Klonowanie dysku – jak sklonować dysk? Krok po kroku

Niestety wiele osób wciąż zapomina o regularnym wykonywaniu kopii zapasowej. W razie jakiejkolwiek awarii dane mogą ucierpieć, a nawet zostać nieodwrotnie utracone. Wciąż jednak klonowanie dysku wydaje się nieco skomplikowanym terminem, a cały proces może przysporzyć niemałych problemów, szczególnie początkującym użytkownikom. Na czym dokładnie polega klonowanie dysku? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Jak wykonać klon dysku i jakie programy mogą w tym pomóc?

Klonowanie dysku – jak sklonować dysk? Krok po kroku

Klonowanie dysku twardego może na początku wydawać się skomplikowane, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim do czynienia. Proces można jednak znacznie uprościć. W tym celu warto poznać najważniejsze informacje na jego temat oraz zaznajomić się z programami, które zdecydowanie ułatwią kopiowanie dysku.

Na czym polega klonowanie dysku?

W wielu modelach laptopów wykorzystuje się dwa nośniki – tak zwany dysk HDD oraz SDD. To właśnie urządzenia z dwoma dyskami są najchętniej wybierane i mają najwięcej zalet. W kontekście kopiowania dysku, wystarczy wiedzieć, że HDD zapisuje dane na wirujących magnetycznych talerzach, natomiast SSD wykorzystuje pamięć flash.

Kopia dysku twardego to proces umożliwiający przeniesienie plików znajdujących się na jednym z dysków (na przykład na HDD) na drugi (choćby SSD). Zawartość kopiuje się w niezmienionej postaci, dzięki czemu nie ma potrzeby ponownego ich konfigurowania ani instalacji. Cała przeniesiona partycja źródłowa nie zmienia się po sklonowaniu dysku. Aby klonowanie dysków było możliwe muszą zostać spełnione dwa warunki – dostępne muszą być dwa nośniki oraz wystarczająca ilość wolnego miejsca.

Po co klonuje się dysk?

Klonowanie dysku systemowego ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że warto się na nie zdecydować.

  • Nie trzeba ponownie instalować ani konfigurować systemu operacyjnego. Sam proces jest wyjątkowo żmudny i pracochłonny, a przeniesienie danych zdecydowanie go ułatwia. Odzyskiwanie plików jest bardzo wygodne i pozwala zachować wszystkie informacje oraz programy w niezmienionej formie.
  • Można uzyskać kopię zapasową (backup) całej zawartości nośnika. Jest to rozwiązanie szczególnie pożądane przez osoby, które boją się utraty lub uszkodzenia ważnych danych lub zwyczajnie chcą przenieść dane na inne urządzenie.
  • Kopia zapasowa zawartości dysku staje się mobilna. Można wygodnie zabrać ją ze sobą niemal wszędzie, dzięki czemu ważne dane będą zawsze pod ręką.

Program do klonowania dysku – jaki wybrać?

Programy przeznaczone do kopiowania dysku są obecnie coraz chętniej wybierane. Pozwalają one sprawnie i zdecydowanie wygodniej niż manualnie przeprowadzić migrację pamięci. Co prawda, niektóre, nowsze modele systemów operacyjnych posiadają wbudowany program do tworzenia kopii zapasowej, jednak w starszych urządzeniach, konieczne jest samodzielne zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo programów do klonowania dysku.

  • Acronis True Image. Największą zaletą tego programu jest możliwość przechowywania danych poza siedzibą firmy – w chmurze. Samą aplikację można bardzo łatwo konfigurować, a jej użytkowanie jest wyjątkowo proste.
  • EaseUS Todo Backup. To jedna z lepszych, darmowych propozycji do użytku domowego. Program umożliwia sprawne klonowanie nie tylko plików i folderów, ale również partycji czy zainstalowanego oprogramowania. Dzięki aplikacji można przywrócić całą zawartość lub jedynie wybrane pliki.
  • AOMEI Backupper Standard. Aplikacja jest w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych pozycji do tworzenia kopii zapasowej dysku. Z łatwością można przenieść pliki między nośnikami HDD i SSD. Co więcej, AOMEI Backupper Standard jest dostępny całkowicie bezpłatnie.
  • MiniTool Partition Wizard. Program skutecznie ułatwia obsługę wolumin – można je wygodnie tworzyć i usuwać, a także łączyć, dzielić czy formatować. Dzięki aplikacji migracja całego systemu przebiegnie bez większego problemu, nawet w przypadku początkujących użytkowników. Ponadto program pomaga wykrywać ewentualne błędy na nośnikach.
  • WinToHDD. W programie wszystkie czynności opierają się na plikach ISO, WIM, ESD, SWM, VHD i VHDX, dzięki czemu można całkowicie zrezygnować z płyt CD i DVD, a także innych nośników pamięci. Intuicyjny kreator sprawia, że klonowanie systemu jest szybkie i wygodne. 

Klonowanie dysku – krok po kroku

Kopia systemu operacyjnego nie jest skomplikowanym procesem i odbywa się w zaledwie kilku krokach. Do wykonania migracji danych niezbędny będzie przede wszystkim odpowiedni, przeznaczony do tego program. Aplikacje ułatwiają cały proces, a intuicyjny interfejs we właściwy sposób kieruje użytkownika, podpowiadając kolejne kroki. Zazwyczaj ograniczają się one do wybrania opcji „kopiuj”, a następnie wskazania dysku klonowanego oraz docelowego. Program wyświetla podsumowanie, a po zaakceptowaniu zgodności danych – przystępuje do przenoszenia danych. 

Nieco większe trudności mogą pojawić się w przypadku migracji na dysk zewnętrzny. Podpięcie dysku nie stanowi problemu w przypadku komputera stacjonarnego, jednak kłopoty mogą napotkać właściciele laptopów. Najczęściej można spotkać nośniki z dwoma rodzajami złącz – SATA oraz M.2. Zdarza się, że laptop nie ma odpowiedniego wejścia. W takiej sytuacji niezbędne jest zakupienie odpowiedniego adaptera, który umożliwi wpięcie dysku do złącza USB.

Klonowanie dysku – ile może trwać?

Nie jest łatwo oszacować czas niezbędny do sklonowania dysku. Należy pamiętać, że zależy on w dużej mierze od pojemności oraz stopnia zapełnienia danego nośnika. Trzeba się liczyć z również tym, że migracja danych w niektórych przypadkach zajmie nawet kilka godzin. Z drugiej strony odpowiedni program, w przeciwieństwie do reinstalowania systemu oraz manualnego kopiowania danych, całkowicie samodzielnie przeprowadzi cały proces klonowania.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor vaxy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *