Jak się gra w pokera? Zasady gry

Gra w pokera jest jedną z najbardziej znanych gier karcianych. Co do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niektórzy grają amatorsko, a niektórzy zawodowo w turniejach.

Części osobom też nie trzeba tłumaczyć zasad bo doskonale je znają. Jednak początkującym pewnie przyda się mały poradnik. 

Układy kart w pokerze

Od tej wiedzy należy zacząć. Dla początkujących poker może wydawać się trudną grą. I trzeba przyznać, że wymaga on praktyki, aby poczuć się pewnie. Jednak podstawowe zasady pozwolą wdrożyć się w grę. Jakie są układy kart w pokerze?

  • Poker królewski to najwyższy układ kart. Wszystkie muszą być w jednym kolorze: 10, Jopek, Dama, Król, As.
  • Poker to jeden z najsilniejszych układów. Składa się z: 4, 5, 6, 7, 8.
  • Kareta to cztery karty, które mają tę samą wartość, np. cztery dziesiątki.
  • Ful to trzy karty o tej samej wartości plus dwie o tej samej wartości, np. Król, Król, Król, Jopek, Jopek.
  • Kolor to pięć kart w tym samym kolorze. 
  • Strit to pięć kart, które występują po kolei, np. 5, 6, 7, 8, 9.
  • Trójka to trzy takie same karty plus dwie inne.
  • Dwie pary czyli dwie karty z taką samą wartością plus kolejne dwie takie same, np. Jopek, Jopek, Dama, Dama, 3.
  • Para to dwie karty tej samej wartości plus trzy inne karty, np.: Król, Król, 10, Jopek, 5.
  • Wysoka karta jest najsłabszym układem. Oznacza po prostu pięć przypadkowych kart. 

Na stole

Ważną zasadą jest dorzucanie. Chodzi o to, aby na stole, na którym się gra cały czas coś było. W zależności czym gramy.

Tasowanie kart

Uczestnik rozdający karty powinien je dokładnie przetasować na oczach innych. Kolejny krok to rozdanie kart, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. I co najważniejsze, w taki sposób aby nie było widać wartości kart. Każdy gracz otrzymuje po pięć kart. Karty, które pozostały należy umieścić na środku stołu.

Mamy karty!

Karty rozdane… co dalej? Sprawdź swoje karty, ich wartości. To dobry moment by przyjrzeć się swoim rywalom. Złota zasada to oczywiście „poker face”, jednak nie zawsze każdemu uda się nie pokazać po sobie emocji. To zatem idealny moment na obserwację. Pamiętaj także by samemu zachować pokerową twarz, gdyż jesteś nie tych obserwującym, ale także obserwowanym!

Pierwszy ruch

Pierwszy ruch należy do osoby, która siedzi po lewej stronie od osoby rozdającej karty. Osoba ta otwiera zakład, a pozostali po kolei dorzucają się do puli. Jeśli będzie Twoja kolej możesz sprawdzić karty i podbić stawkę albo spasować. Gdy sprawdzisz karty, pozostajesz w grze i dorzucasz do stawki. W sytuacji gdy rezygnujesz należy położyć karty na stole, tak by była widoczna ich wartość. Możesz również podbić stawkę, pamiętaj jednak, że stawka musi być większa od tej dołożonej przez ostatnią osobę. 

Możliwa wymiana kart

Przy okazji Twojego ruchu masz szansę wymienić do trzech kart. Możesz wymienić karty, które nie są według Ciebie przydatne i nie pomogą w uzbieraniu mocnego układu. Pamiętaj tu też o zasadzie, że nikt nie może zobaczyć Twoich kart, kiedy będziesz je chował pod spód talii. 

I co dalej?

Nadchodzi czas na kolejną rundę zakładów. Cała gra kończy się na odkryciu kart wszystkich graczy, a wszystko bierze zwycięzca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *