Muzyka z internetu – gdzie jej słuchać?

Internet obecnie to podstawowe źródło informacji i rozrywki, które skutecznie wypiera dotychczasowe media, takie jak prasa, telewizja, czy radio. Jak pokazują badania, współczesne społeczeństwo więcej korzysta z internetu, kiedy chce zasięgnąć fachowych informacji, tam też szuka interesujących go rozrywek, niż z prasy, telewizji czy radia.

Ten fenomen również przedkłada się na tzw. strawę kulturową. Zamiast iść do kina i tam obejrzeć najnowsze hity filmowe, szukamy ich w internecie na platformach, umożliwiających obejrzenie filmu za stosunkowo niewielkie pieniądze. Dotyczy to również muzyki, którą również słuchamy w internecie, zamiast kupować płyty ulubionego wykonawcy, możemy ją nabyć w formie mp3 bezpośrednio na swój komputer.

Serwisów muzycznych nie brakuje. Od popularnego youtuba, który daje możliwość obejrzenia całych teledysków i najnowszej twórczości naszych ulubionych piosenkarzy i zespołów, biorąc pod uwagę też ich starsze utwory, po serwisy mniej znane, ale też oferujące aktualne nowości muzyczne.

Gdzie zatem szukać muzyki w internecie

Jeszcze 10 lat temu ściągaliśmy pliki muzyczne mp3 na swój własny dysk. Teraz możemy jej słuchać bezpośrednio z platformy serwisów streamingowych. Można je odpalić i wyszukać w nich ulubione utwory lub jakąś serię utworów w danym gatunku i przy okazji wykonując inną pracę na kompie, w tle słuchając ulubionej muzyki. Jakie zatem serwisy nam umożliwiają słuchanie muzyki ? Jest ich bardzo dużo, ale tutaj przedstawimy te najbardziej popularne.

Spotify

Szwedzki serwis muzyczny pozwala na darmowe odsłuchiwanie utworów muzycznych oraz całych płyt, tych najnowszych, jak i starszych bardziej i mniej znanych wykonawców. Tutaj też znajdziemy playlisty tematyczne utworzone przez innych użytkowników. Muzykę można słuchać według gatunków, nowości, przebojów i nastrojów. Tutaj znajdziemy podpowiedzi samego serwisu, dopasowane do naszych wcześniej ustalonych preferencji. Przy okazji możemy stworzyć własną listę odtwarzania, opartą na naszych własnych ulubionych piosenkach i wykonawcach. Serwis nie umożliwia importowania muzyki, aby słuchać jej na innych urządzeniach.

Serwis działa zarówno na przeglądarce w komputerze, ale też posiada aplikację do Windows, Android, linux oraz iOS, którą można ściągnąć na inne urządzenia. Serwis jest w wersji darmowej, jak i płatnej, czyli premium. Większość użytkowników korzysta z wersji darmowej, która niesie ze sobą pewne ograniczenia. Do nich należą reklamy, brak możliwości pobierania utworów i pomijania tych, których nie chcemy słuchać. Wersja płatna (premium) daje lepszą jakość dźwięku oraz możliwości odsłuchiwania ulubionych utworów, ściągania ich na dysk i tworzenia własnych playlist. Koszt wersji premium to 0,99 zł za miesiąc dla jednej osoby lub można wykupić wersję na trzy miesiące dla 6 osób w kwocie 29,99 zł.

Google Play

To najbardziej popularny serwis google, który umożliwia słuchanie muzyki z komputera poprzez link do specjalnej witryny. Na Androida i iOS można pobrać aplikację. W tym serwisie można importować muzykę do 50 tys. utworów, dla wygodnego odtwarzania online na różnych urządzeniach. Google Play wymaga podania nr karty płatniczej, nawet jeżeli korzystamy z niego tylko z wersji darmowej. Jakość dźwięku jest taka sama, jak w innych serwisach, niezależnie czy korzystamy z wersji darmowej, czy płatnej. Wersja płatna umożliwia pobieranie muzyki i słuchanie offline oraz daje dostęp do wielu radiowych stacji muzycznych. Należy dodać, że w wersji premium nie ma reklam oraz możemy pomijać niechciane utwory muzyczne. Koszt wersji premium to 19,99 zł dla jednej osoby na miesiąc lub 29,99 zł na miesiąc dla 6 osób. Serwis umożliwia 30-dniową wersję próbną premium za darmo.

Tidal

To 60 milionów piosenek i 240 tys. teledysków. Tidal gwarantuje wysoką jakość odtwarzania za 39,99 zł miesięcznie oraz standardowy format odtwarzania za 19,99 zł miesięcznie. Można również pobierać pliki muzyczne, ale nie można ich importować. Użytkownicy sieci play mają przez dwa lata ten serwis gratis, a klienci T-mobile nie ponoszą opłat za transfer danych. Tidal ma aplikację na iOS i Android.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *