Jaki czytnik książek / ebooków wybrać na początek? 

Czytniki e-book to świetne rozwiązanie dla każdego miłośnika książek. Jego główną zaletą jest niewielki rozmiar, poręczność i fakt, że ten niewielki gadżet może pomieścić w sobie dużą ilość Twoich ulubione powieści, artykułów i innych plików. Jeśli stoisz przed wyborem pierwszego w życiu czytnika książek to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury. 

Rozmiar ekranu 

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli czytników elektronicznych książek. Każdy z modeli posiada inny rozmiar ekranu. Niegdyś standardem były ekrany o rozmiarze 6’ cali. Jednak dziś można znaleźć czytniki o znacznie większym rozmiarze, sięgające nawet 10′ cali. Wybierając swój pierwszy czytnik e-booków, warto postawić na większy rozmiar ekranu. Czytanie będzie prostsze i bardziej intuicyjne. Jeśli jednak mimo wszystko zależy Ci przede wszystkim na poręcznym rozwiązaniu, to lepszym wyborem będzie mniejszy ekran, np.: 8 cali.

Pamięć 

To, ile książek może pomieścić czytnik jest kolejnym, bardzo ważnym parametrem. Większość czytników umożliwia wprowadzenie około 4 GB książek w formatach EPUB lub MOBI. Niektóre tańsze modele czytników oferują mniejszą ilość pamięci wewnętrznej, ale za to udostępniają możliwość dołączenia karty SD/micro SD. Umożliwia to regulację ilości zewnętrznej pamięci, a tym samym ilości książek, które będą przechowywane na czytniku.

Ekran

Jakość i komfort czytania głównie zależy od ekranu. Producenci coraz rzadziej używają ekranów LCD  w poszczególnych modelach czytników. Ekran LCD odbija światło, przez co wygoda czytania jest niska. Co więcej, taki typ ekranu jest niezwykle męczący dla oczu, przez to długie godziny z ulubioną książką mogą być nawet bolesne. Najlepszym czytnikiem będzie ten, który posiada ekran e-papierowy. Tylko taki wyświetlacz zagwarantuje wysoki komfort czytania, a o bólu oczu można zapomnieć. 

Elektroniczne przewracanie stron

Czytając książkę, najbardziej lubisz uczucie przywracanie stron, śledząc losy ulubionego bohatera? Czytnik dotykowy jest właśnie dla Ciebie! Brak tradycyjnych przycisków umożliwia przewracanie stron poprzez dotknięcie lub przesunięcie palcem po ekranie. W idealny sposób oddaje to tradycyjne uczucie towarzyszące wertowaniu kolejnych stron.

Dodatkowe podświetlenie 

Czytając książki, nie zawsze znajdujesz się w miejscu, gdzie jest idealne światło. Poza tym jeśli lubisz czytać w podróży, czy też w każdej wolnej chwili niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, dodatkowe podświetlenie to obowiązkowe wyposażenie czytnika e-book. Jednak skup swoją uwagę na tych czytnikach, które posiadają regulację natężenia światła. 

Żywotność baterii

Bateria i jej wytrzymałość to bardzo ważny parametr każdego czytnika e-book. Jeśli jesteś prawdziwym molem książkowym i codziennie spędzasz sporo czasu na pochłanianiu ulubionych książek, możesz zaoszczędzić zużycie baterii poprzez ustawienie najniższej jasności czy niekorzystanie z Wi-Fi. Jeśli jesteś umiarkowanym czytelnikiem to przeciętna bateria przeżyje około miesiąca na jednym ładowaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *