#esencjainternetu

Jak ubrać się na rower zimą? 

0 102

Jeśli zastanawiasz się nad pytaniem postawionym w tytule artykułu, to znaczy, że wiesz, co oznaczają zimowe przejażdżki rowerowe. Nie dziwi Cię, że pada deszcz lub śnieg, jest zimno, ciemno i ślisko.

Kochasz rower i żadna zima tego nie zmieni! Odblaski i światła w rowerze działają, czas zatem stawić czoło zimowym warunkom atmosferycznym i wsiąść na swojego dwukołowego rumaka! Sprawdź, czy Twoja garderoba jest przygotowana na zimową aktywność rowerową. 

Polska zima a jazda na rowerze

Co prawda powoli zapominamy o śnieżnej i mroźnej zimie – w Polsce ta pora roku staje się coraz cieplejsza i tym samym, sprzyjająca jeździe na rowerze. Jednak nie warto wsiadać na rower bez odpowiedniego stroju – może to grozić problemami ze zdrowiem. Raz „przewiane” stawy, mogą się odezwać w postaci dolegliwości bólowych po wielu latach! 

Oczywiście, inaczej ubierzesz się na rower, kiedy temperatura będzie oscylować w granicy 5⁰C, a inaczej – kiedy będzie mroźnie. Tu zasada jest podobna jak przy codziennym, „tradycyjnym” ubieraniu się do wyjścia na zewnątrz. Dopóki temperatura nie spada poniżej 20 stopni mrozu, możesz bez obaw korzystać z jazdy rowerem!

Zimowy strój do jazdy na rowerze

Omówmy idealny strój na rower zimą: 

  • Czapka pod kaskiem jest obowiązkowa, ponieważ przez głowę tracimy dużo ciepła. To dzięki czapce Twoje zatoki pozostaną zdrowe! 
  • Komin, buff lub chusta – osłoni nie tylko gardło, ale także wrażliwe okolice uszu przed chłodem. Kominy z polaru są miękkie i przyjemne w dotyku, co znacząco ułatwia ich noszenie wszystkim antyfonom szalików i golfów. Dodatkowo można nimi osłonić usta i nos przed zimnym powietrzem – pozwalają na swobodne oddychanie i dobrze przepuszczają powietrze.
  • Bielizna termoaktywna – jest bardzo ważna, ponieważ ma bezpośredni kontakt z ciałem i daje mu odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem. Nowoczesne stroje termoaktywne doskonale odprowadzają pot i nie pozwalają, by organizm uległ wychłodzeniu – potwierdza to ich skuteczność w czasie jazdy na nartach czy innych sportach typowo zimowych. Warto zainwestować w koszulkę oraz getry termoaktywne.
  • Bluza – polar zapewni swobodę ruchów oraz da odpowiednie ciepło. Pamiętaj wybierać koszulki z dłuższym tyłem, które zasłonią lędźwie, narażone na zmarznięcie w czasie zimowej jazdy. Jeśli zdecydujesz się na bieliznę termoaktywną z golfem i nosisz komin lub ciepłą chustę rowerową, bluza nie musi już mieć dodatkowego zabezpieczenia w postaci stójki. 
  • Zimowe spodnie i kurtka rowerowa zadbają o to, żeby było Ci naprawdę ciepło i sucho! Tak tak, to właśnie one odpowiadają za to, żeby deszcz lub śnieg nie przemoczył pozostałych elementów Twojej garderoby. Zarówno kurtka, jak i spodnie szyte są w krojach gwarantujących pełny zakres ruchów i chronienie przed zimnem kostek u stóp czy nadgarstków – przecież wiatr może właśnie tymi sposobami wnikać pod ubranie!
  • Grubsze wodoodporne rękawiczki – najlepiej takie, które mają dłuższy mankiet, pozwalający na wsunięcie go pod kurtkę. 
  • Ciepłe, długie skarpety – dzięki nim, nie będą marzły Ci palce u stóp. 
  • Wodoodporne i ocieplane buty – nie szukaj oszczędności i wybierz buty, które zagwarantują obie funkcje. Dobrze, jeśli będą to buty wyższe, na które w razie silnego mrozu można naciągnąć ochraniacze na buty lub getry sportowe. 

O czym należy pamiętać, kompletując zimowy strój na rower?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy odzież jest przystosowana do zimowych warunków – czy wykonana jest z materiałów typu softshell, czy hardshell. Taka odzież będzie także charakteryzować się odblaskami, zapewniającymi bezpieczeństwo w czasie jazdy na rowerze. 

 

Artykuł powstał dzięki naszemu partnerowi: https://szukamlapka.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.