Jak wybrać najlepsze rolki dla siebie?

Jazda na rolkach to uwielbiana przez wielu aktywność fizyczna. Kiedy tylko na zewnątrz robi się cieplej rolkarze zacierają rączki, bo to oznacza, że właśnie dla nich zaczyna się sezon.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący i dopiero chcesz zacząć swoją naukę jazdy na rolkach, czy jesteś już starym wymiataczem, kluczową kwestią jest wybór odpowiednich rolek. Jak wybrać najlepsze rolki dla siebie?

Rolki rekreacyjne

To z pewnością dobry wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolkami. Ważne jednak jest to, że są one przeznaczone do jazdy po płaskich i równych powierzchniach oraz wtedy, kiedy nie jest ślisko. Będą one odpowiednie dla osób, które planują spokojną jazdę, bez większych szaleństw. Są one także najbardziej uniwersalnym wyborem. Atutem jest też to, że rolki dobrze trzymają stopę, dzięki czemu chronią przed kontuzjami i urazami.

Rolki regulowane

Ten rodzaj rolek jest najczęściej wybierany w przypadku dzieci. Dlaczego? Bo dzięki regulacji możliwa jest zmiana rozmiaru. Nie musimy się zatem martwić, że pociecha po kilku miesiącach rolki będą nieprzydatne, gdyż ich rozmiar będzie za mały. Są one także bezpieczne, gdyż są dosyć wolne. Jednak dzięki temu świetnie sprawdzą się do nauki jazdy. 

Rolki agresywne

Z tym typem rolek powinny mieć do czynienia osoby zaawansowane. Na takie rolki decydują się osoby, które jeżdżą w skateparkach i robią różne wariacje. Nadają się do jazdy wyczynowej i dla doświadczonych rolkarzy. Posiadają mniejsze kółka, za sprawą których możliwe jest przyjmowanie przez nich różnych kombinacji. Znajdziemy również wśród nich rolki z czterema kółkami tej samej wielkości lub takie, gdzie dwa kółka są większe, a dwa mniejsze. Jeśli dopiero zaczynacie naukę jazdy na rolkach, te zdecydowanie nie są dla Was. 

Rolki szybkościowe

To kolejna propozycja dla zaawansowanych rolkarzy. Dzięki nim bowiem można osiągnąć naprawdę zawrotną prędkość i trochę się zabawić. Rolki takie charakteryzują się większym rozmiarem kółek. Wybierając ten rodzaj rolek, możemy się zdecydować na takie sięgające za kostkę bądź niskie. Pierwsze z nich przeznaczone są dla osób nieco mniej doświadczonych. 

Rolki freestylowe

Jeśli jazda slalomem to coś co lubisz, ten rodzaj rolek może być idealny dla Ciebie. Dzięki specjalnej budowie rolki precyzyjnie wjeżdżają w wąskie przestrzenie i tak na przykład możliwa jest jazda pomiędzy pachołkami. 

Rolki z wymienną płozą

Oprócz jazdy na rolkach uwielbiasz także łyżwy? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to rolki z wymienną płozą mogą być właśnie dla Ciebie. 2 w 1 – czyli rolki i łyżwy. 

Podstawową kwestią związaną z zakupem rolek jest oczywiście nasze doświadczenie i umiejętności. Drugi aspekt to jednak to czego tak naprawdę oczekujemy od zakupionego sprzętu. Jeśli chcemy trochę poszaleć w skateparku idealnie sprawdzą się rolki agresywne, jeśli jednak lubimy jeździć między przeszkodami, dobrym rozwiązaniem są rolki freestylowe. Pamiętajcie także o doborze właściwego rozmiaru. Jest to bardzo ważne, ponieważ za małe rolki oczywiście będą powodować otarcia, za to za duże sprawią, że nasza stopa nie będzie dobrze ustabilizowana i możemy narazić się na urazy. Warto także zwrócić uwagę na to, czy rolki posiadają dobry system wentylacji. Ma to znaczny wpływ na komfort i wygodę jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *