Jaką wybrać kuchenkę mikrofalową? Poznaj parametry i funkcjonalności

Kuchenka mikrofalowa to dla wielu niewątpliwie bardzo wygodny sprzęt. Bez trudu w kilka minut podgrzejesz posiłek, czy nawet zrobisz go na grillu, bo takie opcje również posiadają mikrofalówki.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kuchenki mikrofalowej? Przede wszystkim skupcie się na parametrach. Warto poznać także opinie innych klientów, aby wybrać taką, która będzie dostosowana do naszych potrzeb i z której zakupu będziemy naprawdę zadowoleni.

Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca czy do zabudowy?

Na pewno od zastanowienia się nad tą kwestią powinniśmy zacząć. Jeśli dopiero urządzacie kuchnię i wybieracie wszystkie potrzebne sprzęty, dla części z Was trafniejszym rozwiązaniem będzie mikrofalówka do zabudowy. Jednak nie każdy zdecyduje się na taką opcję, gdyż nie daje nam ona później możliwości przeniesienia kuchenki mikrofalowej w inne miejsce. Poza tym na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które często stanowią także ozdobę i dopełniają dopasowanym wyglądem do stylu kuchni. Jeśli Wasza kuchnia jest już wykończona, a zakup mikrofalówki to dodatek do całości oczywiście opcja wolnostojąca jest jedyną opcją, jednak w tej drugiej sytuacji warto zrobić rozeznanie i zastanowić się, które rozwiązanie jest dla nas lepsze.

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Warto także pomyśleć nad tym, jakie opcje dodatkowe będą dla nas użyteczne. Do takich funkcji zalicza się m.in. grill, rozmrażanie, gotowanie na parze, czy termoobieg. Wiadomo, że każdy z nas ma inne wymagania co do pewnych sprzętów. Dlatego, dla części z nas jedynie podstawowe funkcje będą wystarczające, a innym potrzebne będą wszelkie dodatkowe funkcje. Jeśli ustalimy podstawowe aspekty jak typ kuchenki i jej funkcje, czas przejść do parametrów.

Parametry

Aby cieszyć się dobrym sprzętem, który będzie nam służył i z którego działania będziemy zadowoleni, powinniśmy przywiązać dużą wagę do parametrów. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Moc – jak przy wielu innych sprzętach, tak i w przypadku mikrofalówki, moc jest bardzo ważnym aspektem. Oczywiście większa moc wiąże się z szybszym podgrzaniem potraw. Jaka zatem powinnam być moc? Najlepiej aby mieściła się w przedziale 900 do 1200 W.
  • Pojemność – wielkość i pojemność mikrofalówki również zależy od naszych potrzeb. W większej kuchence mikrofalowej można podgrzać nawet kilka dań, więc jeśli kilku domowników będzie z niej korzystać, taka opcja sprawdzi się dobrze. Są one jednak większe, więc zajmują sporo miejsca na blacie, czy w innym miejscu, gdzie postanowimy ją postawić.
  • Sterowanie – do wyboru są mikrofalówki, w których moc i czas pracy ustalamy przy pomocy pokrętła. Możemy także wybrać modele, w których program dobierany jest automatycznie.
  • Zabezpieczenia – to opcja, która zabezpiecza przed przypadkowym włączeniem mikrofalówki.
  • Wnętrze – od wnętrza zależy szybkość podgrzewania potraw oraz sposób czyszczenia. Emaliowane czyści się w łatwy sposób i są dużo tańsze od ceramicznych bądź wykonanych ze stali nierdzewnej. 

Wiele osób nie wyobraża sobie swojej kuchni bez kuchenki mikrofalowej. Nie da się zaprzeczyć, że jest ona wygodnym i szybkim sposobem na podgrzanie potrawy. A wiele dodatkowych funkcji, które spotykamy w obecnych na rynku modelach, daje nam mnóstwo różnych możliwości, jak chociażby przygotowanie potraw z grilla. 

Przedstawione aspekty, to te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę i z którymi dobrze jest zapoznać się przed zakupem kuchenki mikrofalowej. Dobrze dobrany sprzęt będzie Wam w końcu służył przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *