Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty jest dla każdego dziecka stresującym wydarzeniem, ponieważ nie wie, czego może się spodziewać. Zadaniem rodziców jest zadbanie o odpowiednią atmosferę i przygotowanie młodego pacjenta do czekających go czynności kontrolnych. O czym należy pamiętać, wybierając się z dzieckiem do stomatologa?

Aby wizyta u stomatologa nie była dla dziecka zbyt traumatyczna i aby nie wiązała się z niepotrzebnym strachem, powinieneś zadbać o odpowiednie przygotowanie go. O wiele aspektów zadba również doświadczony dentysta – Zakopane to miasto, w którym znajdziesz specjalistów wyróżniających się wyjątkowym podejściem do małych pacjentów. Co jednak możesz zrobić, aby przygotować dziecko do wizyty?

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna u dentysty ma na celu pokazanie dziecku, że gabinet stomatologiczny nie jest nieprzyjaznym miejscem i że nie przydarzy się tu nikomu żadna krzywda. Podczas takiej wizyty nie są wykonywane żadne czynności stomatologiczne, zwykle dziecko poznaje nowe miejsce, zadaje pytania o sprzęty i akcesoria, które go zainteresują, a także bawi się w specjalnie przygotowanym kąciku zabaw.

Jeśli będzie wykazywało chęć, może usiąść na fotelu dentystycznym i obejrzeć swoje ząbki w lusterku. Musi to być jednak jego własna inicjatywa. Podczas wizyty adaptacyjnej lekarz musi zdobyć zaufanie małego pacjenta i wzbudzić sympatię, aby maluch chętnie wrócił do gabinetu w przyszłości. Wizyta adaptacyjna może odbyć się już wtedy, gdy dziecko ukończy 3 lata.

Unikanie silnych emocji związanych z wizytą

Dzieci bardzo szybko przejmują emocje swoich rodziców. Jeśli wyczują niepokój lub obawę, zaczną się denerwować, płakać, a wizyta z pewnością nie będzie należeć do przyjemnych. Błędem jest również używanie stwierdzenia „nie ma się czego bać” lub „nic Ci się nie stanie”, ponieważ sugeruje to, że w danym miejscu może istnieć ryzyko niebezpieczeństwa.

Wybór odpowiedniego dentysty

Wybierając się z dzieckiem na kontrolę lub leczenie zębów, zawsze należy wybrać dentystę, który zajmuje się właśnie dziećmi (pedodonta). Przeszedł on odpowiednie szkolenia, ma przyjazne podejście do dzieci i lubi pracę z nimi. Dodatkowo wyróżnia się dużą cierpliwością i wyrozumiałością.

Także wybór samego miejsca ma znaczenie. W klinice dentystycznej powinna znajdować się poczekalnia, w której dziecko będzie mogło się zrelaksować. Mini plac zabaw, stolik z kolorowankami lub kącik z zabawkami sprawdzą się idealnie. Zaś barwne rysunki na ścianach zmniejszą niepokój i pozwolą poczuć się maluchowi jak w domu. 

Rozmowa w formie zabawy

Już kilka dni przed wizytą należy przygotowywać dziecko do czekającego je wydarzenia. Warto wspominać o miłym dentyście, który zaopiekuje się ząbkami i wyczyści je, żeby były silne. Można posłużyć się dziecięcymi książeczkami o higienie zębów, dokonać wstępnego przeglądu ząbków podczas codziennego ich szczotkowania (aby dziecko wiedziało, na czym to polega), a także pobawić się w dentystę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *