Małe, piękne i stylowe – w czym tkwi magia Mini (samochodu)

Mini samochody, takie jak np. Mini Cooper coraz częściej pojawiają się na ulicach naszych miast. Ich stylistyka nawiązuje do małych autek, które robiły furorę w latach 60-tych ubiegłego wieku. Tak naprawdę nie wiadomo do kogo skierowane są te mini samochodziki, ale budzą dość duże zainteresowanie.

Małe i zwinne samochodziki przecinają miejskie drogi całej Europy. Kompaktowe, w stylistyce retro stały się samochodami kultowymi i coraz bardziej trendy na miejskich drogach. Czyżby to była odpowiedź na zakorkowane i przepełnione współczesne drogi i parkingi betonowych dżungli ?

Czym się wyróżnia Mini

No cóż, uroku epoki będącej prekursorem dynamicznego rozwoju motoryzacji na całym świecie, nie da się im odmówić. Oryginalna i niepodobna do współczesnych aut linia nadwozia cieszy oko oryginalnymi kształtami. Całość jest idealnym odwzorowaniem aut z połowy ubiegłego wieku. Deska rozdzielcza stylizowana na styl retro posiada trzy okrągłe wskaźniki, dwa przed kierownicą, a jeden w centralnej części. Pomimo wyglądu klasyka, ten wóz wykonany z wysokiej jakości karoserii, posiadającej zabezpieczenia antykorozyjne. Taki samochodzik budzi dumę jego posiadacza.

A jak z funkcjonalnością

No niestety nie jest to auto rodzinne, bo wygodnie przewozi tylko dwie osoby na przednich siedzeniach. Z tyłu jest ciasno, a bagażnik ma pojemności ok. 150 l, czyli symbolika w pełnym wydaniu. Zapewne zmieści się tylko torba z zakupami. Wykończenie wnętrza pasażerskiego jest na przeciętnym poziomie.

Parametry techniczne Mini

No i tutaj samochód nie wypada zbyt źle. Co prawda zależy od jego wersji. Generalnie podwozie utrzymuje jego stabilność, samochód idzie jak po sznurku. Niemniej niskie zawieszenia nie jest dostosowane do nierównych dróg gruntowych, łatwo uszkodzić zawieszenie lub układ wydechowy.
Co do silnika i tu zależy od jego wielkości. W modelach z mocnym silnikiem benzynowym autko daje dużą frajdę z jazdy, natomiast mniejsze czy turbodiesle są dość ospałe i dedykowane bardziej spokojnym kierowcom. Niemniej jednak porównując je do współczesnych małych samochodów np. Seicento, to Mini ma zdecydowanie większe silniki, bo tutaj już mówimy o parametrach od 1.4 w turbodieslu i 1.6 w wersji benzyna. To już moc średniej klasy samochodu.

Eksploatacja pojazdu Mini

No cóż, samochód Mini, pomimo że jest niewielki, do tanich nie należy. Nowe modele osiągają cenę nawet ok. 100 tys. zł. Znów 3-4-latka kupimy za ok. 35 tys. zł.
Co do napraw i części zamiennych to niestety ten samochód też nie wychodzi ekonomicznie. Za czynności naprawcze i obsługowe płaci się dużo, szczególnie w autoryzowanym serwisie. Zatem nie jest to tanie i ekonomiczne auto, a pomimo to coraz więcej modeli Mini pojawia się na drogach.

Oryginalność i nietuzinkowa estetyka tego wozu, nawiązująca do stylistyki retro sprawia, że chętnie po niego sięgają szczególnie młodzi ludzie. Ten samochód wyróżnia się z tłumu podobnych do siebie współczesnych samochodów, nie tylko wyglądem nadwozia, ale też reprezentuje znacznie wyższy poziom techniczny. Dynamiczne silniki benzynowe od 115 KM, pozwalają na szybką i płynną jazdę po prostych miejskich drogach. Z tego też względu sięgają po nie miłośnicy nie tylko oryginalnych i stylowych aut, ale też ci, co lubią dodać gazu, pomimo że jego cena jest dość wysoka, jak na takiej wielkości auto.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *