Proste i skuteczne ćwiczenia na brzuch w domu

To nie prawda, że trening w domu nie może być skuteczny. Co więcej, ma on masę dodatkowych zalet – nie tylko pozwala poprawić samopoczucie, ale również odpowiednio dopasować aktywność do wymagań oraz zaawansowania bez żadnych ograniczeń czasowych ani konieczności dojazdów na siłownię. Ćwiczenia na brzuch pozwolą wyrzeźbić sylwetkę, uwidocznić mięśnie oraz zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Spokojnie poradzą sobie z nimi nawet osoby początkujące, które nie chcą wydawać pieniędzy na sprzęt do ćwiczeń. Jakie są najlepsze ćwiczenia na brzuch w domu? O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Jakie powinny być treningi w domu?

Żaden trening nie będzie skuteczny, jeśli nie będzie regularnie powtarzany. Także w przypadku ćwiczeń na brzuch kluczowe jest częste i regularne powtarzanie ćwiczeń – najlepiej jest powtarzać je trzy razy w tygodniu. Pozwoli to również wytworzyć nawyk, a więc zdecydowanie ułatwi zbudowanie wymarzonej sylwetki. Domowe treningi powinny być również zmienne – warto co jakiś czas zmieniać i rozbudowywać ćwiczenia, korzystać z innych przyrządów, wydłużać czas i w miarę polepszania kondycji sięgać po coraz trudniejsze ćwiczenia.

Najlepsze ćwiczenia na brzuch bez sprzętu

Istnieje wiele rozmaitych ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, dzięki czemu każdy stworzy idealny trening dopasowany do swoich wymagań oraz stopnia zaawansowania.

  • Brzuszki – nie sposób nie wspomnieć o klasycznych brzuszkach. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, należy położyć się na plecach ze zgiętymi i złączonymi nogami oraz rękami założonymi za głowę. Brzuszki polegają na uniesieniu szyi oraz łopatek kilkanaście centymetrów nad ziemię – nie ma konieczności podnoszenia całego tułowia, aż na wysokość kolan (może to zbytnio obciążać kręgosłup i ograniczać pracę mięśni brzucha).  
  • Unoszenie nóg do góry – na przygotowanej wcześniej macie lub podłodze należy położyć się na plecach, z rękami wzdłuż ciała. Ćwiczenie polega na podniesieniu złożonych nóg do góry tak, by ciało tworzyło kąt 90 stopni. Następnie należy wypychać nogi, angażując w to mięśnie brzucha.
  • Plank – ćwiczenie pomaga nie tylko zaangażować i wzmocnić głębokie mięśnie brzucha, ale również trenować równowagę i wzmacniać pracę ramion. Pierwszym krokiem, aby je wykonać, jest położenie się na brzuchu, a następnie podniesienie się na przedramionach. Należy pilnować, aby ręce były zgięte w łokciach pod kątem prostym, barki znajdowały się dokładnie nad łokciami, a całe ciało było w linii prostej (nie należy wypychać pośladków ani wyginać kręgosłupa na odcinku lędźwiowym).
  • Rowerek – jest to bardzo proste i skuteczne ćwiczenie. Aby je wykonać wystarczy położyć się na plecach, zgiąć nogi w kolanach tak, by tworzyły kąt prosty, a następnie wykonywać serię wymachów, przypominających jazdę na rowerze.
  • Nożyce – jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenie może kojarzyć się nieco z zasadą działania nożyczek. Najpierw trzeba wybrać wygodne miejsca (najlepiej matę do ćwiczeń), a następnie położyć się na niej z rękami wzdłuż ciała. Kolejnym krokiem jest uniesienie wyprostowanych nóg i krzyżowanie ich na zmianę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że same ćwiczenia to nie wszystko i konieczne jest również zadbanie o dietę. Nie chodzi o to, by ograniczać jedzenie w nadziei, że się schudnie – prawidłowe posiłki powinny być przede wszystkim zdrowe i zbilansowane tak, by dostarczały organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych oraz umożliwiały mu regenerację po treningach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *