Style sztuk walki gwiazd kina akcji

Dla miłośników kina akcji najlepszym źródłem rozrywki jest przeżuwanie popcornu lub ulubiona przekąska podczas oglądania akrobacji w wykonaniu ich ulubionych gwiazd kina akcji. Bez odrywania wzroku od ekranu. Trzeba też zaznaczyć, że filmy akcji z popularnymi gwiazdami na przestrzeni lat zdobywały ważne nagrody.

Historia

Epoka filmów akcji sięga czasów „The Great Train Robbery”. W latach dwudziestych sceny walki w filmach przedstawiano głównie przy użyciu mieczy i pięści. W fazie wojen światowych filmy wojenne wraz z zachodnimi motywami kowbojskimi zdominowały większość rynku. Następnie filmy akcji wiązały tematy, skupiające się na większej przemocy i szybszej akcji.

W latach 60. i 70. wczesne filmy o Bondzie zaczęły być klasyfikowane jako filmy akcji ze względu na walki na pięści, genialne pościgi samochodowe i piękne bohaterki. Ustanowił on swoją osobę jako „Bohatera”, która była w stanie wysłać wszystkich złoczyńców do miejsca, z którego przybyli.

W dzisiejszych czasach filmów akcji nie da się zaliczyć do jednego gatunku. Można go podzielić na wiele rodzajów, takich jak filmy akcji z Jackie Chanem z jego akrobacjami i niebezpiecznymi wyczynami kaskaderskimi, doskonałe scenariusze z wojną jako fabułą, takie jak Rambo, Gladiator; Terminator lub trylogie Gwiezdne Wojny, których mocną stroną jest science fiction.

W artykule przedstawimy kilku artystów sztuk walki, którzy osiągnęli sukces w gatunku filmów akcji i ich trening w różnych jej sztukach.

Popularni Aktorzy

Bruce Lee był głównie odpowiedzialny za zmianę podejścia Hollywood do filmów akcji. Biegły we Wing Chun, trenował także inne sztuki walki, takie jak zachodni boks, Wu Tai Chi Chuan, szermierka, Mantis Kung Fu i Ju Jitsu. Łącząc wszystkie sztuki walki, których się nauczył, stworzył własną sztukę walki, którą nazwał „Jeet Kune Do” lub „Drogą przechwytującej pięści” lub po prostu „stylem bez stylu”.

Li Lianjie lub Jet Li był znakomitym mistrzem sztuk walki w Wu Shu w wieku 19 lat. Trenował w wielu stylach Wu Shu, takich jak Changquan lub Northern Longfist Style i Fanziquan, znany jako Spadająca Pięść. Inne sztuki, w których jest biegły, to Yingzhaoquan lub pięść ze szponami orła; Tanglangquan lub pięść modliszki.

Jackie Chan może przypisać swoje najpopularniejsze sceny akcji Hapkido, sztuce walki, w której zdobył czarny pas. W młodym wieku trenował także w chińskiej operze i chińskim kung fu.

Chuck Norris, który stał się sławny na całym świecie po tym, jak działał jako „ekspert od zabójstw” przeciwko Bruce’owi Lee, był ekspertem w Tang Soo Do. Otrzymał również rangę Wielkiego Mistrza 8. Stopnia Czarnego Pasa w Tae Kwon Do i ma czarny pas w brazylijskim Ju Jitsu. Stworzył własną szkołę sztuk walki (Chun Kuk Do lub The Universal Way).

Słynnym kopnięciem Jeana Claude’a Van Damme’a było kopnięcie 360 stopni jego przeciwników w filmach. Ma czarny pas w karate i przez pięć lat zajmował się baletem. Trenował także Taekwondo, Kickboxing i Muay Thai.

Donnie Yen zdobył nagrody za swoją choreografię kaskaderską, wykorzystując ruchy mieszanych sztuk walki w chińskich filmach. Jest wyszkolony w różnych sztukach walki: Ju Jitsu, Judo, Wing Chun, Wu shu, zapasach i Taekwondo. Trenował także Parkour i boks pod okiem różnych trenerów.

Tony Jaa, powszechnie znany w swoim rodzinnym kraju, Tajlandii jako Jaa Phanom, jest nie tylko wyszkolony w Muay Thai, ale także zdobył czarny pas w taekwondo. Jest również wyszkolony w Aikido, Judo, Wushu i samodzielnie trenował style Kung Fu, takie jak Kino Mutai itp.

Jedna z najwyższych gwiazd akcji w historii Hollywood, Steven Seagal ma czarny pas 7 Dan w Aikido. Jest także pierwszym obcokrajowcem, który otworzył dojo Aikido w Japonii.

Doceniany za dobrze zbudowaną sylwetkę Scott Adkins jest wyszkolonym instruktorem kickboxingu i ma czarny pas w taekwondo.

Podsumowanie

W ostatnich czasach pięknie zaplanowane sceny walki są preferowane nad charakteryzacją artystów lub opowieściami, które zawierają złożoną fabułę. Filmy te skupiają się głównie na walkach pomiędzy bohaterami, których bohaterem jest często wyszkolony artysta sztuk walki lub taki, który przeszedł rygorystyczne szkolenie do roli.

W ostatnim czasie Hollywood wyprodukowało także filmy, w których występują wyłącznie walki sztuk walki, o cienkiej fabule, co można przypisać wpływowi przemysłu kinowego Hongkongu.

 

Dowiedz się więcej na https://super-filmy.pl/filmy/batman-2022/

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *