#esencjainternetu

Temperatura procesora – jaka powinna być prawidłowa?

0 75

Procesor to jeden z kluczowych podzespołów komputera. Jego jakość przekłada się na to, w jaki sposób funkcjonuje nie tylko system, ale również aplikacje, czy po prostu gry i programy. Ilość rdzeni przekłada się na to, ile operacji w jednym czasie komputer jest w stanie wykonywać. Dlatego równie istotny jest system chłodzenia procesów. Nie bez powodu jest on obecnie na bardzo wysokim poziomie. Również procesy to bardziej złożone elementy, które muszą uciągnąć bardzo wymagające gierki, ale też kilka kart w Chromie, if you know what I mean.

Procka można porównać trochę do silnika samochodu – wykonuje pracę i się nagrzewa. W autach mamy chłodnice, w komputerach przede wszystkim wiatraczki, które mają za zadanie obniżenie temperatury procesora w trakcie pracy. Dlaczego to tak ważne? Bo w innym przypadku komputer może po prostu ulec uszkodzeniu. Chociaż częściej spotykanym scenariuszem jest ten, w którym komp się wiesza albo wyskakuje jakiś błąd krytyczny, czyli przed oczyma pojawia się blue screen.

Inną z oznak, że proces ma „gorączkę” może być bardzo głośna praca wiatraka. Wtedy warto sprawdzić, jaką temperaturę faktycznie osiąga oraz czy mieści się ona w normach.

Temperatura procesora – jaka powinna być

Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego modelu, czy generacji, chociaż różnice nie są w jakiś sposób drastyczne. Z pewnością jednak bezpieczna temperatura procesora inna jest dla peceta, inna dla laptopa. Dla stacjonarek bezpieczna granica to 55 stopni Celsjusza, w przypadku laptopów może to być nawet 85 stopni. Oczywi

Warto kontrolować temperaturę w szczególności w laptopach. Wszystko dlatego, iż mogą się przegrzać w związku z nieodpowiednim ustawieniem narzędzia. O ile stacjonarne komputery mogą stać sobie spokojnie pod biurkiem, o tyle laptop często znajduje się na łóżku, na biurku, czy innego typu miejscach. Czasem może okazać się, że konkretne miejsce wpływa na efektywność działania wiatraczków, czy po prostu utrudnia schłodzenie procka. Jeśli laptop jest mocno nagrzany, lepiej jest go na chwilkę wyłączyć albo po prostu postawić w innymi miejscu, gdzie wentylacja będzie przebiegać w sposób bardziej efektywny.

Maksymalna dopuszczalna temperatura procesora – jaka może być?

To również kwestia dość indywidualna. Jednak w przypadku procesorów można stwierdzić, że faktycznie krytycznym punktem jest osiągnięcie 95 stopni Celsjusza. Czy to oznacza, że przeciążony komputer zacznie dymić, może eksplodować lub spowoduje pożar? To raczej mało możliwe. Oczywiście, wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów. Jednak kompy posiadają domyślnie zabezpieczenia, które chronią przed niekorzystnym rozwojem sytuacji w momencie, gdy proces zaczyna się krztusić i cały czerwony próbuje uciągnąć przez chwilę tą gierkę, na którą jest odrobinę za stary. Wtedy po prostu komputer się wyłącza. Może to irytować, zwłaszcza w trakcie ważnej pracy, rozgrywki, streamingu, czy czegokolwiek innego. W szczególności, jeśli istnieje ryzyko, że część danych została utracona przez nagły restart systemu. Warto wtedy sprawdzić, jaką temperaturę proces osiąga.

Gdzie sprawdzić temperaturę procesora?

Jednym z podstawowych sposobów na to, by dowiedzieć, czy naszemu prockowi aby nie jest za gorąco, to wykorzystanie systemu BIOS. Jest to standardowy system, który pozwala na inicjację podstawowych czynności w komputerze. BIOS również współgra z systemem operacyjnym i pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy podzespołami, a właśnie systemem operacyjnym.

Do BIOS-a można wejść chociażby poprzez ponowne uruchomienie komputera. Gdy tylko pojawi się ekran rozruchowy, należy wcisnąć jeden z klawiszy: najczęściej jest to F2 lub Delete. Warto go na chwilę przytrzymać, aż pokaże się okno z BIOS-em, w którym można sprawdzić parametry, które nas interesują. Najczęściej info, które dotyczy procesora dostępne jest w opcji CPU, czyli central processing unit, które w języku angielskim określa procka. Tam można dowiedzieć się, ile rdzeni posiada ten podzespół oraz jakie jest taktowania, czyli moc obliczeniowa poszczególnych rdzeni. Dodatkowo można sprawdzić pamięć podręczną, która odpowiada za wymianę danych pomiędzy prockiem a pamięcią RAM.

Jakie programy do sprawdzania temperatury procesora?

Chcesz szybko dowiedzieć się, jaka jest temperatura procesora? Uważasz, że BIOS nie daje wymiernych informacji. To dość możliwe. Trzeba zwrócić uwagę, że włączenie BIOS odciąża procesor, który nie wykonuje wielu czynności w jednym czasie. Z pewnością większego obciążenia doświadcza w trakcie standardowych czynności, jak przeglądanie internetów, czy ciupanie w jedną z nowszych gierek, która ma dość wysokie wymagania. Dlatego można skorzystać z jednego z darmowych programów. To pozwala na bieżąco monitorować to, jaka jest temperatura procesora.

Monitoring temperatury procesora, czyli z jakich narzędzi warto skorzystać? Jest kilka opcji, z których warto skorzystać. Dostarczają informacji również na temat innych podzespołów. Jeśli ktoś poszukuje sprawdzonego programu, z pewnością zainteresuje go CPU-Z. Inne propozycje to HWMonitor lub Speccy. Wystarczy pobrać jeden z programów, by trzymać rękę na pulsie, czy po prostu dowiedzieć się, czy system chłodzący w komputerze daje radę.

Dlaczego temperatura procesora może być wysoka?

Wysoka temperatura procesora może utrudnić użytkowanie komputera, a nawet uniemożliwić tą czynność. Jakie są powody, dla których procesor się przegrzewa? Do jednego z podstawowych należą oczywiście problemy z systemem chłodzenia, czyli z wiatraczkami. Może okazać się, że jeden działa w sposób mało efektywny. Jakie są tego powody? Najczęściej spotykane to uszkodzenie tego elementu lub jego zabrudzenie. Nie bez powodu mówi się o tym, że komputer warto regularnie czyścić. W końcu zbiera się w jego środku spora ilość kurzu. Z biegiem lat może być powodem, dla którego urządzenie zaczyna się krztusić, dostaje gorączki, ma trudności z obsługą tej samej liczby programów, co wcześniej i bynajmniej nie jest to spowodowane postępującym wiekiem komputera, a brakiem odpowiedniej higieny.

Również bardzo ważnym elementem procesów jest pasta termoizolacyjna. W skrócie jej funkcja jest ograniczenie nagrzewania się procesora. Przede wszystkim wypełnia wszelkie nierówności, a tym samym powierzchnia, która przewodzi ciepło jest większa. Brak pasty to poważny problem, który może doprowadzić do przegrzewania się procka.

Także kratki wentylacyjne muszą być poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. W momencie, kiedy są zatkane, efektywność systemu chłodzącego znacznie spada.

Jak zapobiegać przegrzewaniu procesora?

Skoro wiemy, że jednym z powodów, dla których procesor może się przegrzewać, są zanieczyszczenia, warto jest po prostu regularnie czyścić poszczególne elementy. To zapewni lepszą cyrkulację powietrza. Raz na jakiś czas można także wymienić pastę termoizolacyjną.

Innym ze sposobów jest rozmieszczenie poszczególnych elementów, jak kable, w taki sposób, by powietrze mogło w bardziej swobodny sposób krążyć pomiędzy nimi. Warto także zwrócić uwagę, czy powietrze, które pobierane jest z zewnątrz, faktycznie jest skierowane na podzespoły, które nagrzewają się najmocniej.

Można także pokusić się o obudowę procesora. To rozwiązanie, które w skuteczny sposób zwiększa skuteczność chłodzenia procesora.

W przypadku nieco starszych modeli warto również mieć odrobinę wyrozumiałości. W szczególności w sytuacji, gdy korzysta się z bardzo wymagających aplikacji, które z komputera wyciskają siódme poty, a wiatraczki doprowadzają do istnego obłędu.

Do laptopów można zakupić również podkładki chłodzące, które posiadają często wiatraczki. To również pozwoli na obniżenie temperatury urządzenia. Oczywiście, w ciepłe dni warto unikać ekspozycji komputera na słońce. W szczególności, gdy jest on włączony i użytkowany. Wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania się procesora.

Sposoby na chłodzenie komputera

Tak naprawdę, poza sposobami, które pozwalają zapobiegać przegrzaniu się procesora, nie już tak wielu możliwości. Jeśli odnotujemy wysoką temperaturę procesora, warto dać mu kilka minut przerwy, nie koniecznie należy wyłączać całkowicie komputer, ponieważ oznacza to, że przestaną pracować także elementy systemu chłodzącego. Można natomiast zamknąć wszystkie aplikacje, które obciążają w dość dużym stopniu procesor.

Można także wykorzystać program antywirusowy. Wszystko dlatego, że złośliwe oprogramowania mają tendencję do tego,  by obciążać procesor, co przekłada się zarówno na jego temperaturę, jak też mniejszy komfort użytkowania komputera.

Jeśli problemy powtarzają się dalszym ciągu, może okazać się, że komputer wymaga po prostu nowych elementów, które odpowiadają za chłodzenie. Można też, o ile jest wystarczająca ilość miejsca wewnątrz komputera, zakupić dodatkowe wentylatory.

Nie masz pomysłu, dlaczego procesor się przegrzewa?

Czasem spotkanie z profesjonalistą może okazać się niezbędne. I jest to dość naturalne. W końcu, jeśli ktoś ma problemy ze zdrowiem – idzie do lekarza, jeśli z samochodem – idzie do mechanika, a jeśli z komputerem – udaje się do serwisu albo szuka informatyka, który pomoże mu w walce z rozgrzanym procesorem.

Może się okazać, że wymienić trzeba po prostu procesor. Wszystko dlatego, że ktoś na komputerze użytkuje najnowsze wersje różnego typu oprogramowań lub gier, które dla procesora są zbyt dużym obciążeniem. Zakup nowego podzespołu pomoże w zapewnieniu komputerowi efektywniejszej pracy.

 

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.