Jakie są najmodniejsze palmy do salonu – 4 najchętniej wybierane rośliny
Posiadanie w swoim domu niesie naprawdę wiele korzyści. Jednak szczególnie efektowne, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, są palmy. Choć na pierwszy rzut oka ich uprawa może wydawać się wyjątkowo problematyczna, ze względu na rozmiary rośliny – nic bardziej mylnego, palmy są niezwykle wytrzymałe nawet na błędy początkujących hodowców i stanowią przyjemną dla oka ozdobę salonu. Jakie gatunki palm są najchętniej wybierane do domu? Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Dlaczego warto posiadać w swoim domu rośliny?
Posiadanie w swoim salonie palm nie tylko jest efektowne i doskonale współgra z wystrojem wnętrza, ale może również nieść wymierne korzyści dla zdrowia domowników. Dzięki roślinom w domu poprawia się:
- wilgotność w pomieszczeniu – palmy pozytywnie wpływają na mikroklimat w pomieszczeniu, produkując parę wodną, która zapobiega wysuszaniu się powietrza;
- samopoczucie domowników – patrzenie na zielony kolor działa relaksująco na osoby przebywające w pomieszczeniu pełnym roślin;
- poziom zanieczyszczenia powietrza – rośliny, szczególnie te o dużych liściach, skutecznie zatrzymują nie tylko smog czy kurz, ale także substancje chemiczne, które mogą ulatniać się na przykład z farb, klejów czy mebli.
Palma Areka – idealna nawet dla początkujących
Palma Areka Chrysalidocarpus syn. Areca jest jedną z częściej spotykanych w sklepach roślin – przy czym do wyboru są zazwyczaj dwa gatunki areka żółtawa Chrysalidocarpus lutescens syn. Areca lutescens oraz areka katechu Chrysalidocarpus catechu syn. Areca catechu.
Chętnie wybierana jest do domu nie tylko z powodu swojego ciekawego, egzotycznego wyglądu, ale również ze względu na dużą łatwość w uprawie oraz odporność na ewentualne błędy początkujących. Co więcej, gatunek ten doskonale oczyszcza powietrze, dlatego szczególnie sprawdzi się w dużych miastach. W warunkach domowych roślina potrafi osiągnąć nawet 2 metry wysokości.
Do prawidłowego wzrostu palma potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego stanowiska – nie powinno się jej stawiać bezpośrednio na słońcu, najlepsze będzie stanowisko raczej zacienione, ale z dostępem do rozproszonego światła. Najlepsza będzie temperatura około 20 stopni, częste podlewanie tak, by podłoże było nieustannie wilgotne oraz regularne zraszanie.
Palma koralowa – efektowna ozdoba salonu
Palma koralowa, zwana inaczej również chamedorą wytworną Chamaedorea elegans to kolejna ciekawa propozycja do salonu. Co ciekawe, jej nazwa pochodzi od niewielkich owoców, które swoim wyglądem przypominają korale. Jest nieco niższa od swojej poprzedniczki – przy prawidłowej pielęgnacji osiąga od 1 do nawet 1,5 metra wysokości.
Palma koralowa w środowisku naturalnym rośnie w niższych partiach lasu – dlatego idealne dla niej stanowisko powinno być zacienione. W przypadku, gdy znajduje się bezpośrednio na słońcu, można zaobserwować żółknięcie i wysuszanie liści. Roślinie w zupełności wystarczy temperatura pokojowa – czyli od 16 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o podlewanie – należy pamiętać przede wszystkim o regularnym zraszaniu liści oraz uważać by ziemia w doniczce nie była stale wilgotna – wodę najlepiej wlewać, zamiast do ziemi, do podstawki.
Kokos właściwy, inaczej palma kokosowa
Palma kokosowa Cocos nucifera, inaczej nazywana również kokosem właściwym, potrafi się odwdzięczyć przy odpowiedniej pielęgnacji. Niestety trzeba się również liczyć z tym, że stosunkowo długo i nie osiąga zbyt efektownych rozmiarów. Nie da się również wyhodować jej z dostępnych w sklepie orzechów kokosowych – palma nie wydaje również owoców w domu.
Idealna temperatura dla tej palmy to od 16 do 18 stopni. Powinno się zadbać, aby po podlaniu ziemia w doniczce była wilgotna, jednak pomiędzy kolejnymi podlewaniami warto dać wierzchniej warstwie ziemi całkowicie wyschnąć. W przypadku przesuszenia lub przelania rośliny pojawiają się charakterystyczne, brązowiejące końcówki liści.
Palma daktylowa – czy sprawdza się w domu?
Palma daktylowa Phoenix dactylifera, inaczej daktylowiec doskonale sprawdza się w większych salonach, ponieważ może dorastać do nawet 3 metrów wysokości. Co więcej, jest wyjątkowo obszerna ze względu na swoje długie, pierzaste liście, które wyrastają ze stosunkowo niskiego i grubego pnia. Mimo iż palma nie wydaje owoców w warunkach domowych, można ją samodzielnie wyhodować z pestek znajdujących się w kupnych daktylach.
Najlepsze dla palmy daktylowej będzie słoneczne stanowisko, jednak należy szczególnie uważać na ewentualne przeciągi. Jeśli chodzi o temperaturę, roślina nie jest wybredna – latem doskonale rośnie w aktualnie panujących warunkach, z kolei zimą przy temperaturach w okolicy 4 stopni zapadają w okres spoczynku. Nie należy dopuścić do wyschnięcia ziemi znajdującej się w donicy, warto również pamiętać o regularnym zraszaniu liści.