Jak zaktualizować BIOS? Praktyczny poradnik

Jak wiadomo, każde urządzenie, w zależności od typu, posiada jakiś system operacyjny. Pozwala na użytkowanie aplikacji, wykonywanie wielu czynności, czy po prostu wygodną obsługę komputera i nie tylko. W przypadku PC, jak też laptopów bardzo popularne jest określenie „BIOS”. Nie każdy jednak do końca wie, jaką funkcję pełni.

Bardzo ważne jest, aby nawet bez wgranego systemu operacyjnego, możliwa była inicjacja podstawowych procesów w komputerze. BIOS to nic innego, jak zbiór tych podstawowych procedur. Co więcej, pośredniczy także w wymianie informacji pomiędzy systemem a urządzeniem.

Tutaj można znaleźć info na temat elementów, które w urządzeniu zostały zainstalowane. Chodzi przede wszystkim o te fizyczne, które składają się na całe urządzenie. Wśród nich można znaleźć chociażby dysk twardy, procesor, czy kartę graficzną. Dlatego w realny i bezpośrednio sposób BIOS może wpłynąć na to, czy i w jaki sposób poszczególne podzespoły w ogóle działają. Jeśli z poszczególnymi z nich, w szczególności po wymianie, pojawiają się problemy, są niewidoczne z poziomu Panelu Sterowania, może oznaczać to, że należy wykonać aktualizację BIOS-a. Na czym polega i kiedy najlepiej ją wykonać?

Aktualizacja BIOS-a – kiedy należy to robić?

Tak naprawdę czynność tego typu najlepiej przeprowadzać regularnie, na przykład raz do roku. Chociażby z uwagi na funkcję, którą BIOS pełni, czyli pośredniczy w wielu procesach pomiędzy urządzeniem a systemem. Aktualizacja BIOS-a przekłada się na większą stabilność działania samego systemu. Wzrasta również efektywność, jeśli chodzi o samodzielną zdolność urządzenia do naprawy. Chodzi tutaj przede wszystkim o uszkodzone pliki, które mogą obciążać procesor, czy wpływają na działanie dysku twardego. W szczególności, jeśli uszkodzenie dotyczy plików systemowych, czyli takich, które stanowią integralną część strategicznych procesów.

W niektórych sytuacjach aktualizacja BIOS staje się niezbędna. Dotyczy to przede wszystkim takich momentów, jak wymiana poszczególnych podzespołów. Może okazać się, że starsza wersja BIOS-a nie widzi nowych elementów, a przez to nie istnieje możliwość zainicjowania ich działania. Taka sytuacja przytrafia się często podczas wymiany karty graficznej.

Aktualizacja BIOS-a wpływa także na funkcjonowanie wielu procesów oraz aplikacji. Dlatego tak naprawdę to zabieg, który przekłada się na efektywne działanie urządzenia.

Wersja UEFI BIOS na płycie głównej – jak ją sprawdzić?

No właśnie, zanim w ogóle przystąpimy do aktualizacji BIOS-a, w szczególności, jeśli ma pomóc z problemami w nowymi podzespołami, warto zorientować się, jaka jest jego aktualna wersja. Może okazać się, że komputer dysponuje najnowszą, a źródeł problemu z czytaniem karty graficznej należy szukać w innym miejscu.

W przypadku systemów operacyjnych Windows, w szczególności Windows 8,10 lub 11 można wykorzystać do tego celu kilka programów, za pośrednictwem których uzyska się dostęp do pożądanej informacji.

Jedną z nich jest Lenovo Vantage. To aplikacja, która umożliwia maksymalne wykorzystanie potencjału urządzenia. Tutaj również można znaleźć informacje, które dotyczą aktualnej wersji BIOS-a. W menu, które znajduje się po prawej stronie wystarczy wybrać opcję „Urządzenie”. Tam właśnie podana jest aktualna wersja BIOS.

Drugim, skutecznym sposobem jest wykorzystanie wiersza poleceń. Aby w ogóle uruchomić okno dialogowe, w polu wyszukiwania aplikacji, które wyjściowo znajduje się po lewej stronie, obok paska „Start” należy wpisać CMD. Na monitorze powinno pojawić się czarne okienko z wierszem poleceń. Aby znaleźć informacje, która nas interesuje trzeba wpisać komendę wmic bios get smbiosbiosversion i zatwierdzić ją klawiszem Enter. Po komendzie powinien pojawić się ciąg znaków – liter oraz cyfr, który oznacza wersję BIOS-a.

Te dwie metody nie wymagają tego, aby resetować urządzenie. Istnieje jednak opcja sprawdzenia tego z poziomu samego BIOS-a. W tym celu należy ponownie uruchomić komputer. Tuż po ponownym uruchomieniu należy wejść w menu BIOS. Można to zrobić za pomocą przycisków F2, F10, F12 lub Delete. Powinna być tam opcja „Wersja BIOS”, czy „informacje o systemie”, gdzie znajduje się poszukiwana informacja.

Gdy już wiemy, jaką wersję BIOS posiada dane urządzenie, można ewentualnie przystąpić do jej aktualizacji. W jaki sposób to zrobić?

Jak zaktualizować BIOS? Krok po kroku

Ok, przyszedł czas na update BIOS. W jaki sposób to robimy? Przede wszystkim do wyboru są dwie opcje: ręczna oraz automatyczna. Jednak, by cały proces przeprowadzić poprawnie niezbędne jest jeszcze pozyskanie jednej, kluczowej informacji, a jest nią model karty głównej.

By sprawdzić, jaki rodzaj karty głównej znajduje się w urządzeniu, ponownie można wykorzystać do tego celu wyszukiwanie. Wystarczy wpisać Msinfo32 a następnie na ekranie pojawi się okno ze szczegółowymi informacjami na temat poszczególnych podzespołów. W zależności od systemu, tutaj też można sprawdzić wersję BIOS.

Gdy wszystkie, potrzebne dane są już dostępne, można przystąpić do aktualizacji BIOS-a.

Aktualizujemy BIOS-a

  1. Sprawdź model i producenta karty głównej
  2. Wejdź na stronę producenta karty graficznej
  3. Przejdź do zakładki z plikami
  4. Poszukaj najnowszej dostępnej wersji BIOS
  5. Pobierz plik
  6. Rozpakuj plik na komputerze
  7. Przenieść rozpakowany plik na Pendrive
  8. Uruchom ponownie komputer
  9. Wejdź w ustawienia BIOS
  10. Zlokalizuj narzędzia do aktualizacji BIOS
  11. Jako miejsce pliku z nową wersją BIOS wskaż Pendrive
  12. Poczekaj na pomyślne zakończenie procesu

Czasem aktualizacja BIOS może okazać się niemożliwa. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której ktoś pobrał złe oprogramowanie. Oznacza to, że wersja i rodzaj BIOS nie są kompatybilne z daną kartą główną. Wtedy przeprowadzenie aktualizacji staje się niemożliwe, a jedyne, co pozostaje to jeszcze raz sprawdzić informacje na jej temat, a następnie pobrać odpowiedni plik.

Ręczna aktualizacja BIOS

Istnieje także druga metoda, jednak nie jest ona możliwa przy okazji każdego urządzenia. Dlatego należy sprawdzić, czy w komputerze znajduje się dedykowany kanał do przeprowadzenia tego rodzaju czynność. Jest to port USB, który został oznaczony jako BIOS FLASH lub BIOS FLASHBACK. Jeśli jest on dostępny, również należy pobrać najnowszą wersję BIOS na Pendrive. Czasem trzeba także zmienić nazwę pliku na taką, jaka podana jest w instrukcji załączonej do płyty głównej.

Alternatywą jest automatyczna aktualizacja BIOS za pomocą dedykowane oprogramowania dla laptopów. Różnią się one nieco w zależności od producenta, jednak każdy komputer takowe posiada. Często aplikacje tego typu wykrywają także nowe wersje BIOS, co ułatwia jego aktualizację.

Ręczna a automatyczna aktualizacja BIOS-a – którą opcję wybrać?

Tak naprawdę aktualizacja z poziomu BIOS, czyli ręczna, jak też automatyczna są skuteczne i przynoszą zamierzony efekt. Zaletą automatycznej aktualizacji jest fakt, że komputer samodzielnie sprawdza model płyty głównej oraz dostępne dla niej aktualizacje BIOS. W dużej mierze może to po prostu przyśpieszyć cały proces.

redakcja
redakcja
Artykuły: 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *