Opener festival – w czym tkwi fenomen festiwalu?

Tętno kulturowego życia bije w na letnich koncertach i festiwalach. W ostatnim dwudziestoleciu ich rosnąca liczba i szeroki repertuar przyciąga już kilkaset tysięcy fanów muzyki i mocnego rytmu. To iście wydarzenie kulturowe na skalę europejską


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Przystanek Woodstock organizowany przez Jerzego Owsiaka był imprezą bardzo potępianą w niektórych kręgach, jako miejsce, które z ludzi wydobywa najgorsze instynkty i zachowania. Wtedy to słyszało się o karygodnych zachowaniach młodzieży, która pod wpływem alkoholu i narkotyków dokonywała niecnych czynów. Przez jakiś Przystanek Woodstock przygasł, ponieważ wielu mieszkańców oraz interwencje miejscowych polityków próbowały tego typu imprezy zgasić w zarodku, jako zbiorowisko zakłócające reguły szeroko rozumianego porządku.
Niemniej jednak idea koncertów na wzór tego najsłynniejszego z lat 60-tych festiwalu Woodstock w USA przetrwała, aby pojawiać się w zupełnie nowym wydaniu i to gdzie ? Na pomorzu.

Letnie spotkania z muzyką na festiwalu Opener w Gdyni

Już na początku lipca bieżącego roku rusza kolejna edycja Opener Festiwalu, która jest największą tego typu imprezą w Europie. W zeszłym roku w tej imprezie uczestniczyło ok. 140 tys. ludzi z całego Świata. Przy tym wystąpiło wiele znanych bandów rockowych, popowych i pankowych, a także znanych Hip-hopowców i raperów. Festiwal przez 17 lat swojego istnienia przyciągnął wielu bardzo znanych muzyków na swoją scenę muzyczną. Zróżnicowany repertuar przyciąga rzesze fanów danego gatunku muzyki, którzy wspólnie bawią się i poznają wzajemnie na tego typu imprezach.

Należy tutaj wspomnieć, że sama organizacja festiwalu jest daleka od tego, co miało miejsce na Rockowych i pankowych imprezach Woodstockowych jeszcze w latach 60-tych XX wieku w USA.
Ochrona i policja pilnują porządku, teren festiwalu jest zabezpieczony i pod kontrolą wielu służby ratowniczych i porządkowych, których zadaniem jest gaszenie jakiekolwiek zadym i konfliktów, mogących przynieść wiele ofiar wśród nieświadomej niczego widowni.

Muzyka, zabawa i… piwo

Kilkaset tysięcy przyjezdnych wspólnie bawi się, tworząc swego rodzaju pokojową wspólnotę, która przyjechała w to miejsce integrować się i cieszyć się kulturową strawą, a zarazem zabrać ze sobą cząstkę radosnych wspomnień z Trójmiasta. Ideą Otwartego festiwalu jest integrować ze sobą ludzi, tym co najczulej pobudza nasze zmysły, czyli muzyką. Przy czym organizatorzy samego festiwalu dbają o to, aby repertuar był dość zróżnicowany i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Taki bezpośredni kontakt z ulubionymi muzykami tworzy swego rodzaju jedność między sceną a widownią, kiedy to wszyscy wspólnie tańczą, bawią się i śpiewają, niezależnie przy jakich dźwiękach muzyki.

A lato jest najlepszą porą na wyjście z domu, spotkanie się w zróżnicowanym gronie i poznanie różnych kulturowych nowinek. Opener festiwal to idea łączenia ze sobą ludzi we wspólnej zabawie, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem ludzi z całego świata nie zależnie od płci, wieku i wyznania.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *