Psycholog a psychoterapeuta – czym różnią się ścieżki edukacyjne tych zawodów?
Praca z klientem to zajęcie bardzo wymagające, jednak może być źródłem ogromnej satysfakcji i zawodowego spełnienia. Jednak trzeba pamiętać, że praca w takich zawodach dostępna jest jedynie dla osób posiadających odpowiednie wykształcenie. Zobacz, jak przebiega nauczanie w tych zawodach!
Psychologia to bardzo popularna dyscyplina wiedzy. Pasjonuje się nią wiele osób, dlatego spore zainteresowanie tym kierunkiem studiów nie powinno dziwić. Należy jednak pamiętać, że zawód psychologa może przyjmować różne formy. Dlatego warto wiedzieć, jakiego wykształcenia wymaga stanowisko, z którym chcesz związać swoją przyszłość. Jakie są rodzaje szkół i studiów w zakresie psychologii?
Studia psychologiczne
Drogą do uzyskania tytułu psychologa jest ukończenie odpowiedniego kierunku studiów. Dzięki temu możliwe jest zdobycie zatrudnienia w różnych branżach. Należy jednak pamiętać o kilku aspektach, którymi charakteryzuje się kierunek psychologia – studia realizowane są w formie jednolitej. Oznacza to, że aby je ukończyć potrzeba 5 lat studiowania.
Wyjątek stanowią osoby, które ukończyły już kierunek pokrewny i mogą ubiegać się o przyjęcie na studia z tzw. awansem. Wówczas tytuł magistra psychologii można otrzymać już po 3,5, a nawet 3 latach studiowania.
Gdzie można studiować psychologię?
Ten kierunek realizuje wiele uczelni – zarówno publicznych uniwersytetów, jak i szkół prywatnych. Ciekawym rozwiązaniem jest także wirtualna uczelnia, która umożliwia łączenie studiowania z aktywnością zawodową i innymi obowiązkami.
Psychologia a psychoterapia
Chociaż nazwy tych zawodów są podobne, to ich charakterystyka znacząco się od siebie różni. Każdy z nich wymaga też zdobycia właściwego wykształcenia. O ile psychologiem można zostać po uzyskaniu tytułu magistra na kierunku psychologia, to do pracy jako psychoterapeuta wymagane jest ukończenie szkolenia psychoterapeutycznego. Psychoterapeuta musi posiadać tytuł magistra, jednak niekoniecznie z psychologii – może być absolwentem kierunku medycznego, społecznego czy humanistycznego.
Psychologia to bardzo szeroka dyscyplina obejmująca zagadnienia takie jak diagnoza psychologiczna, psychoprofilaktyka, czy edukacja psychologiczna. Absolwenci tego kierunku często znajdują zatrudnienie w dość odległych na pierwszy rzut oka branżach – np. biznesie czy IT.
Praca z klientem jest domeną psychoterapeutów. Posiadają oni narzędzia niezbędne do prowadzenia sesji terapeutycznych. Działają też w różnych nurtach np. psychoanalitycznym, psychodynamicznym, czy behawioralno-poznawczym. Wybór nurtu ma duży wpływ na sposób pracy z klientem.
Podsumowując – nie każdy psycholog to psychoterapeuta i jednocześnie nie każdy psychoterapeuta to psycholog, chociaż te zawody bardzo często idą w parze. Chętnie wybieraną ścieżką edukacji jest ukończenie studiów magisterskich z psychologii, a następnie kontynuowanie nauki w szkole psychoterapii.