Przywracanie systemu Windows 10 – praktyczny poradnik

System Windows 10 zdobył sobie całe rzesze fanów. Wierni użytkownicy cenią sobie przede wszystkim jego użyteczność, funkcjonalność, a także wiele dodatkowych funkcji. Niestety każdy system operacyjny może się zacinać lub całkowicie uszkodzić. W takim przypadku niezbędne okazują się narzędzia do przywracania. Jak przywrócić system Windows 10? Co koniecznie powinno się na ten temat wiedzieć? Przywracanie systemu Windows 10 – ile trwa?

Jak przywrócić system Windows 10?

W wielu sytuacjach przywracanie systemu Windows 10 może okazać się niezbędne. Na szczęście nie jest ono trudne i z pewnością poradzą sobie z nim nawet początkujący użytkownicy komputera. W razie większych problemów z urządzeniem warto najpierw zdecydować się na Windows recovery, a dopiero później skorzystać z ponownej instalacji – ponieważ może się okazać, że rozwiązanie będzie w zupełności wystarczające.

Podczas przywracania systemu Windows szczególnie przydatne okazują się specjalne narzędzia systemowe, dzięki którym nie ma konieczności ręcznego kasowania wszystkich plików, a następnie ponownego wgrywania oprogramowania – sam proces jest całkowicie zautomatyzowany i nie wymaga dalszej ingerencji użytkownika.

Przywracanie systemu Windows 10 – kiedy może być konieczne?

Co prawda, przywracanie systemu Win 10 nie jest częstą czynnością, jednak przydaje się w co najmniej kilku przypadkach. W skrócie przywracanie systemu będzie niezbędne zawsze, gdy nie będzie on prawidłowo działał. Powinno się je wykonać szczególnie wtedy, gdy komputer zostanie zawirusowany, a na dysku pojawi się złośliwe oprogramowanie. Może być ono konieczne również wtedy, gdy użytkownik pobierze sterowniki lub programy, które wejdą w konflikt z systemem, przez co Windows 10 przestanie działać, jak powinien.

Przywracanie systemu Windows 10 dzięki funkcji „Zresetuj ten komputer” jest bardzo chętnie wybierane, ponieważ pozwala przywrócić ustawienia fabryczne bez usuwania znajdujących się na urządzeniu informacji osobistych, jak zdjęcia, pliki czy dokumenty. W przeciwieństwie do instalacji przy pomocy nośnika instalacyjnego przywracanie systemu korzysta z ukrytej partycji systemowej. Znajduje się na niej nie tylko system Windows Recovery Environment, czyli tak zwany WinRE, ale również ukryty folder o nazwie Recovery, który umożliwia zachowanie najważniejszej zawartości komputera.

Jak przywrócić system Windows 10? Praktyczny poradnik 

Przywracanie systemu Windows 10 nie jest trudne i można przeprowadzić je w zaledwie kilku krokach. Pierwszym krokiem jest wejście w ustawienia i wybranie działu „Aktualizacja i bezpieczeństwo”, a następnie udanie się do działu „Odzyskiwanie”. Następnie wystarczy odszukać jedynie „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” i nacisnąć „Rozpocznij”.

pastedGraphic.png

Następnie na ekranie pojawią się dwie opcje – „Zachowaj moje pliki” oraz „Usuń wszystko”. Wystarczy zgodnie z preferencjami wybrać jedną z nich, a komputer przystąpi do zresetowania systemu Windows 10. Zachowanie plików będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku użytkowników, którzy naprawiają swój komputer, jednak nie chcą utracić jego zawartości. Z kolei usunięcie plików podczas przywracania systemu doskonale sprawdza się u osób zamierzających sprzedać lub przekazać swój komputer i zależy im, by pliki trafiły w niepowołane ręce.

pastedGraphic_1.png

Cofanie systemu Windows 10 w czasie – jak to zrobić?

Zdarza się, że użytkownik po zainstalowaniu Windowsa 10 lub kolejnych aktualizacji systemu nie będzie zadowolony. Na szczęście istnieje na to rozwiązanie – oprogramowanie można cofnąć w czasie do punktu docelowego. Tak zwana opcja System Restore doskonale sprawdzi się również w przypadku ewentualnych, wadliwych aktualizacji, które uniemożliwiają prawidłowe uruchomienie lub użytkowanie komputera – dlatego warto ją przetestować szczególnie wtedy, gdy komputer nie działa prawidłowo, a źródłem problemów są zainstalowane wraz z aktualizacją sterowniki lub aplikacje.

Funkcja System Restore pozwala przywrócić wszystkie pliki systemowe oraz ustawienia do wybranego momentu w przeszłości. Takie punkty noszą nazwę punktów przywracania i są automatycznie tworzone przy okazji aktualizacji. Warto pamiętać, że można je również stworzyć manualnie w dowolnym momencie.

Aby cofnąć system Windows w czasie, trzeba udać się do wyszukiwarki systemowej i wpisać „Utwórz Punkt Przywracania”. Po otwarciu aplikacji na ekranie pojawi się okno „Właściwości systemu”. Funkcja System Restore zostanie uruchomiona po naciśnięciu przycisku „Przywracanie systemu”. Pojawi się wtedy możliwość cofnięcia systemu do dowolnego („Wybierz punkt przywracania”) lub ostatniego punktu przywracania („Zalecane przywracanie”).

pastedGraphic_2.png

Warto wspomnieć, że punkty przywracania systemu są niezwykle ważne. Dlatego właśnie zaleca się regularne tworzenie takiego punktu wtedy, gdy komputer działa sprawnie. Dzięki temu użytkownik będzie miał zabezpieczenie na wypadek, gdyby najnowsze aktualizacje okazały się wadliwe – wtedy można bezproblemowo cofnąć system i mieć pewność, że będzie działał bez konieczności restartowania całego oprogramowania.

Ile trwa przywracanie systemu?

Całkowite przywracanie systemu jest uzależnione od wielu czynników. Najczęściej zajmuje nie dłużej niż godzinę. Zależy przede wszystkim od stanu i kondycji podzespołów danego komputera. Niekiedy zdarza się, że na urządzeniu znajdują się programy lub sterowniki, które blokują przywracanie systemu – w takiej sytuacji rozwiązaniem będzie włączenie naprawy przy uruchamianiu. 

Z kolei cofanie systemu do wybranego punktu zajmuje nieco mniej czasu. Zależy ono przede wszystkim od szybkości podzespołów komputera – w tym najważniejszego, czyli dysku. Może być uwarunkowane również złożonością najnowszej aktualizacji lub tym, który konkretnie punkt przywracania zostanie wybrany przez użytkownika. Przeważnie zajmuje ono od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Co zrobić, jeżeli przywrócenie systemu NIE dało rezultatu?

Niekiedy zdarza się, że funkcja recovery Windows 10 nie zadziała lub nie przyniesie pożądanych rezultatów. Wtedy rozwiązaniem może okazać się na przykład instalacja naprawcza. Pozwala ona dowiedzieć się więcej odnośnie stanu technicznego komputera i naprawić problemy nawet, gdy nie została wcześniej utworzona kopia zapasowa obrazu systemu czy punkt przywracania systemu. Warto pamiętać, że do instalacji naprawczej niezbędne jest posiadanie dysku instalacyjnego. Można stworzyć go samodzielnie, pobierając nośnik Windows 10 z oficjalnej witryny Microsoftu.

Aby przeprowadzić instalację naprawczą, podczas uruchomienia trzeba podłączyć do komputera nośnik instalacyjny Windows 10 (na przykład płytę DVD lub dysk USB). Kolejnym krokiem jest uruchomienie pliku „setup.exe” i postępowanie zgodnie z instrukcją. Niezwykle ważne jest zaznaczenie w oknie „Wybierz, co zostawić” opcji „Zachowaj pliki osobiste, aplikacje i ustawienia systemu”, dzięki czemu zmianie ulegnie jedynie oprogramowanie, a zawartość urządzenia się nie zmieni. 

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor vaxy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *