycji i cięcia filmów

W sieci dostępnych jest wiele programów do edycji i cięcia filmów. Oferują one różnego rodzaju dodatkowe funkcje, które bywają przydatne podczas pracy. W naszym kolejnym zestawieniu przyjrzymy się 10 narzędziom, które można pobrać za darmo z Internetu i pomożemy wybrać najlepsze.

Wybieramy najlepsze programy do edycji filmów

Programy do montowania filmów to niezwykle przydatne narzędzia, które są wykorzystywane przez osoby wykonujące domowe nagrania, na przykład z uroczystości rodzinnych lub wakacyjnych wyjazdów. Filmy te coraz częściej rejestrowane są za pomocą smartfonów bądź cyfrowych aparatów fotograficznych, co też przyczyniło się do wzrostu popularności tej formy przechowywania wspomnień.

Programy do edycji filmów, które prezentujemy w naszym zestawieniu, zostały uporządkowane w kolejności alfabetycznej, aby nie faworyzować żadnego z nich. Dopiero w dalszej części artykułu podpowiemy na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zainstalowanie tego rodzaju narzędzia.

Adobe Premier Rush

Ten program do obróbki filmów ma wiele funkcji dobrze znanych z aplikacji dostępnych na telefony komórkowe. Umożliwia on montaż, w tym między innymi przycinanie filmów i dodawanie do nich napisów, a ponadto oddaje do dyspozycji 2 GB przestrzeni w chmurze. Aplikacja ta jest dostępna w dwóch wersjach – Starter (darmowej) oraz Professional (komercyjnej). Do sporadycznego domowego użytku z powodzeniem wystarczy opcja bezpłatna.

Apple iMovie

Apple i Movie to program do montowania filmów, który działa na komputerach i urządzeniach mobilnych firmy Apple. Aplikacja ta jest niezwykle prosta i intuicyjna w użyciu, co ucieszy osoby niezbyt biegłe w obsłudze tego rodzaju narzędzi. Niemniej jednak można znaleźć tutaj wiele przydatnych funkcji, wśród których warto wskazać na przykład możliwość dodawania przejść oraz edycję dźwięku. Przygotowane pliki można w łatwy sposób zapisać w pamięci urządzenia bądź w chmurze.

Blender 3D

Blender 3D to kolejny w naszym zestawieniu darmowy program do montowania filmów. Oddaje on do dyspozycji zaawansowane funkcje, które przede wszystkim dotyczą edycji efektów trójwymiarowych, aczkolwiek można go wykorzystywać także w przypadku filmów 2D. Pewną wadą tego programu jest to, iż użytkownik musi samodzielnie nauczyć się jego obsługi. Może to przysporzyć problemów osobom, które nie są zbyt biegłe w obsłudze komputera. W takim przypadku niezbędne będzie poświęcenie kilku dłuższych chwil na zapoznanie się z poszczególnymi funkcjami.

DaVinci Resolve

Jednym z najlepszych narzędzi, jakie można znaleźć w Internecie, jest program do edycji filmów DaVinci Resolve. Dlaczego tak jest? Otóż to właśnie w tym programie edytowano takie filmy jak „Avatar”, „Piraci z Karaibów”, czy też „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”. Czy może być lepsza rekomendacja? Skoro bowiem DaVinci Resolve znakomicie sprawdził się w przypadku takich produkcji, tym bardziej usatysfakcjonuje domowych użytkowników. Narzędzie to oddaje do dyspozycji wiele  funkcji, które pozwalają na kompleksową edycję filmów. Ich ogrom jednak nie przytłacza, ponieważ twórcy zadbali o prosty interfejs. Gdyby mimo wszystko okazało się, że funkcje podstawowej wersji są niewystarczające, dostępny jest płatny wariant DaVinci Resolve Studio. Wówczas domowy komputer może stać się profesjonalnym narzędziem do edycji filmów.

Hitfilm Express

Jeżeli zastanawiasz się, który program do edycji filmów pozwoli na modyfikacje nagrań wykonanych w technologii 4K oraz zarejestrowanymi w 360 stopniach, a ponadto posiada bogatą bazę efektów specjalnych, weź pod uwagę Hitfilm Express. Dzięki temu narzędziu będziesz mógł stworzyć niezwykle oryginalne filmy, które wszystkich zachwycą. Co więcej, efekty wprowadzonych modyfikacji zobaczysz natychmiast, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować o kolejnych operacjach. Na czym mogą polegać wspomniane modyfikacje? Mianowicie dzięki Hitfilm Express możesz zmieniać kolorystykę, dodawać efekty związane z ruchem i animacją obiektów, zniekształcenia oraz efekty świetlne. To jednak nie koniec zalet tego programu. Otóż w Internecie bez problemu znajdziesz filmy szkoleniowe, w których omówione zostały różnego rodzaju funkcje.

InShot

InShot to prosty w obsłudze program do montażu filmów, które następnie można szybko opublikować na Instagramie. Wynika to z domyślnie ustawionych proporcji (1:1). Istnieje jednak możliwość ich zmiany, przez co nagranie może zostać wykorzystane również w innym celu. Jeżeli zaś chodzi o główne funkcje tego programu, należy wskazać tutaj dodawanie takich elementów jak muzyka, tekst, naklejki, filtry kolorystyczne oraz efekty dynamiczne. Żeby się z nimi wszystkimi zapoznać, trzeba dokładnie poznać menu aplikacji. Warto zwrócić uwagę, że InShot ma pewną wadę, która dla wielu użytkowników może być trudna do zaakceptowania. Mianowicie pozostawia znak wodny na zapisanych filmach. Istnieje jednak możliwość jego usunięcia po obejrzeniu reklam.

Lightworks

Program do tworzenia filmów, jakim jest Lightworks, umożliwia wsparcie dla nagrań wykonanych w technologii 4K podczas ich eksportu po wcześniejszym zmontowaniu. Taką możliwość oferuje jednak wyłącznie płatna wersja, natomiast darmowa pozwala na obsługę nagrań wykonanych w rozdzielczości 720 p. Mimo wszystko jest to niezwykle użyteczne narzędzie, które zadowoli wielu domowych użytkowników. Mianowicie Lightworks umożliwia edytowanie filmów zapisanych w dowolnym formacie. Można je wzbogacić na przykład o ścieżkę dźwiękową lub napisy. Warto zaznaczyć, że wszelkie wprowadzone zmiany zostają natychmiast zapisane w sposób automatyczny. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba obawiać się o ewentualną utratę efektów swojej pracy.

Shotcut

Shotcut to program do łączenia filmów, którego interfejs może wzbudzić pewne obawy o łatwość jego obsługi. Faktycznie, aplikacja ta nie przypadnie do gustu części użytkowników. Niemniej jednak ci, którzy nie zrażą się bardziej skomplikowaną obsługą niż w przypadku innych narzędzi, powinni być zadowoleni z funkcji, jakie oferuje Shotcut. Możliwości edycji są naprawdę bogate, obejmują między innymi obsługę obrazu HDR oraz rozbudowaną obróbkę ścieżki dźwiękowej. Ciekawą opcją jest możliwość udostępnienia bezpośredniej transmisji strumieniowej, którą można wykorzystać do prezentacji filmu w mediach społecznościowych.

Videopad

Videopad przeznaczony jest do edycji bardziej złożonych nagrań. Ta aplikacja do tworzenia filmów pozwala bowiem nie tylko na wykonywanie modyfikacji, ale też montaż. Edytor wyposażony został w przyjazny interfejs, który nie wymaga długiej nauki ze strony użytkownika. Co ważne, zapisane filmy można następnie eksportować do takich serwisów jak YouTube. Część narzędzi znajdujących się na wyposażeniu programu dostępna jest jednak po zakupieniu wersji komercyjnej.

VSDC Free Video Editor

VSDC Free Video Editor to program do edytowania filmów, który znakomicie sprawdza się na starszych komputerach charakteryzujących się gorszymi parametrami niż nowszy sprzęt. Co ważne, aplikacja ta ma do zaoferowania wiele ciekawych funkcji, w tym na przykład integrację z nagrywarką płyt CD i DVD. Dzięki temu rozwiązaniu można szybko zapisać swoje filmy na tego typu nośnikach.

Zastanówmy się teraz, jak wybrać najlepszy program służący do edycji filmów. Okazuje się bowiem, że aby być usatysfakcjonowanym z wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy.

Najlepszy program do edycji i przycinania filmów – który wybrać?

Wybierając program do wycinania filmów i ich edycji, należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Mianowicie warto sprawdzić wymagania sprzętowe poszczególnych aplikacji. Jeżeli bowiem dysponujemy starszym komputerem, bardziej rozbudowane narzędzia mogą nie działać w sposób prawidłowy. Informacje dotyczące wymaganych parametrów znajdziemy na stronie internetowej, z której można pobrać programy.

Kolejną rzeczą jest interfejs. Jeżeli jest on dobrze zaprojektowany, wówczas obsługa programu staje się przyjemnością. Natomiast nieintuicyjne rozwiązania mogą przysporzyć wielu problemów podczas pracy. W tym przypadku jednak musimy najpierw pobrać aplikację i ją zainstalować, aby sprawdzić, jak wygląda jej obsługa.

Następną i w zasadzie najważniejszą kwestią jest funkcjonalność danego programu. Nie każdy potrzebuje rozbudowanego kombajnu, czasami wystarcza bowiem proste narzędzie, które posiada podstawowe funkcje i jest bardzo proste w obsłudze. Stąd też mniej wymagający użytkownicy zadowolą się takimi programami jak na przykład VSDC Free Video Editor czy też InShot. Z kolei ci, którzy potrzebują aplikacji jak najbardziej profesjonalnych, zwrócą uwagę na DaVinci Resolve oraz Hitfilm Express. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że pierwszy z nich był wykorzystywany do obróbki znanych wszystkim produkcji kinowych.

Pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy. To, co podoba się innym, nie musi odpowiadać naszym oczekiwaniom. Innymi słowy, warto przetestować kilka programów do edycji filmów, aby wybrać najlepszy z nich. Może się bowiem okazać, że aplikacja, która oferuje mniej funkcji, jest znacznie łatwiejsza w obsłudze, a mimo to zawiera wszystkie najważniejsze funkcje. W takiej sytuacji nie ma sensu instalować skomplikowane narzędzie, które będzie przysparzać niepotrzebnych problemów związanych z obsługą bądź ma wiele funkcji, z których i tak nie będziemy korzystać.

W Internecie można bez problemu znaleźć wiele programów służących do edycji filmów. Są one przydatne każdemu, kto wykonuje różnego rodzaju nagrania, od czysto amatorskich po profesjonalne. Dzięki nim można dodać do filmów napisy, ścieżkę dźwiękową oraz inne efekty, a następnie udostępnić je w mediach społecznościowych lub serwisach takich jak na przykład popularny YouTube.

Redaktor: Robert Adamski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *