#esencjainternetu

Jak odzyskać pieniądze za koncert, który został odwołany?

0 292

Pandemia koronawirusa spowodowała wiele zmian – także w kwestii wydarzeń kulturalnych. Początkowo, planowane imprezy były przesuwane na późniejszy termin, jednak w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 część koncertów została odwołana. Jak odzyskać pieniądze za koncert, który się nie odbył? 

Stanowisko UOKiK w sprawie odwołanych koncertów 

Urząd  Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapewnia, że organizator koncertu, który został odwołany, ma prawny obowiązek dokonać zwrotu opłaty za bilet. Wynika to z Kodeksu Cywilnego i paragrafu o bezpodstawnym wzbogacaniu. W razie problemów z odzyskaniem pieniędzy za odwołany przez pandemię koronawirusa koncert, pomocą służą rzecznicy praw konsumentów w ramach bezpłatnych porad prawnych. Ponieważ jednak sytuacja sanitarno-epidemiologiczna jest dla nas wszystkich wyjątkowa, każdy przypadek zwrotu pieniędzy za koncert, który z tego powodu się nie odbył, będzie rozpatrywany indywidualnie. 

Procedura chargeback jako sposób na odzyskanie pieniędzy 

Zanim zwrócimy się do sądu lub UOKiK w sprawie wszczęcia procedur zwrotu pieniędzy za bilet na odwołany koncert, warto skontaktować się ze swoim oddziałem banku. Bank ma możliwość dokonania zwrotu pieniędzy za błędnie zrealizowane lub niezrealizowane transakcje – nazywa się to procedurą chargeback i można z niej skorzystać, jeśli bilet został opłacony przez kartę płatniczą. 

Odwołany koncert – czy należy mi się zwrot pieniędzy?

Jeśli koncert został odwołany, warto skontaktować się z organizatorem. Można zadzwonić, napisać e-mail lub wiadomość na Messengerze. Radzimy zachowanie grzecznego tonu komunikacji, ponieważ roszczeniowość i arogancja nigdy nie spotykają się ze zrozumieniem. Warto zacząć od zapytania organizatora, w jaki sposób planuje rozwiązać sytuację z odwołanym koncertem. Może organizator dokonuje zwrotu za każdy bilet, ale nie umieścił informacji w czytelnym miejscu lub nie wydał komunikatu prasowego ze swoim stanowiskiem? Dla niego odwołany koncert to wiele podpisanych umów, które trzeba odkręcać – a pandemia jest dla wszystkich nową sytuacją? Jeśli organizator unika odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób planuje dokonać zwrotu pieniędzy za odwołany koncert, należy poinformować go o przekazaniu sprawy do UOKiK. Można także znaleźć na przykład na Facebooku grupę pozostałych uczestników koncertów i zapytać ich, jaką odpowiedź otrzymali od organizatora. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.