Jakie kaktusy są modne i jak o nie dbać

Kaktusy doniczkowe to jedne z najpopularniejszych roślin hodowanych w domu.  Doskonale sprawdzą się dla osób, które nie mają czasu na zbytnią pielęgnację roślin lub po prostu o niej zapominają. Ich miłośnicy cenią je za wytrzymałość, brak szczególnych wymagań i kolorowe kwiaty, które od czasu do czasu pojawiają się między ostrymi igłami. Kaktusy występują w wielu kształtach i rozmiarach, a także kolorach. Wbrew pozorom nie są to tylko jednokolorowe, ciemnozielone bulwy, które wyglądają mało estetycznie. 

 

Rodzaje kaktusów domowych

Kaktusy należą do rodziny sukulentów. Występują na upalnych i ubogich w wodę terenach, przez co ich liście uległy redukcji, by ograniczyć parowanie cennej wody, te liście to właśnie charakterystyczne ciernie i włoski, służące również do obrony przed roślinożernymi zwierzętami. Osadzone są na grubych i twardych łodygach.

 

Do najbardziej popularnych gatunków kaktusów należy opuncja. Swoją popularność zawdzięcza swoim kolorowym kwiatom. Bardzo ładnie zakwita również gymnocalycium. To niewielki, pozbawiony kolców i włosków kaktus, którego duże kwiaty mogą przybrać barwę żółtą, białą, różową lub czerwoną. Będąc u ogrodnika warto zwrócić uwagę na odmianę zwaną hibotan. Na szczycie zielonej łodygi znajduje się dość nietypowy fragment rośliny pozbawiony chlorofilu, czyli zielonego barwnika, wypustka ta przybiera kolor czerwony, żółty, pomarańczowy lub ciemnofioletowy.

 

Warto również zwrócić uwagę na sukulenta o dźwięcznej nazwie mammillaria hahniana. Jest to okrągły kaktus, gęsto pokryty białymi kolcami i “puszystymi” włoskami, kwitnący różowymi kwiatami, które tworzą wianek na jego szczycie. Taka roślina pięknie ozdobi nasze wnętrze. Jeśli zależy nam na pięknie kwitnących sukulentach, warto przyjrzeć się również brazylijskiemu kaktusowi wielkanocnemu o dość delikatnych liściach i licznych barwnych kwiatach lub nieco podobnej szlumbergerze, zwanej kaktusem bożonarodzeniowym.

 

Jak dbać o kaktusy?

Choć to prawda, że z dbaniem o kaktusa poradzi sobie każdy miłośnik roślin, istnieje kilka zasad określających jak pielęgnować kaktusy. Jakie warunki w mieszkaniu są dla nich najkorzystniejsze? Jak je podlewać, przesadzać i przycinać?

Stanowisko

Kaktusy uwielbiają słońce, dlatego często występują na pustyniach. Powinny rosnąć jak najbliżej okna na parapecie południowym lub południowo-zachodnim. Gdy mają zbyt mało światła żółkną i wyciągają się w stronę słońca. To znak dla nas, że trzeba je przenieść, bo aż lgną ku słońcu. Latem można wystawić kaktusy na balkon lub taras. Należy jednak uważać aby miejsce nie było od razu w pełni nasłonecznione, gdyż rośliny nieprzyzwyczajone do mocnego słońca mogą ulec poparzeniu, nawet kaktusy.

 

Podlewanie

 

Kaktusy polewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Nie powinniśmy jednak dopuszczać do tego aby zupełnie wyschło. Rośliny podlewamy rzadziej, ale obficie. Zbyt częste i obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni. Woda do podlewania nie powinna być prosto z kranu, powinna odstać 24 godziny.

Sadzenie i przesadzanie

 

Kaktusy dostępne w sprzedaży w sklepach i kwiaciarniach często są w zbyt małych doniczkach. Korzenie są często przerośnięte, przerastają doniczkę i wychodzą od spodu. Po zakupie takiej rośliny, powinnyśmy niezwłocznie ją przesadzić do większej doniczki. Podłoże do kaktusów powinno być lekkie i przepuszczalne. Do uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych można dodać żwiru, czy piasku. Najlepiej jednak wybrać specjalistyczne podłoże do kaktusów, dostępne w sklepach ogrodniczych. Doniczki koniecznie muszą mieć otwory w dnie.

 

Spoczynek zimowy

 

W okresie jesienno-zimowym (październik-luty) w Polsce nie ma, aż tylu godzin słonecznych co nie sprzyja wzrostowi kaktusów. Powinny one wtedy przejść w okres spoczynku. Przez te kilka miesięcy większość gatunków nie wymaga podlewania i powinnyśmy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce. Okres spoczynku jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kaktusów, dzięki temu będą one pięknie i obficie kwitnąć.

Joanna Cichońska / Redaktor VAXY.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *