Najmniej wymagające zwierzęta domowe

Marzysz o zwierzątku, ale Twój styl życia nie pozwala Ci na przygarnięcie psa, któremu zagwarantujesz regularne spacery? Nie wiesz, na jakie zwierzątko domowe się zdecydować, aby dawało Ci chwile radości, a odpowiedzialność i opieka nad nim zajmowała niewiele czasu? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najmniej wymagających zwierząt domowych. 

Zwierzę to nie zabawka

Zwierze, niezależnie od gatunku i rasy, nie jest zabawką. Wprowadza w życie opiekuna mnóstwo radości, ale też sprawdza poziom odpowiedzialności i troski. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie w regularnych porach karmić zwierzę lub wyprowadzać je na spacer – zdecyduj się raczej na bycie wolontariuszem w pobliskim schronisku. Tam nawet doraźna pomoc jest zawsze mile widziana. 

Małe i mało wymagające zwierzątko domowe

Na pewno przyszła Ci do głowy złota rybka. Posiadanie uroczej i dostojnej welonki niesie ze sobą jednak wiele mitów. Przede wszystkim zapomnij, że rybka będzie pływać w szklanej kuli, skubać roślinkę i radośnie opływać ozdobny zamek. Złotej rybce co jakiś czas trzeba wymieć wodę w akwarium oraz zainstalować mały filtr do wody, żeby była krystaliczna. Należy też pilnować, aby roślinki dawały rybce poczucie spokoju i tworzyły prostą ściankę – inaczej rybka będzie stale pobudzona. 

Uroczy gryzoń

Świnka morska, szynszyla, chomik, królik miniaturka albo myszoskoczek – to piękne, małe gryzonie pozwalające na wypracowanie relacji i porozumienia. Faktycznie, z tymi zwierzątkami nie trzeba wychodzić na spacery, ale należy pamiętać o zapewnieniu im świeżej wody oraz wymianie ściółki. Te gryzonie potrzebują też większej klatki jako swojego domku, sprawdźcie, czy będziecie mieli możliwość ustawić je w takim miejscu, aby zwierzątka nie stały w przeciągu albo bezpośrednio przy wejściu do danego pomieszczenia. Opiekując się gryzoniem, należy mieć świadomość, że elementy pokarmu lub ściółki mogą znaleźć się także poza klatką – kopanie leży w ich naturze!

Melodyjny śpiew ptaków

Wybierając ptaszka jako swojego nowego współlokatora dopytajcie w sklepie zoologicznym, czy lubi samotność, czy powinien zamieszkać w parze. Przed przyniesieniem papużki falistej, kanarka lub zeberek do domu, zadbaj o zamontowanie moskitier w oknach, ponieważ ptaszki na pewno będą spędzać jakiś czas poza klatką, a okno może być dla nich pociągające… Małe ptaszki nie są wymagające, ale pamiętaj, że potrafią być głośne! Nie nawiążesz z nimi raczej relacji, ale możesz wytrenować do przylatywania i siadania na dłoni. 

Wybór niewymagającego zwierzęcia domowego – o czym warto pamiętać?

Zastanawiając się nad wyborem mało wymagającego zwierzątka, możesz także wziąć pod uwagę małego żółwia wodnego lub stepowego, myszki lub kraba. Wszystko zależy od Twoich preferencji, budżetu na zakup zwierzątka i niezbędnych mu akcesoriów oraz kolejnych, miesięcznych opłat, jakie poniesiesz z tytułu opieki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *