#esencjainternetu

Jaką pralkę kupić?

0 183

Planujesz remont lub przeprowadzkę i zastanawiasz  się jaką pralkę kupić? Taki wybór spędza sen z powiek nie jednej osobie. Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert, o różnych gabarytach i z dodatkowymi funkcjami. Który model będzie najlepszy? I na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej pralki?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Producenci co roku wprowadzają na rynek nowe modele. I choć wyglądem nie są od siebie aż tak różne, to różnice dotyczą kilku płaszczyzn m.in. pojemności, głośności czy klasy energetycznej. Ponadto nowoczesne modele są dodatkowo wyposażone w funkcje, mające na celu ułatwienie użytkowania. Można znaleźć też przeróżne rankingi pralek ale jeśli nie wiesz czego chcesz, to możesz kupić nieodpowiedni model.

Zanim wybierzesz ten konkretny musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii, który będą miały wpływ na ostateczną decyzję. Usiądź na spokojnie i przeanalizuj te czynnikami:

  • pojemność pralki – uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym i częstości prania
  • klasa energetyczna – im wyższa klasa, tym niższy pobór energii,
  • dodatkowe programy – program np. do prania ubrań bawełnianych, wełnianych czy syntetyków, a także program do prania ubrań sportowych
  • dodatkowe funkcje – ich celem jest ułatwienie korzystania z urządzenia,
  • głośność – informację o głośności znajdziesz na etykiecie,
  • rodzaj pralki – czy ma to być pralka wolnostojąca, czy do zabudowy.

Ładowana od góry czy od frontu?

Jednym z najważniejszych kryteriów podczas zakupu pralki jest sposób ładowania, który zależy głownie od przestrzeni, jaką dysponujesz w łazience. Wyróżnia się dwa typy pralek: 

1.Pralki ładowane od przodu 

Pralki ładowane od przodu zalecane są do nieco większych łazienek. Wymagają miejsca, aby móc się schylić i otworzyć drzwiczki. W przypadku, gdy dostępna przestrzeń, w której chcesz postawić pralkę, ma co najmniej 48 centymetrów szerokości, to ładowani od frontu bezie najlepszym rozwiązaniem od frontu. Pralka z ładowaniem od przodu sprawdzi się także, jeśli masz suszarkę i chcesz złożyć jeden sprzęt na drugim.

2.Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry dedykowane są do małych łazienek. Śmiało umieścisz je w małych wnękach. Jeżeli przestrzeń, w której chcesz umieścić pralkę, ma około 40 centymetrów szerokości, to model ładowany od góry będzie dobrym wyborem. Jednak nie możesz postawić ani suszarki, ani półki nad urządzeniem, ponieważ u góry musi być wolna przestrzeń, umożliwiająca otwarcie drzwiczek.

Jaką pojemność wybrać?

Na rynku znajdziesz pralki o różnej pojemności. Sięgają one zazwyczaj od 5 kg do 8 kg. Wybierając pojemność urządzenia, musisz rozważyć kilka kwestii:

  • ilość domowników – czy jesteś jedyną osobą w domu, czy mieszka więcej osób? 
  • ilość prania w ciągu tygodnia – ile razy pierzesz rzeczy w tygodniu?
  • rodzaj oraz wielkość pranych rzeczy – czy pierzesz zazwyczaj ubrania, a może i inne rzeczy, które wymagają bębna o większej pojemności?

Dla singli polecane są pralki o małym wsadzie. Dla pary oraz rodzin trzyosobowych najlepszym wyborem są modele, które pomieszczą 6-7 kg prania. Przy większych rodzinach, można wybrać jeszcze większą pojemność.

Warto również wziąć pod rodzaj, a także wielkość pranych rzeczy. Jeśli pierzesz zasłony i kołdry, to nie zmieszczą się one do modeli o małym wsadzie. Wtedy lepiej kupić taką, w której spokojnie pomieścisz te rzeczy. Pamiętaj jednak, że wraz z pojemnością, zwiększeniu ulegają gabaryty urządzenia.

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Wybór zależy od tego, czy meble w łazience są do zabudowy. Jeżeli pomieszczenie jest zabudowane, to pralka do zabudowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Choć w sklepach wybór takiego modelu jest ogromny, to niestety urządzenia te mają ograniczenia gabarytowe.

Muszą one pasować do obudowy. Ponadto problematyczny jest montaż i demontaż pralki do zabudowy. Może okazać się, że będzie potrzebna pomoc drugiej osoby, a nawet i fachowca. Pamiętaj również o tym, że modele do zabudowy nie posiadają fabrycznej obudowy, więc nie są estetyczne. Natomiast pralki wolnostojące dostępne są w różnych wymiarach, a wybór zależy od ilości wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Możesz ją postawić, gdzie tylko chcesz. Dodatkowo mają one fabryczną obudowę, która ładnie się prezentuje. W przypadku jej demontażu, nie ma żadnego problemu i poradzisz sobie bez pomocy fachowca.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Klasa energetyczna, czyli parametr określający zużycie prądu, ma duży wpływ na wybór konkretnego modelu. Klasę energetyczną oznacza się literami od A do G, plusami oraz kolorami. Zasada jest tu bardzo prosta. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym jest ono bardziej oszczędne. In dodatkowo – im więcej gwiazdek przy literze, tym również jest mniejszy pobór prądu. 

Najmniej prądu pobierają pralki oznaczone literą A., wiec najlepszym rozwiązaniem będzie model z klasą energetyczną A+++. Możesz śmiało również wybrać z mniejszą ilością plusów. Niewiele się różnią. jednak pomiędzy klasą A, a klasami oznaczonymi innymi literami, różnice są znaczne więcej. Lepiej dołożyć i zainwestować w najwyższą klasę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.