Jak zacząć samemu robić biżuterię?
W sklepach można znaleźć niemal wszelkie rodzaje biżuterii zarówno tworzonej z szlachetnych kruszców, jak i sztucznej. Bogactwo asortymentu oraz niekończące się wzory sprawiają, że naprawdę jest w czym wybierać. Co jeśli pragniemy nosić coś bardziej indywidualnego, unikatowego? Lub chcemy obdarować bliską nam osobę wyjątkową biżuterią albo po prostu kusi nas, by wykonać samemu ozdobę według własnego pomysłu. Wtedy często wpadamy na pomysł tworzenia własnej biżuterii. Jak zacząć? Jakie akcesoria do wyrobu biżuterii będą nam potrzebne?
Narzędzia, w które warto się wyposażyć
Pierwszym krokiem jaki musimy podjąć kiedy chcemy tworzyć własną biżuterie jest wyposażenie się w podstawowe narzędzia. To, jakie będą nam potrzebne jest zależne od tego, jaki rodzaj biżuterii chcemy zrobić. Technik tworzenia biżuterii jest dużo. Podstawowym narzędziem do wyrobu biżuterii są szczypce wielofunkcyjne. Pozwalają przytrzymać małe elementy, zrobić oczka z drutu czy spiralek. Warto też zakupić tak zwane szczypce-bociany z płaską, gładką albo rowkowaną wewnętrzną stroną. Do zaginania i trzymania przydadzą się też szczypce płaskie szerokie oraz szczypce wydłużone okrągłe, idealne do robienia oczek o różnych średnicach. Przydatna w pracy rękodzielnika może być też pęseta, która zastąpi szczypce w bardziej precyzyjnych pracach. Kolejnym narzędziem jubilerskim, jakie koniecznie musimy mieć w swojej kolekcji z akcesoriami są szczypce tnące lub nożyczki, najlepiej takie przeznaczone do prac jubilerskich. Jeśli chcesz tworzyć swoją biżuterię handmade, nie możesz zapomnieć o zakupie igieł i szydełek, które są niezbędne do prac jubilerskich z użyciem koralików, do haftu sutasz czy plecionek. Grubsze igły warto wybrać do nawlekania koralików w pracach na krośnie. Mały precyzyjny młotek do metalu lub młotek jubilerski przyda się do tworzenia biżuterii handmade z elementów wymagających solidnego zaciskania. Dokładne cięcia metalu wykonasz za pomocą specjalnej piłki jubilerskiej. Najlepiej kupić taką z wymiennymi ostrzami. Absolutną koniecznością podczas tworzenia biżuterii handmade jest specjalny klej, najlepiej mocny i gęsty.
Podstawowe półfabrykaty do biżuterii
Gotowe półfabrykaty, które można kupić w sklepach bardzo ułatwiają wykonywanie biżuterii. Pod pojęciem półfabrykatów kryją się elementy zdobnicze bazowe i wykończeniowe przeznaczone do tworzenia biżuterii. Rodzajów półfabrykatów jest naprawdę sporo, wybór odpowiednich może sprawić początkującym problem, dlatego zanim zaczniemy kompletować swoją pierwszą kolekcję, warto przemyśleć, co konkretnie chcielibyśmy wykonać. Na start warto wyposażyć się w podstawowe elementy łączeniowe oraz zdobnicze. Warto sięgnąć po srebrne półfabrykaty, które nie tylko pozwolą uniknąć uczulenia, ale i przedłużą trwałość wyrobu. Do wykonania prostych i efektownych kolczyków tak naprawdę niezbędne będą bigle lub sztyfty oraz przywieszki. Bransoletki koralikowe można wykonać zaopatrując się w gumkę jubilerską i koraliki, a delikatne bransoletki regulowane supełkami można wykonać używając jedynie sznurka jubilerskiego i ozdabiając je przywieszką. Do naszyjników z kolei z pewnością będziemy potrzebować linki jubilerskiej lub sznurka, odpowiednich końcówek, takich jak łapaczki oraz pięknej zawieszki.
Rozpoczęcie swojej przygody z biżuterią nie jest trudne. Warto na początek skupić się na prostych projektach, a kiedy te zaczną nam wychodzić przejść poziom wyżej. Rozsądnie, na początku jest zaopatrzyć się w półprodukty niezbędne do wykonania danej biżuterii, a w późniejszych etapach dokupywać kolejne elementy. Fakt poradzenia sobie z prostszym projektem to świetny motywator do dalszego rozwoju. Szybko może się okazać, że nowe hobby może stać się czymś więcej niż tylko umilaczem wolnego czasu, ale stanie się naszym sposobem na zarobek. Wystarczy mieć własny styl i pomysł na własną, niepowtarzalną biżuterię.
Joanna Cichońska / Redaktor VAXY.pl