Wraca moda na biwaki!

Biwak to odpoczynek na łonie natury, któremu przyświeca odpoczynek. Oczywiście, można go połączyć z aktywnością fizyczną, wędrówkami czy jazdą na rowerze – jednak najczęściej biwak jest atrakcją samą w sobie.

Biwak może być ciekawym pomysłem na ciepłe popołudnie lub cały weekend. W czasie kwarantanny polubiliśmy biwakowanie na tyle, że stało się to modne. 

Organizacja biwaku

Aby nic nie zakłóciło miłego biwakowania, warto go odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim warto wybrać miejsce, które lubimy lub które chcemy poznać, poczytać w sieci i przewodnikach o jego uwarunkowaniach, aby wyeliminować niekorzystne sytuacje. Jeśli na przykład wybrana polana oblegana jest aktualnie przez plagę komarów, biwak nie będzie należał do przyjemności. 

Następnie należy przygotować odpowiednią ilość jedzenia i picia – mając na uwadze wysokie temperatury, którym pożywienie będzie poddawane. Aby móc zrelaksować się w czasie biwakowania, należy zabrać ze sobą duży koc lub matę. Wielkość bagażu musi być dopasowana do środka transportu, jakim planujemy dojechać do punktu docelowego. Jeśli planujemy biwakowanie w lesie, warto zabrać ze sobą zapas preparatów pozwalających zabezpieczyć się przed pogryzieniem przez owady.

Biwak popołudniowy – co warto ze sobą zabrać?

Jeśli biwak na być pomysłem na spędzenie letniego popołudnia, może on odbyć się bardziej spontanicznie. Zamiast zapasów jedzenia w zupełności wystarczą owoce, które będą stanowiły pożywną i orzeźwiającą przekąskę. Wystarczy nalać kawę do kubka termicznego oraz zabrać butelkę wody, by nie martwić się o głód. 

W czasie biwakowania można korzystać z kąpieli słonecznych lub wodnych – przyda się ręcznik, którym będziemy mogli się osuszyć. Do plecaka można spakować talię kart lub grę, której nie zakłóci powiew wiatru. 

Weekendowe biwakowanie – jaki sprzęt jest potrzebny?

Decydując się na weekendowe biwakowanie, warto zabrać odzież na zmianę, więcej jedzenia i picia. Przyda się także dodatkowy baniak z wodą zdatną do picia. Na weekend nie wystarczy sam suchy prowiant – dobrze jest zaopatrzyć się w turystyczną kuchenkę na której z łatwością będzie można przyrządzić danie jednogarnkowe. Pamiętając o ekologii, nie warto zabierać naczyń jednorazowych – lepiej będzie kupić solidniejsze naczynia turystyczne, które będą mogły być wykorzystywane wiele razy. Trzeba także zadbać o komfort snu: odpowiednio dobrany do liczby uczestników biwaku namiot, karimaty oraz śpiwory. W bagażu warto zostawić miejsce dla pompki, przy pomocy której szybko zostanie napompowany materac, który wyrówna podłoże. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *