Jak prawidłowo zaparzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka znana także jako kafetierka, kupresa czy makinetka. Jest to ciśnieniowy czajniczek, którego pierwszy egzemplarz pojawił się we Włoszech w latach 30 ubiegłego wieku. Kawiarki są łatwe w użyciu i stosunkowo tanie, dzięki czemu szybko zdobyły popularność jako domowa alternatywa dla kawy z kawiarni.

Kawiarka to dwuczęściowy czajniczek, stawiany na kuchence, dzięki któremu możemy przygotować esencjonalną, aromatyczną kawę w zaledwie kilka minut. Jeśli zdecydujemy się na odpowiedni model i świeżą, dobrej jakości kawę oraz będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, uda się nam zaparzyć napar, smakiem zbliżony do kultowego espresso z kawiarni. Chcesz wiedzieć jak prawidłowo zaparzyć kawę? Oto kilka porad dotyczących procesu parzenia kawy.

 

Co jest potrzebne do parzenia kawy? 

 

Jeśli chcemy parzyć w naszym domu kawę niczym z kawiarni potrzebujemy kawiarki. Kawiarka, to urządzenie na którym nie warto oszczędzać. Ceny zaczynają się już od około 30 złotych, jednak inwestycja kilkudziesięciu złotych więcej nie tylko przełoży się na lepszy smak kawy, ale i może uchronić nasze zdrowie. Kawiarki zbudowane są z aluminium bądź stali. Zatem, wybierając tańszą alternatywę, w której użyto złej jakości tanich stopów, ryzykujemy nie tylko tym, że kawa nabierze nieprzyjemnego metalicznego posmaku. To także ryzyko dla naszego zdrowia, bo do kawy będą uwalniały się związki, które potem wprowadzamy do swojego organizmu. Warto przed zakupem zaczerpnąć opinii ekspertów w sklepie lub Internecie.

 

Oprócz dobrego sprzętu do parzenia, bardzo ważna jest sama kawa. Najważniejsze, by było to świeżo palone ziarno. Kawę należy odpowiednio przechowywać. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu, nigdy w lodowce, ani wystawioną na działanie światła. Unikajmy też półek z przyprawami, bo ziarno wchłania aromaty z otoczenia. Jeśli posiadamy młynek w domu, nie kupujmy zmielonej kawy, tylko sami róbmy to na bieżąco.  

 

Jak zaparzyć kawę w kawiarce?

 

Zaczynamy od wody. Koniecznie musi być czysta, świeża i najlepiej filtrowana. Ważne, by nie była zbyt twarda, ponieważ kawa nie będzie mogła oddać wszystkich aromatów. Woda używana do przygotowania kawy powinna być gorąca. Dlaczego? Gorąca woda ogrzeje nam kawiarkę, sprawi, że czas uzyskania naparu będzie szybszy, a kawa się nie przeparzy, ponieważ ziarno nie będzie miało długiego kontaktu z nagrzaną kawiarką.

 

Wodę wlewamy do dolnej części kawiarki. Dobre urządzenia mają zaznaczoną wyraźną linię, ile wody powinniśmy użyć. Gdyby takiej granicy nie było, należy wlać nieco poniżej zaworu bezpieczeństwa.

 

Jeśli chodzi o proporcję kawy, wiele zależy od tego, jak dużej kawiarki używamy i jak intensywny napar chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że sitko do którego wsypujemy zmielone ziarno jest przystosowane do odpowiedniej ilości kawy i zawsze musi być pełne. Jeśli dodamy mniejszą ilość, napar się nie doparzy, będzie wodnisty i niesmaczny. Jeśli damy zbyt wiele ziarna i będziemy je ubijać, kawa się przeparzy i będzie goryczkowa i ciężka.

 

Kiedy odmierzymy już wszystko należy zakręcić górną część kawiarki i postawić całość na kuchence, na małej mocy palnika. Wieczko warto pozostawić otwarte. Pozwoli to kontrolować proces parzenia. Kiedy tylko strumień kawy zacznie zamieniać się w żółtawą pianę, będzie słychać charakterystyczne bulgotanie, należy natychmiast ściągnąć kawiarkę z kuchenki i od razu przelać kawę do kubka. Jest to bardzo ważny punkt. Końcówka parzonej kawy jest już mało przyjemna w smaku. I gotowe!

 

Po użyciu należy pamiętać o dokładnym umyciu całego sprzętu, każdej jego części. Dolny zbiorniczek wystarczy dokładnie opłukać, sitko trzeba oczyścić z kawy i najlepiej umyć z ewentualnego osadu. Najwięcej czyszczenia jest w górnej części kawiarki. Środek trzeba starannie wypłukać i dokładnie umyć, tak samo jak spodnią część dzbanka, tam gdzie znajduje się uszczelka.

 

Parzenie kawy w kawiarce to łatwa metoda, która może dać nam pyszną namiastkę espresso, bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka prostych kroków, aby cieszyć się pysznym naparem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *