#esencjainternetu

Jak zrobić wyraźne zdjęcia?

0 150

Jeśli uwielbiasz fotografować, to warto poprawić swój fotograficzny warsztat i zrobić dobre zdjęcia, które będziesz mógł później wydrukować, bez straty na jakości. Do tego celu należy właściwie przygotować swój aparat i wykonać odpowiednie ustawienia.

Jak zrobić wyraźne zdjęcia?

Ostre i  wyraźne zdjęcia, które dobrze prezentują się po wydrukowaniu, to niezwykle efektowna pamiątka i ozdoba naszego mieszkania. W szczególności, jeśli decydujemy się na wywołanie zdjęć online w dużych formatach XXL, to powinniśmy zadbać, aby nasze cyfrowe zdjęcia miały odpowiednią jakość plików źródłowych. W większości przypadków nieostre zdjęcia powstają dlatego, że robimy niewłaściwie ustawienia w naszym aparacie. Dlatego też, jeśli chcemy robić dobrej jakości fotografie, warto kierować się kilkoma prostymi wytycznymi. Jednym z niezwykle ważnych parametrów, odpowiedzialnym za jakość naszych zdjęć, jest czas naświetlania. Zasada jest prosta, im krótszy czas naświetlania, tym ostrzejsze i wyraźniejsze zdjęcia. Dzieje się tak, ponieważ w takiej sytuacji łatwiej unieruchomić aparat. Minimalny czas naświetlania podczas fotografowania, to 1/160 s. Natomiast, jeśli jest jasno, to możemy skrócić go nawet do 1/250 s. Kolejnym istotnym parametrem jest ustawienie właściwej czułości ISO. Jeżeli ustawimy wysoką czułość ISO, to bardziej prawdopodobne jest, że na naszych zdjęciach będzie widoczne cyfrowe ziarno, czyli tzw. szum. Zazwyczaj używamy wartości ISO od 50 do 200. Jednak przy niskim ISO, nie należy zapominać także o krótkim czasie naświetlania. Jeśli chcemy uzyskać wyraźne zdjęcia, to musimy także zrezygnować z ustawiania wielopunktowego Autofokusa, na rzecz jednopunktowego. Dzięki temu będziemy samodzielnie decydować o tym, w którym miejscu na naszym zdjęciu, ma być najlepsza ostrość. Tym samym nie korzystając z automatycznych ustawień, mamy wpływ na jakość swoich zdjęć. Większa świadomość

podczas fotografowania pozwoli Ci też czerpać prawdziwą satysfakcję z tej kreatywnej aktywności. Ostatnim, równie ważnym parametrem jest ustawienie właściwej wartości przysłony. Wartość ta wpływa na odpowiednią kompozycję całego kadru.

Jeżeli więc zamierzamy fotografować obiekt, który znajduje się w bliskiej odległości i chcemy, aby pozostał on ostry, a tło rozmazane, to powinniśmy ustawić otwarcie przysłony na f/2.8 lub f/3.2. Natomiast, jeżeli wyraźne mają pozostać odległe elementy, to warto zwiększyć wartość przysłony np. do f/8 lub f/11.

Jeśli więc udało Ci się zrobić interesujące i ostre zdjęcia, to pozostaje tylko wybrać sprawdzony fotolab i zrobić piękne, papierowe wydruki.

Życzymy więc wielu ciekawych pomysłów!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.