Latex – kontrowersyjny ale genialny materiał na ubrania

Moda na lateksowe spodnie, kurtki, czy sukienki podbija świat mody. Prekursorką ubrań z lateksu była Kardashian, a obecnie popularny jest na całym świecie. W lateksowych ubraniach chodzą gwiazdy, aktorzy, piosenkarze i celebryci, a osoby żywo interesujące się modą, wręcz zwariowały na jego punkcie.

Co takiego magicznego jest w tym materiale, że stał się wiodącym surowcem na ubrania codziennego użytku ? Otóż idealnie podkreśla kształty, a jego połyskująca faktura powoduje, że czujesz się w nim wyjątkowo. Nie mniej jednak to, co jest jego największa zaletą zarazem jest i wadą. Otóż nie tylko podkreśla nasze atuty, ale też uwydatnia niedoskonałości naszej figury. Do niedawna uważany był za brak smaku i gustu. A osoby noszące lateksowe ubrania za ekstrawaganckie i bez polotu. Obecnie od wielu lat króluje w świecie mody.


Czym jest lateks?

Lateks to koloidalny roztwór kauczuku, nazywany jest lateksem naturalnym. Ale lateks można też otrzymać syntetycznie i w postaci płynnej. W branży chemicznej produkowane są z niego emulsje polimerowe, plastik i gumy syntetyczne.

Naturalny lateks pozyskuje się z nacinania roślin kauczukowych, produkujących specjalny sok mleczny, który jest zbierany w pojemniki. Sok jest stabilizowany substancjami alkalicznymi (np. amoniakiem). Produkt końcowy w postaci kauczuku otrzymujemy w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczeniu.

Z czego jest latex?

Lateks pochodzenia roślinnego pozytywnie wpływa na środowisko, ponieważ jest surowcem odnawialnym. Ponadto materiał ten jest hipoalergiczny oraz nie gnieżdżą się w nim roztocza i grzyby. Dlatego świetnie go znoszą alergicy. Jako jeden z nielicznych materiałów naturalnych jest bardzo wytrzymały i amortyzujący. W branży modowej doceniany jest za jego miękkość i elastyczność.
Syntetyczne lateks ma podobne właściwości, z tego też względu na stałe zagościł w wielu gałęziach przemysłu. W motoryzacji wykonuje się z niego uszczelki, w przemyśle chemicznym i farmacji rękawiczki gumowe, prezerwatywy itp., natomiast w branży budowlanej wszelkiego rodzaju uszczelniacze. Latek syntetyczny wykorzystywany jest również w meblarstwie do produkcji materacy. Takie materace są grzyboodporne, antybakteryjne, antyalergiczne i pleśni odporne.

Pielęgnacja lateksu i prawidłowe jego zakładanie

Błyszczący wygląd oraz dotyk lateksowej odzieży przyciąga uwagę i wzrok na to, co chcemy wyeksponować. Niemniej jednak, aby zachować wygląd takiej odzieży, należy ją odpowiednio pielęgnować, by służyła nam przez długie lata.

Aby nasze stroje były piękne i błyszczące należy konserwować je nabłyszczaczem do lateksu. Ponadto nie należy je eksponować na słońcu oraz w świetle fluorescencyjnym oraz trzeba je trzymać z dala od źródeł ciepła. Najlepiej przechowywać je w ciemnym i suchym miejscu, używając do wieszania lateksowych ubrań tylko plastikowych wieszaków.

Przed założeniem lateksowego ubrania, jego wewnętrzną część smarujemy talkiem, co ułatwi jego nakładanie i zniweluje tarcie, co często bywa powodem jego pękania. Podczas nakładania należy zdjąć wszelką biżuterię, przez którą nasze lateksowe ubranie mogłoby się zahaczyć. Uważamy również na paznokcie. Lateks rozciągamy na ciele całymi dłońmi, a nie palcami, robimy to zgrabnymi ruchami, powoli, wyrównując materiał na ciele. Podobnie zdejmujemy ubranie.

Lateks jest materiałem nieprzepuszczającym powietrza, więc istnieje duże ryzyko, że skóra pod nim będzie się pociła. Po zdjęciu ubrania należy je od wewnątrz przemyć od brudu i potu wodą i mydłem. Po umyciu dokładnie strzepnąć i nie wystawiać do suszenia na słońce.

redakcja
redakcja
Artykuły: 89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *