Wszystko o e-papierosach

E-papierosy to alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Ich główną przewagą jest to, że zawierają trochę mniej substancji smolistych i nikotyny, która u osób palących osiada w płucach. Co ważne, e-dymek wyklucza generowanie niedopałków i petów. Dzieje się tak dlatego, że nie podpala się w nich tytoniu. 

Rodzaje e-papierosów

E-papierosy można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to urządzenia elektroniczne, które napełnia się płynnym liquidem nikotynowym. W czasie palenia wdychany jest aerozol, para wodna z dodatkami smakowymi. Takie urządzenia wydzielają zapach podobny do spalania tradycyjnych  papierosów, jest to jednak aerozol, para woda z nikotyną. Drugi rodzaj e-papierosów to urządzenia elektroniczne, które ładowane są przypominającymi papieros wkładami z tytoniem. Do ich użycia także nie jest wymagane podpalanie – podgrzewają one nikotynę do takiej temperatury, że można  się nim zaciągnąć. Jednak w procesie palenia, tytoń nie jest wcale spalany. Oba urządzenia mają wbudowany timer, działający mniej więcej tyle czasu, ile trwa palenie „zwykłego” papierosa. 

Liquid o smaku złotych Marlboro

Akumulatorowe e-papierosy mają wbudowaną baterię, która wystarcza na kilka godzin „palenia”. Wlewa się do nich specjalne liquidy o różnych aromatach – można palić e-papierosa o zapachu ulubionej kawy lub odpowiedniki tradycyjnych papierosów. 

Trudno jest pisać o zaletach w kontekście jakichkolwiek papierosów, jednak e-papierosy w formie inhalatorów mają smaki mentolowych papierosów, które zostały w Polsce wycofane ze sprzedaży. Stają się więc alternatywą dla osób, które paliły właśnie takie papierosy. 

Mimo, że e-papierosy nie wymagają podpalania tytoniu, wcale nie są zdrowsze od zwykłych papierosów. Nikotyna, którą zawierają liquidy, nie jest obojętna dla zdrowia, a w dodatku niektóre smakowe i zapachowe liquidy zawierają w składzie etanol. 

Podgrzewany tytoń w kształcie tradycyjnego papierosa 

Na rynku od kilku lat dostępne są wkłady tytoniowe dedykowane urządzeniom do jego podgrzewania. Do złudzenia przypominają papieros. Ich przewagą nad e-papierosami z liquidem jest ustnik – taki sami filtr jak w zwykłych papierosach. W przeciwieństwie do e-papierosów liquidowych nie trzeba w czasie ich używania trzymać przycisku podczas zaciągania.

Zazwyczaj mają smak zbliżony do tradycyjnych papierosów, ich lżejszych i mentolowych odpowiedników. Sezonowo pojawiają się limitowane wersje, na przykład owocowe. 

Wkłady tytoniowe do urządzeń zastępujących klasyczne papierosy można kupić w punktach ze sprzedażą papierosów. Wyglądają podobnie do paczki papierosów. Teoretycznie można palić je w pomieszczeniach, bo brak dymu papierosowego nie powoduje wrażenia „siekiery”, gęstego powietrza jak po tradycyjnych papierosach – jednak ich użytkownicy mówią o specyficznym zapachu, jaki pozostaje w pomieszczeniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *