Jak stworzyć ogród który nie wymaga pielęgnacji?

Piękny i zadbany ogród wymaga pielęgnacji i poświecenia mu dużo czasu. Koszty takiej inwestycji są również niemałe. Dlatego nieliczni fascynacji tak naprawdę mogą pochwalić się ogrodem, który zapiera dech w piersiach i podziwiany jest przez sąsiadów, przyjaciół i rodzinę.

Każdy praktycznie ogród wymaga opieki, ponieważ ulega ciągłym przemianom. Rośliny rosną, trzeba je podcinać, chorują i trzeba je odpowiednio pielęgnować. Chwasty spędzają nam sen z oczu i nikt tak naprawdę nie wymyślił idealnego sposobu na całkowite zlikwidowanie ich z naszego ogrodu. Są ludzie, dla których pielęgnacja ogrodu pod tytułem podcinanie krzewów, pielenie i zbieranie plonów daje ogromną radość i frajdę. Ale większość z nas chce mieć zadbane podwórze i nie wkładać w to zbyt dużej pracy. Zatem co zrobić, aby nasz ogród wyglądał pięknie i nie zabierał nam zbyt dużo czasu na jego pielęgnację.

Rośliny tak, ale z umiarem

Rośliny w naszym ogrodzie wymagają pielęgnacji i tego nie unikniemy. Niemniej jednak im jest więcej na naszej działce, tym musimy się liczyć z dużą czasochłonnością tego procesu i kosztami. Dlatego posadźmy rośliny, ale w większych odstępach od siebie. Duże odstępy pozwolą im również dobrze się rozwijać. Zazwyczaj sadząc drzewa czy krzewy bierzemy pod uwagę ich okres rozwoju, jaki osiągają, dla drzew to okres po 15 latach, krzewy po 10 latach.

Rodzaj roślin zależny od warunków na działce

Rośliny bywają bardzo kapryśne. Co rośnie u sąsiada niekoniecznie u nas się przyjmie. Generalnie decydującym czynnikiem jest rodzaj gleby oraz nasłonecznienie naszego ogrodu. Dlatego dobór roślin uzależniony od rodzaju gleby, jej wilgotności i wilgotności powietrza oraz nasłonecznienia, a także strefy klimatycznej spowoduje, że nasz ogród będzie pięknie się rozwijał i nie potrzebował zbyt dużej pielęgnacji. W każdych warunkach rozwijają się bez problemowo pewne gatunki krzewów i drzew, a także rośliny jednoroczne lub dwuroczne uprawiane z siewu.

Zwróć uwagę co rośnie w twojej okolicy

Architektura całego krajobrazu podpowiada nam co najlepiej w tej okolicy rośnie i nie wymaga pielęgnacji. Oczywiście wyłączając z tego wszelkiego rodzaju chwasty.
Te gatunki roślin doskonale się tutaj czują i nie mają zbyt wielu wymagań siedliskowych. One na pewno w naszym ogrodzie doskonale się przyjmą i nie będą potrzebowały zbyt wielu zabiegów.
Pamiętaj, unikaj roślin, które na zimę trzeba okrywać przed mrozem.

Rośliny najmniej kłopotliwe

Iglaki doskonale prezentują się w ogrodzie, rosną szybko i dobrze, nie wymagają zbyt dużo zabiegów. Dlatego są popularnym krzewem sadzonym na działkach ogrodowych. Poza tym nie zaśmiecają podwórza, ponieważ większość z nich na zimę nie gubi igieł.

Zamiast roślin jednorocznych sadzimy byliny. Nie potrzebują szczególnych zabiegów, odporne na zachwaszczenie, ponieważ większość z nich silnie rośnie i zagłusza chwasty. Rzadko są atakowane przez szkodniki, jedynie kwiatostany i obumarłe liście należy usuwać, ponieważ nieestetycznie wyglądają i mogą być źródłem chorób rośliny. Byliny nie wymagają zazwyczaj nawożenia lub tylko minimalnie.

W ogrodzie skalnym lub na skarpie doskonale prezentują się tzw. rośliny zadarniające się. Do nich należą krzewy i krzewiny oraz niskie byliny. Charakteryzują się szybkim rozrostem, a dzięki kłączom i rozłogom tworzą darń. Mogą zastąpić trudny w utrzymaniu trawnik lub sadzone są w miejscach, gdzie kłopotliwe jest podjechanie z kosiarką np. między krzewami.

Drzewa i krzewy wolno rosnące- ich główną zaletą jest to, że nie wymagają przycinania. Polecane są szczególnie do małych ogrodów. Rośliny, które nie są przycinane, zachowują swój naturalny kształt, przy tym pięknie się rozwijają, kwitną i owocują.

Wolne miejsca między roślinami wysypmy korą, która nie tylko utrudni wzrost chwastów, ale też ogranicza dostęp światła i parowanie wody z gleby. Ponadto rozkładająca się taka ściółka nie tylko poprawia skład gleby, ale też przyczynia się do naturalnego nawożenia roślin.

redakcja
redakcja
Artykuły: 89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *