#esencjainternetu

Jak rozpoznać u siebie wypalenie zawodowe?

0 90

Masz coraz mniej motywacji do pracy? Nie sprawia Ci ona radości, a podejmowanie nowych wyzwań zamiast podekscytowania wywołuje u Ciebie znużenie i zmęczenie?

Zastanawiasz się czy dopadło Cię wypalenie zawodowe? Nie warto tego bagatelizować, bo niezadowolenie z życia zawodowego ma znaczny wpływ na nasze życie prywatne. Jeśli zatem czujesz, że coś w Twoim życiu zawodowym jest nie tak, warto zastanowić się nad tą sytuacją i podjąć pewne działania. 

Jakie aspekty mogą nas doprowadzić do wypalenia zawodowego?

Powody wypalenia zawodowego mogą być bardzo różne. Najogólniej rzecz biorąc jest to jednak nasze niezadowolenie z wykonywanej przez nas pracy i ciągle narastająca frustracja. Jednak skąd się to bierze? 

  • Oczekiwania vs rzeczywistość – taka sytuacja bardzo często zdarza się przy podjęciu jakiejś nowej pracy, w nowym miejscu. Planując rozpoczęcie nowej pracy niemal w każdym przypadku mamy jakieś konkretne wyobrażenia, wymagania itp. Myślimy o tym jakie będą nasze obowiązki, czy dobrze będziemy dogadywać się z pracownikami, czy podołamy i będziemy doceniani w odpowiedni sposób. Życie często weryfikuje nasze wyobrażenia i o ile osoby, których wyobrażenia pokrywają się później z tym jak wygląda ich praca, to naprawdę ogromni szczęściarze, tak osoby, które odczuwają pewne rozczarowanie, płynące z różnych względów, zaczynają czuć frustrację i irytację.
  • Zbyt dużo od siebie wymagamy – często zdarza się również tak, że wszystko chcemy wykonać perfekcyjnie, zrobić to co powinniśmy, ale także to, co już niekoniecznie należy do naszych obowiązków. Sami na sobie wywieramy presję. Do pewnego momentu wszystko jest dobrze, ale nagle nasz organizm się buntuje. Pojawia się zmęczenie zarówno fizycznie, gdyż pracujemy po godzinach, nie mamy odpoczynku, a także psychiczne, gdyż nieustannie myślimy o pracy, szukamy nowych rozwiązań, pomysłów. Takie postępowanie często skutkuje tym, że po pewnym czasie, okazuje się, że mamy zwyczajnie dość. Jesteśmy zmęczeni pracą, a nawet myśleniem o niej. Dlatego zachowanie tego złotego środka i odpowiedniej równowagi między pracą a czasem wolnym, jest tak bardzo ważne.
  • Nie skupiamy się na tym co ważne – a dokładniej – skupiamy się na innych, a nie na sobie. Porównujemy się do innych, nie doceniając przy tym siebie i tego co robimy. Uważamy, że inni robią coś lepiej albo robią coś bardziej wartościowego. Nie starajmy się być lepsi od innych. Starajmy się być lepszą wersją siebie. Doskonalmy się, kształćmy, rozwijamy się w tym co sprawia nam radość i to w czym czujemy się dobrze. Tylko wtedy będziemy szczęśliwi i będziemy czuć się dobrze ze samym sobą.

Czy to już wypalenie zawodowe?

Zastanawiasz się, czy Twój brak zapału i motywacji do pracy to wypalenie zawodowe? Podpowiadamy jakie czynniki mogą o tym świadczyć?

  • Nie angażujemy się w pracę – tkwi w nas poczucie, że być może ktoś zrobi coś lepiej, że nie nadajemy się do tego, aby coś wykonać. Próbujemy wymigać się od odpowiedzialności a także zbytnio nie wychylać, a więc nie angażować na tyle, na ile byśmy mogli.
  • Mamy niskie poczucie własnej wartości- poniekąd wiąże się to z poprzednią kwestią. Z uwagi na to, że myślimy, że do niczego się nie nadajemy, staramy się nie wychylać. Mamy przekonanie, że każdy inny wykona coś dużo lepiej od nas. Tracimy wiarę w swoje własne siły i bardzo często dzieje się tak, pomimo tego, że np. inni nas doceniają i uważają, że wykonujemy swoją pracę naprawdę dobrze. Stan taki utrzymuje się u nas, ponieważ nasze przekonanie, że nie wykonujemy czegoś dobrze, tak naprawdę ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, a jest to problem, który tkwi w naszej głowie.
  • Mamy problemy ze skupieniem – nie jesteśmy w stanie dobrze czegoś wykonać lub poświęcamy na wykonanie jakiegoś zadania dużo więcej czasu niż rzeczywiście potrzebujemy. Trudno nam się zmobilizować, zebrać myśli i skupić na tym co powinniśmy zrobić. O skutkach chyba nie trzeba mówić, bo są oczywiste.
  • Zaczynamy czuć się gorzej fizycznie – bardzo często stres i różnego rodzaju problemy, mają odzwierciedlenie w naszym zdrowiu fizycznym. Coraz częściej doskwiera nam ból głowy, mamy problemy żołądkowe itp. To wszystko może wiązać się ze stresem, a także nadmiernym poirytowaniem i zdenerwowaniem, które zaczynają być naszym nieodłącznym towarzyszem w pracy. Jest to bardzo złe i niesie ze sobą negatywne, często daleko idące konsekwencje.

To tylko pewne aspekty, które mogą świadczyć o pojawieniu się u nas wypalenia zawodowego. Każdy z nas jednak jest inny i może odczuwać to w różny sposób. Jeśli jednak nie czujesz się dobrze w swojej pracy, a Twoja motywacja i chęć do pracy znacznie spadły, pomyśl o tym, gdyż naprawdę nasze spełnienie zawodowe ma niezwykle duży wpływ na to, czy będziemy w pełni szczęśliwi. Warto zatem poczynić kroki, które sprawią, że praca będzie przysparzać nam satysfakcję, a nie będzie przykrym obowiązkiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.