Kryptowaluty to przyszłość finansów?

Kiedy 10 lat temu pojawił się Bitcoin, to tak jakby nastała nowa era finansowa, a mianowicie era kryptowaluty. Obecnie na rynku mamy już praktycznie ok. 4 tys. kryptowalut, a nowe jej rodzaje rodzą się jak plaga po deszczu.

Nielegalne, nie zatwierdzone, niestabilne, niebezpieczne i często wykorzystywane przez przestępców- tak często ocenia się kryptowaluty, a pomimo to ich popularność wzrasta z roku na rok. Obecnie kryptowaluta to jedna z najbardziej popularnych inwestycji finansowych, która daje znacznie wyższe zwroty niż rynek akcji, czy obligacji. Na tych ostatnich wielu się przejechało.

Czy kryptowaluta może w przyszłości zastąpić pieniądze ?

To pytanie pojawia się dość często, ponieważ już wiele osób stosuje ją jako środek wymiany w transakcjach wirtualnych. Niemniej jednak jak twierdzą znani ekonomiści, na razie nie mamy co się spodziewać, żeby ta forma wymiany zastąpiła tradycyjnego pieniądza. Dlaczego ? Ze względu na brak jej relatywnej stabilnej wartości do dokonywania codziennych transakcji. Jeżeli by się udało ustabilizować ten rodzaj waluty, to i tak pieniądze są dobrze zmonopolizowane i trudno będzie je można zastąpić konkurencjom.

Niemniej jednak patrząc na rynek pieniądza i kryzys finansowy, o którym się obecnie dużo słyszy, nie jest to do końca tak oczywiste. Waluta świata w dużej mierze nie ma już takiego pokrycia w złocie jak kiedyś, bo rezerwy federalne są regularnie uszczuplane, co wynika z wahań kursowych walut. Ponadto już się mówi o wirtualnych pieniądzach, które tak naprawdę już nie będą miały żadnego pokrycia.

Jeżeli nastąpiłoby załamanie na rynku przynajmniej dwóch poważanych graczy, takich jak dolar, czy euro, to już wtedy możemy oficjalnie mówić o załamaniu się pieniądza. Dolar obecnie nie jest walutą zbyt stabilną, co prawda trzyma się, ale czy nie jest to przypadkiem sztuczne podtrzymywanie ? To samo dotyczy się euro, obecnie państwa UE też przeżywają swego rodzaju kryzys gospodarczy, co w dużej mierze odbija się na wartości euro. W dzisiejszych czasach waluta opiera się jedynie na gospodarce, a jeżeli jej aktywa idą w dół, to idzie i w dół wartość pieniądza.

Jaka przyszłość czeka kryptowalutę

Jeszcze kilka lat temu, kiedy na rynek finansowy wszedł pierwszy bitcoin, nie wróżono mu zbyt długiego stażu. Uważano, że kryptowaluta to jakiś hochsztaplerski zamysł finansowy, który nie wytrzyma konkurencji pieniądza i zaraz upadnie, a ci, co w nią zainwestowali, stracą miliony. Koło roku 2012 rzeczywiście nastąpiło tąpnięcie bitcoina, ale pomimo to nadal się trzyma. Poza tym zaraz po nim pojawiały się kolejne kryptowaluty inwestycyjne. I co ciekawe cieszą się coraz większą popularnością.

Ludzie, patrząc na sytuację ekonomiczną na świecie, obawiają się upadku tradycyjnej waluty. I co bardziej patrzący perspektywicznie inwestują w kryptowalutę. Jeżeli by to rzeczywistości nastąpiło, to co wtedy by służyło, jako środek wymiany ? Otóż właśnie kryptowaluta.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *