Koronawirus: koncerty online

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin życia społecznego. Spowodowała konieczne zmiany i modyfikacje, także w świecie kulturalnym.

Instytucje kultury zostały zamknięte i tylko część z nich prowadziła działania w wirtualnym świecie. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku artystów. Całkiem spora część z nich spotęgowała swoje działania w sieci, a niektórzy wokaliści postawili na koncerty online.

Wzmożona działalność artystów w sieci

Odwołane koncerty, zamknięte teatry, muzea, galerie sztuki, a także plany zdjęciowe. Tak wyglądała jeszcze do niedawna rzeczywistość w świecie kultury. Chwilowa przerwa w pracy dla wielu artystów była okazją do wzmożenia swoich działań w sieci. Wiele aktorów, wokalistów i innych znanych osób organizowała relacje live na Instagramie, Facebooku, czy Youtube. Do Internetu przenieśli się także literaci, którzy właśnie tam tworzą swoje autorskie spotkania literackie.  W ten sposób zadziałała także spora część instytucji kultury tworząc nietypowe inicjatywy pozwalające ludziom na to, aby pomimo pandemii byli blisko kultury i mogli chociażby wirtualnie z nią obcować.

Koncerty online

Efektem wzmocnionej działalności w Internecie były także koncerty online, z których spora część miała na celu zebranie dodatkowych środków na walkę z koronawirusem. Wiele artystów z całego świata chętnie zaangażowało się w tego typu inicjatywy, wywołując tym samym na twarzach swoich fanów ogromny uśmiech i napawając ich dawką pozytywnej energii.

One World: Together At Home

18 kwietnia 2020 roku odbył się koncert „One World: Together At Home”, czyli niezwykły koncert online z udziałem wielu, wspaniałych i znanych artystów. Podczas tego wydarzenia wystąpili m.in.: Lady Gaga, Taylor Swift, Billie Eilish, Paul McCartney, Pharrell Williams, Camila Cabello, Celine Dion, Jennifer Lopez, Andrea Bocelli, czy zespół The Rolling Stones. Widzowie mieli okazję być świadkami niezwykłego wydarzenia, które było podziękowaniem i ukłonem w stronę medyków. Dzięki temu koncertowi udało się zebrać około 35 mln dolarów. 

Jeśli nie mieliście okazji zobaczyć tego koncertu, najważniejsze występy są dostępne na Youtubie, a na Spotify została przygotowana specjalna playlista ze wszystkimi wykonaniami.

Nasze polskie podwórko

Polscy artyści także postanowili zagrać dla swoich fanów. W gronie artystów, których można było posłuchać znaleźli się m.in. Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Bass Astral x Igo, duet Karaś/Rogucki. Wielu artystów chętnie zaangażowało się w te nietypowe wirtualne spotkania koncertowe ze swoimi fanami. A koncerty cieszyły się naprawdę niemałym zainteresowaniem ze strony widzów. 

Oprócz koncertów online, które transmitowane były z domowego zacisza artystów, warto także wspomnieć o koncercie zorganizowanym przez zespół Totentanz. Odbył się on na dachu teatru Solskiego, bez udziału publiczności. Zainteresowani mogli obejrzeć nagrany koncert na fanpejdżu grupy, a przy okazji wesprzeć pieniężnie zbiórkę na zakup środków potrzebnych do walki z koronawirusem.

Na koncert z udziałem muzyków, z zachowaniem środków ostrożności, zdecydowała się także Ewa Farna. Artystka na koncercie zaśpiewała zarówno w języku polskim, jak i czeskim.

Artystyczne spotkania w sieci

Oczywiście ciężko porównać koncert online z prawdziwym spotkaniem z artystą podczas tradycyjnego koncertu. Na przeszkodzie także często stawały drobne problemy techniczne, ale artyści dzielnie sobie z nimi poradzili i zrobili wszystko, aby być bliżej swoich fanów w tym trudnym czasie. Dla widzów była to mimo wszystko chociaż mała namiastka artystycznego wydarzenia, którego byli spragnieni. Poza tym podczas takich koncertów udało się zebrać pieniądze na walkę z pandemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *