#esencjainternetu

10 najlepszych darmowych programów do odinstalowania aplikacji

0 312

Instalowanie różnego rodzaju aplikacji jest codziennością dla użytkowników komputerów. Bez tej operacji nie można przetestować nowych programów. Jeżeli nie spełniają one oczekiwań, wówczas powstaje konieczność ich odinstalowania. Można to zrobić za pomocą specjalnych aplikacji. W naszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto z nich korzystać, a także przedstawimy 10 tego rodzaju narzędzi.

Deinstalacja programów – dlaczego warto w specjalistycznej aplikacji?

Deinstalacja programów w systemie Windows odbywa się za pomocą standardowego narzędzia Dodaj/Usuń programy. Spełnia ono swoją funkcję w sposób podstawowy, co oznacza, że nie zawsze usuwa wszystkie pliki i foldery związane z daną aplikacją. Ponadto narzędzie Microsoftu nie usuwa błędów w rejestrze, nie tworzy punktów jego przywracania, a także nie usuwa historii przeglądarki internetowej.

W Internecie bez problemu można znaleźć specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają skuteczne odinstalowanie programów. Oferują one wspomniane powyżej funkcje, a duża część z nich jest przy tym bezpłatna.

Program do usuwania aplikacji zwiększa bezpieczeństwo korzystania z komputera. Powstałe w rejestrze błędy mogą doprowadzić do unieruchomienia urządzenia, co może wiązać się z koniecznością skorzystania z pomocy informatyka, a to zawsze dodatkowe koszty.

Jaki program do odinstalowywania wybrać?

Wybór odpowiedniego programu do deinstalacji uzależniony jest od kilku czynników. Jak często się zdarza, dostępne są bowiem aplikacje płatne i darmowe. Nie oznacza to jednak, że te drugie są gorsze. Wiele zależy od potrzeb danego użytkownika. Niektórzy cenią sobie proste narzędzia, które zawierają wyłącznie niezbędne funkcje, co ułatwia ich obsługę.

Jeżeli już mowa o funkcjach, to warto sprawdzić, czy dana aplikacja umożliwia usuwanie błędów w rejestrze, tworzy punkty przywracania systemu, usuwa pliki i foldery powiązane z odinstalowywanym programem, czy też umożliwia podgląd realizowanych operacji. Nie bez znaczenia jest także prostota obsługi. Nikt bowiem nie lubi tracić czasu na dokonywanie tak prozaicznych czynności, jak odinstalowywanie programów.

Warto również zwrócić uwagę na system, pod którym działają poszczególne aplikacje. Otóż większość z nich działa w środowisku Windows, natomiast niekoniecznie już z macOS. Informacje na ten temat można znaleźć na portalach, które umożliwiają pobieranie programów.

Wśród omówionych poniżej narzędzi można znaleźć zarówno proste aplikacje, jak i wielofunkcyjne programy, które przeznaczone są dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Do pierwszej grupy można zaliczyć HiBit Uninstaller, KUninstall, czy też MyUninstaller. Z kolei bardziej zaawansowane narzędzia to na przykład Advanced Uninstaller PRO, Ashampoo UnInstaller, jak i  Revo Uninstaller Pro. Wybierając program, warto pamiętać o jednej rzeczy. Mianowicie zawsze można go odinstalować, jeżeli nie będzie on spełniał oczekiwań. Podobnie wygląda sprawa w przypadku płatnych narzędzi. Otóż są one dostępne w wersji testowej, która najczęściej ma ograniczenie czasowe. Po wygaśnięciu przewidzianego przez twórcę czasu aplikacja przestanie działać. Wówczas należy podjąć decyzję o zakupie pełnej wersji albo o jej odinstalowaniu.

10 najlepszych programów do odinstalowywania

W naszym zestawieniu prezentujemy 10 programów do odinstalowywania, które powinny spełnić oczekiwania użytkowników. To takie programy jak Advanced Uninstaller PRO, Ashampoo UnInstaller, Geek Uninistaller, HiBit Uninstaller, KUninstall, MyUninstaller, Perfect Uninstaller, Revo Uninstaller Pro, Total Uninstall oraz Uninstall Tool. Zostaną one omówione w kolejności alfabetycznej.

Advanced Uninstaller PRO

Advanced Uninstaller PRO jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi prezentowanych w zestawieniu. Zresztą oprócz deinstalacji umożliwia on usuwanie danych z historii przeglądarki internetowej, a także czyszczenie i naprawianie błędów rejestru. Aplikacja ta ukazuje użytkownikowi listę zainstalowanych programów wraz z datą ich instalacji oraz zastosowaną architekturą – 32- albo 64-bitową. Podczas deinstalacji dochodzi również do usunięcia plików i folderów powiązanych z daną aplikacją, a ponadto użytkownik może monitorować zachodzące procesy.

Ashampoo UnInstaller

Ashampoo UnInstaller to rozbudowane narzędzie służące od odinstalowywania programów na komputerach z systemem Windows. Aplikacja ta pozwoli na dokładne usunięcie wszystkich pozostałości po odinstalowanych programach nie tylko z pamięci urządzenia, ale i z rejestru. Co więcej, pozwala on na usunięcie programów, których nie da się odinstalować za pomocą Dodaj/Usuń programy. To jednak nie wszystko, albowiem Ashampoo UnInstaller pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym podejmowanych operacji. Ponadto aplikacja oferuje dodatkowe funkcje takie jak czyszczenie i optymalizacja dysku oraz rejestru, usunięcie plików tymczasowych, wyczyszczenie historii przeglądarki internetowej, przyspieszenie uruchamiania komputera, usuwania duplikatów plików, czy też tworzenie punktów przywracania systemu. Żeby móc skorzystać z możliwości tego programu, należy zarejestrować się na stronie jego twórcy w celu uzyskania kodu niezbędnego do pierwszego uruchomienia aplikacji. 

Geek Uninistaller

Jeżeli kogoś interesuje darmowy deinstalator, powinien zwrócić uwagę na Geek Uninistaller, który cieszy się sporą popularnością wśród polskich użytkowników. Nie oferuje on co prawda rozbudowanych funkcji, jak na przykład nadzór nad prowadzonymi operacjami, jednakże jest to lepsze narzędzie niż standardowe Dodaj/Usuń programy. Interesującą funkcją jest automatyczne monitorowanie plików i folderów, a także rejestru w poszukiwaniu ewentualnych pozostałości po odinstalowanych aplikacjach.

HiBit Uninstaller

HiBit Uninstaller jest niezwykle łatwym w obsłudze narzędziem do odinstalowywania niepotrzebnych programów. Zaraz po uruchomieniu aplikacji generuje ona zestawienie wszystkich programów, jakie zostały wcześniej zainstalowane w pamięci komputera. Korzystając z tej listy, można wybrać narzędzia do odinstalowania. Na uwagę zasługują adnotacje z ostrzeżeniami, że deinstalacja niektórych programów może uniemożliwić korzystanie z innych aplikacji. Wystarczy tylko wybrać dany program i następnie kliknąć w opcję odinstalowania. Następnie można wygenerować raport o przeprowadzonej operacji.

KUninstall

KUninstall to program do usuwania aplikacji cechujący się niewielkim zapotrzebowaniem na miejsce na dysku (322 KB). Interfejs tego narzędzia jest bardzo prosty, dzięki czemu chętnie korzystają z niego mniej zaawansowani użytkownicy. Problemem może być w takim przypadku brak polskiej wersji językowej. 

MyUninistaller

MyUninstaller to program do deinstalacji, który zajmuje bardzo mało miejsca w pamięci komputera. To jedynie 43 KB. Co więcej, narzędzie to jest niezwykle proste w obsłudze. Po odinstalowaniu programu można zapisać na dysku raport z tej operacji.

Perfect Uninstaller

Perfect Uninstaller to  program do odinstalowania aplikacji, który wyróżnia się rozbudowanymi funkcjami na tle swojej konkurencji. Pozwala on dokładne odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji, w tym również tych, które nie dają się usunąć za pomocą standardowego narzędzia, jakim jest Dodaj/Usuń programy. Aplikacja usuwa również wszelkie pozostałości po deinstalacji w postaci plików i folderów. To jednak nie koniec funkcji programu Perfect Uninstaller. Otóż pozwala on także tworzyć punkty przywracania rejestru, dogłębnie czyścić rejestr, a także monitorować na bieżąco przeprowadzane operacje. Warto pamiętać o jednej rzeczy. Mianowicie, aby skorzystać ze wszystkich funkcji programu, konieczna jest rejestracja. W przeciwnym razie jego funkcjonalność będzie bardzo ograniczona.

Revo Uninstaller Pro

Revo Uninstaller Pro to program do odinstalowania programów, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników komputerów z systemem Windows. Jest to aplikacja, która może z powodzeniem zastąpić standardowe narzędzie Dodaj/Usuń programy, jakie można znaleźć w systemie firmy Microsoft. Co jest istotne z punktu widzenia użytkownika, Revo Uninstaller Pro pozwala nadzorować proces instalacji i deinstalacji, dzięki czemu można uzyskać pewność, że wszystkie pliki dotyczące danego programu zostały usunięte.

Total Uninstall

Total Uninstall to kolejny program do odinstalowania, który cechuje się rozbudowanymi funkcjami. Przede wszystkim pozwala on skutecznie odinstalowywać niepotrzebne oprogramowanie, a także obserwować zmiany, jakie zachodzą w systemie i jego rejestrze. Zaletą tego narzędzia jest podgląd szczegółowych informacji dotyczących zainstalowanych programów. Co więcej, z poziomu aplikacji można również zarządzać programami, które uruchamiają się automatycznie wraz z komputerem.

Uninstall Tool

Uninstall Tool to ciekawy program do odinstalowywania będący w rzeczywistości bardziej rozbudowaną wersją omówionego wcześniej Geek Uninistaller. Umożliwia on nie tylko odinstalowywanie aplikacji, ale też monitorowanie zachodzących procesów. Co ważne, narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze i działa niezwykle szybko.

Programy do odinstalowania stają się coraz popularniejsze. Wynika to z faktu, iż wielu użytkowników komputerów ma świadomość, że standardowe narzędzie, jakim jest Dodaj/Usuń programy, nie zawsze pozwala na usunięcie wszystkich plików lub folderów związanych z daną aplikacją. Problem ten rozwiązują wyspecjalizowane programy do deinstalacji, które oprócz tego oferują inne funkcje przydatne użytkownikom. Warto więc zapoznać się z dostępnymi nardzędziami i wybrać to, które najlepiej spełnia oczekiwania.

Redaktor vaxy.pl: Robert Adamski

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.