Jak udekorować dom na święta? 5 naszych pomysłów

Święta Bożego Narodzenia są najbardziej wyjątkowym i klimatycznym czasem w roku. Świąteczną atmosferę zaczynamy czuć już na początku roku i właśnie wtedy warto zacząć stopniowo dekorować dom, by w Wigilię ubrana choinka idealnie dopełniała tą podniosłą atmosferę. Powstaje więc pytanie, jak udekorować dom na święta, by nie przesadzić? Przedstawiamy sprawdzone patenty.

Świeczki zamiast lampek

Świeczki zawsze prezentują się stylowo i stwarzają ciepłą, rodzinną atmosferę. Łatwo je także połączyć z innymi elementami wystroju tak, by nie zaburzyć harmonii. Co więcej, można je postawić dokładnie tam, gdzie chcemy – na stoliku kawowym, na komodzie, w łazience, a większe świece z powodzeniem mogą stać także na ziemi, same lub w świecznikach. Oprócz niepowtarzalnego klimatu zyskamy także piękny zapach, wprawiający w dobry nastrój i przypominający o zbliżających się świętach.

Poszewki, ciepłe koce i pledy

Bezpiecznym, ale bardzo efektownym elementem świątecznego wystroju jest zamiana jego stałych elementów na świąteczne. Odczuwalna, ale stylowa zmiana zajdzie nawet wtedy, jeśli po prostu zamiast zwykłych poduszek dekoracyjnych położymy te z motywami mikołajów, czy choinek. Podobnie sprawa wygląda z kocami. Te nie tylko stworzą świąteczny klimat, ale też dodadzą całemu wystrojowi ciepła i przytulności. 

Piękne krajobrazy w oknach

Okna są w naszych domach niedoceniane. Choć przed świętami większość pań domu za punkt honoru stawia sobie wyczyszczenie ich na błysk i powieszenie w nich pachnących firanek, to zwykle jednak na tym się kończy. Tymczasem to właśnie w oknach świąteczne dekoracje prezentują się najlepiej. To w końcu duża, pusta powierzchnia. Jej wykorzystanie nie zaburzy ani wystroju domu, ani jego kolorystyki. 

W ostatnich latach popularne stały się naklejki na okna – różnorodne bałwanki, renifery, mikołaje i choinki. Część osób chętnie wykorzystuje także sztuczny śnieg lub brokat. My proponujemy natomiast stworzenie prawdziwych zimowych pejzaży! Górskich chatek, ośnieżonych drzewek, gwiazdy betlejemskiej. W internecie znajdziemy mnóstwo szablonów, które można wydrukować na białym papierze, a następnie wyciąć i przykleić na szyby. 

Wykorzystaj karnisze

Jeśli już jesteśmy przy oknach, to warto wykorzystać je także do zamontowania nastrojowego oświetlenia. Wszelkie lampki w różnych kolorach i kształtach ładnie wyglądają, ale często mamy problem z tym, gdzie je położyć, by nie sprawiały wrażenia bałaganu. Do tego celu świetnie nadają się karnisze. Powieszone na nim lampki jak bombki choinkowe ładnie rozświetlą udekorowane okno i nie będą przeszkadzały nam w życiu codziennym. W wielu sklepach znajdziemy także specjalne świetlne kaskady lub sople lodu, które powieszone na karniszu łagodnie będą spływać aż do samego parapetu.

Prezenty włóż do świątecznych skarpet

Amerykanie co roku wieszają na kominku duże, ozdobne skarpety Świętego Mikołaja, do których później wkładają prezenty. Ta tradycja znajduje coraz większe grono zwolenników także u nas, i to nawet u osób, które kominka nie posiadają. Takie skarpety ładnie wpasowują się w otoczenie, a w sklepach dostaniemy je w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Nie muszą być wcale czerwone – coraz większą popularnością cieszą się na przykład odcienie srebra i złota. Poza tym takie skarpety jeszcze bardziej działają na wyobraźnię i wprawiają w radosny stan oczekiwania na moment, w którym w końcu się wypełnią.

Żadne dekoracje nie lubią przesady

Pamiętajmy, że najlepszą atmosferę świątecznego wystroju tworzą przede wszystkim detale, nie przesyt. Nie wystawajmy więc na wierzch wszystkich ozdób, które znajdziemy. Postawmy też na harmonijną kolorystykę dekoracji. Wybierzmy dwa lub trzy kolory przewodnie, nie zapominając przy tym o najważniejszym elemencie, czyli choince. Feeria barw i mrugających światełek być może dobrze wygląda w otwartej przestrzeni miejskiej, ale w domu może przytłoczyć. A przecież w dekorowaniu domu na święta chodzi o to, by cieszył on i oko, i ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *