Rozjaśnianie włosów w domowych warunkach – wskazówki i porady

Włosy w kolorze jasnego blondu pięknie się prezentują i zdecydowanie należą do ulubionych trendów w koloryzacji. Niestety, trzeba mieć świadomość, że rozjaśnianie jest zabiegiem, który niszczy włosy, szczególnie te, które i tak są mocno osłabione. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy w domu, wspólnie z redaktor naczelną portalu dla kobiet Wyszukana.com.pl podpowiadamy, jak przeprowadzić zabieg, aby dodatkowo nie zaszkodzić fryzurze.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Rozjaśniacz działa na włosy dosyć agresywnie, zawiera bowiem silne utleniacze, które mają właściwości wybielające. Wnikają one głęboko w strukturę włosa, naruszają i rozchylają łuski włosowe, a następnie niszczą naturalny pigment włosów. Krótko mówiąc – rozjaśniacz usuwa z włosów ich naturalny kolor, sprawiając, że stają się o kilka tonów jaśniejsze.

Jak odpowiednio przygotować włosy do rozjaśniania?

Do rozjaśniania włosów należy odpowiednio się przygotować, zwłaszcza jeśli są one mocno zniszczone i osłabione. Użycie rozjaśniacza na włosach w kiepskim stanie może spowodować ich nadmierne wypadanie lub całkowicie je zniszczyć. Osłabione włosy należy najpierw odżywić i wzmocnić, zanim poddamy je zabiegom rozjaśniania. Warto obciąć zniszczone, rozdwojone końcówki, a następnie przez kilka tygodni intensywnie je regenerować za pomocą nawilżających i odżywiających kosmetyków. Gdy włosy będą mocniejsze i w lepszej kondycji, łatwiej im będzie przetrwać zabieg rozjaśniania.

W jaki sposób rozjaśnić bardzo ciemne włosy?

Rozjaśnianie włosów przy użyciu rozjaśniacza daje najlepsze efekty w przypadku fryzur w kolorze blond. Nieco trudniej będzie posiadaczkom ciemnych lub czarnych włosów. Wtedy należy uzbroić się w cierpliwość i rozłożyć rozjaśnianie w czasie. Włosy z pewnością będą potrzebowały co najmniej kilku zabiegów rozjaśniających, nie należy ich jednak przeprowadzać jeden po drugim. Nadmierne, nieumiejętne używanie rozjaśniacza może bowiem spowodować, że osłabione włosy całkiem wypadną. Podobnie jest w przypadku używania zbyt silnych rozjaśniaczy, które powinny być stosowane wyłącznie w salonach fryzjerskich pod okiem doświadczonych specjalistów.

Jeden zabieg rozjaśniania ciemnych włosów nie wystarczy, szczególnie, jeśli wcześniej przez wiele lat były farbowane na ciemne kolory. Najczęściej po jednorazowym rozjaśnieniu pojawią się różne odcienie brązów lub rudego. Aby uzyskać świetny efekt, należy przeprowadzić kilka zabiegów w odstępach co najmniej kilkutygodniowych.

Jak rozjaśnić włosy w domu?

Włosy można poddać rozjaśnianiu zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w warunkach domowych. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, warto pamiętać, by wybierać sprawdzone, dobrej jakości rozjaśniacze pochodzące od renomowanych firm. Produkty kiepskich marek za kilka złotych z pewnością nie przysłużą się włosom.

Przed rozjaśnianiem włosy należy rozczesać i podzielić na sekcje, oddzielając mniejsze pasma. Następnie przygotowujemy rozjaśniacz zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu. W całym procesie używamy wyłącznie plastikowych lub ceramicznych miseczek, grzebieni czy spinek – metal jest zakazany, gdyż wchodzi w reakcję z rozjaśniaczem. Jeśli całe włosy są jednakowego koloru, rozjaśniacz nakładamy w tym samym czasie na całość. W przypadku odrostów, najpierw należy nałożyć rozjaśniacz na nie, a dopiero po kilku minutach na pozostałe włosy. Preparat należy trzymać na włosach tyle, ile zaleca producent. Dłuższy czas nie spowoduje mocniejszego rozjaśnienia, a może uszkodzić włosy.

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu

Po zabiegu rozjaśniania włosów fryzura potrzebuje intensywnej regeneracji. Włosy mogą być osłabione i zniszczone – utleniacze naruszają bowiem łuski włosów, przez tracą one swoją gładkość i zwartą strukturę. po rozjaśnianiu należy nałożyć na włosy odżywkę lub maskę zamykającą łuski, a następnie przy każdym myciu używać dobrych produktów nawilżających i odżywiających. Świetnym rozwiązaniem jest również olej rzepakowy na włosy, który zawiera kwas tłuszczowy omega-9, kwas tłuszczowy omega-6, kwas tłuszczowy omega-3, karotenoidy, tokoferole, związki fenolowe oraz witaminy A, D, E i K, dzięki czemu odżywia i nawilża kosmyki. Oprócz tego, wybierajmy preparaty przeznaczone do włosów zniszczonych. Po każdym myciu włosów należy nakładać solidną porcję odżywki, a kilka razy w tygodniu – także regenerującą maskę.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *