#esencjainternetu

Jak przenieść dane na nowy telefon Praktyczne rady

0 62

Dzisiaj chyba ciężko wyobrazić sobie już nawet nie tyle bez telefonu komórkowego, co bez smartfona. Duże, dotykowe wyświetlacze, spora moc operacyjna, wysokiej jakości aparat i kamera, dziesiątki aplikacji, social media. Można zapomnieć z domu portfela, kluczy, dziecka, ale nie sposób zapomnieć o telefonie.

Co czasem potrafi przecież irytować. Jeśli chodzi o korzystanie z telefonów, to powstało także sporo zasad dobrego zachowania, jak też stereotypów. Jeśli chodzi o savoir-vivre w dobrym tonie jest położyć telefon wyświetlaczem do dołu, gdy siada się przy stole. Tak samo w domu, jak i w restauracji. W końcu każdy z nas czasem udaje, że słucha, gdy scrolluje coś na telefonie i czasem też irytuje się, gdy inna osoba robi to samo, przez co mamy wrażenie, że nie poświęca nam należytej uwagi. W kwestii stereotypów bardzo popularna jest „wojna” pomiędzy właścicielami Samsungów a iPhone’ów. Oczywiście, wszystko ma charakter lekko ironiczny i nie należy brać tego na poważnie.

W końcu przeciętna osoba nie zawsze kieruje się trendami, czy „łatkami”. Jednak rozwój technologii, jak też ciekawe oferty abonamentowe, czy oferty na kartę poszczególnych telefonii komórkowych sprawiają, że spokojnie można pozwolić sobie na regularną wymianę telefonu. Oczywiście nie odbywa się to, co kilka miesięcy. Raczej co rok lub dwa lata, w zależności od oferty. A przez ten czas na telefonie gromadzi się ogromna ilość rzeczy. Aplikacje do gotowania, ćwiczeń, nauki języków, translatory, wiadomości, social media, zdjęcia i filmy oraz kontakty. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś, po zmianie telefonu, od nowa będzie wszystko instalował po kolei. No można by było się po prostu wściec.

Na szczęście sprytni producenci telefonów umożliwiają na łatwy transfer danych pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. Czasem tak jest, że dany model telefonu miał jakąś opcję „w tym miejscu, z taką ikonką” a ta sama opcja w innym ma trochę inną grafikę, przez co czasem trzeba na nowo sprawdzić układ aplikacji wyjściowych, czy menu dotyczące ustawień oraz lokalizację poszczególnych funkcji. Jeśli interesuje Cię jakie są łatwe i szybkie sposoby na kopiowanie danych z telefonu na telefon, oto one.

Jak przenieść dane na nowy telefon? Poznaj 6 metod

Nowoczesne urządzenia w postaci smartfonów, które działają w oparciu o iOS, czyli system nazywany Androidem, jeszcze przed zakupem telefonu powinny założyć sobie konto Google. Wszystko dlatego, iż w ten sposób można wiele danych przechowywać w chmurze. To także wygodny sposób na synchronizację urządzenia z kontem mailowym na Gmail, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów wirtualnych skrzynek pocztowych.

1. Konto w Google

Dodatkowo konto Google pozwala na przechowywanie wielu danych w chmurze, czy wykonywanie kopii zapasowych. To nie tylko pozwala na późniejsze, łatwe przegrywanie danych z telefonu na telefon, ale sprawia również, iż ważne dla nas dane są bezpieczne i posiadają swoje kopie, które można odzyskać w przypadku uszkodzenia telefonu, czy utraty karty pamięci.

2. Przenoszenie kontaktów z telefonu na telefon

Wszelkiego rodzaju kontakty w postaci numerów telefonicznych to bez wątpienia jeden z najważniejszych rodzajów informacji, które każdy użytkownik chce mieć na swoim nowym urządzeniu. Transfer tego rodzaju danych jest bardzo prosty. Wystarczy wejść w ustawienia kontaktów (opcja ta często oznaczona jest jako „Zarządzaj kontaktami”) na starym telefonie, a następnie skorzystać z funkcji Importuj/Eksportuj kontakty do karty SIM. Eksport danych trwa dosłownie chwilę, a dzięki temu wszystkie kontakty zapisują się na karcie SIM. Dzięki temu, korzystając z tej samej funkcji na nowym urządzeniu, można je importować na telefon.

3. Eksport kontaktów na kartę pamięci

W niektórych sytuacjach okazuje się, że liczba kontaktów jest tak duża, iż przekracza pojemność karty SIM. Na szczęście nie stanowi to żadnego problemu. Zamiast eksportować kontakty na kartę SIM, można do tego celu skorzystać z karty pamięci. Również poprzez wykorzystanie opcji „Zarządzanie kontaktami”. Jednak funkcja, która w tym przypadku będzie nas interesować, to „Eksport kontaktów do pamięci zewnętrznej. Wszystkie kontakty będą znajdować się jednym pliku, którego rozszerzenie to VCF, na przykład: kontakty.fcf

Drugim krokiem jest skopiowanie pliku z karty pamięci na komputer, a następnie przeniesienie tego pliku do pamięci nowego telefonu. Następnie wystarczy zaimportować kontakty z pliku do pamięci telefonu.

4. Jak importować wiadomości SMS/MMS do nowego urządzenia?

W tym przypadku najczęściej niezbędne staje się zastosowanie zewnętrznej aplikacji, która ułatwi tego rodzaju czynność. Można je pobrać z Google Play, w którym dostępna jest ogromna ilość aplikacji, również takich, które pomogą w transferze wiadomości SMS/MMS. Wśród najpopularniejszych znaleźć można Backup&Restore. Jeśli chodzi o samo przetransferowanie wiadomości, w pierwszej kolejności aplikacja tworzy plik ze wszystkimi wiadomościami, który następnie można zapisać w pamięci telefonu, karcie pamięci lub w chmurze. Dzięki temu plik można przenieść na nowe urządzenie i rozpakować. W tym celu potrzebna będzie ta sama aplikacja na nowym telefonie, która pozwoli na bezpieczne otworzenie pliku.

5. Filmy i zdjęcia, które chcesz przenieść na nowy telefon

W tym przypadku również istnieje parę opcji. Pierwszą jest skorzystanie z karty pamięci. W zależności od modela telefonu, jak też systemu Android, po aplikacji karty microSD do odpowiedniego gniazda, telefon zapyta, czy przenieść pliki z pamięci na kartę. Jeśli jednak nie istnieje opcja automatycznego zapytania, należy ręcznie przenieść pliki z pamięci wewnętrznej na kartę. Następnie kartę można włożyć do nowego telefonu, dzięki czemu ma się do nich natychmiastowy dostęp. Można je również zapisać w pamięci wewnętrznej nowego smartfona.

Innym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z chmury, czyli wirtualnego dysku, na którym można przechowywać pliki. Opcja ta istnieje także przy okazji kont Google.

6. Jak przenieść aplikacje na nowy telefon?

W tym przypadku nie zawsze jest możliwość, aby po prostu przenieść zainstalowane aplikacje. Jednak nie oznacza to, że będzie trzeba wyszukiwać wszystkich po kolei. Zmiana telefonu to również dobry, aby sprawdzić, z których apek przestało się już korzystać. W końcu niektóre z nich mogły umknąć już w niepamięć, co może oznaczać, że są niepotrzebne bądź też, że ktoś zapomniał o postanowieniu noworocznym w realizacji którego pomóc miała apka do ćwiczeń.

Google Play, z którego pobiera się aplikacje zapamiętujesz wszystkie, pobrane pliki, w tym również ten płatne. Opcja ta dostępna jest po zalogowaniu się do sklepu Google Play. W tym celu trzeba użyć tego samego loginu i hasła, co na starym telefonie. Następnie tą samą czynność wykonujemy na komputerze. Po zalogowaniu będziemy mieć dostęp do panelu „Moje aplikacje”, gdzie znajdować się będą wszystkie, pobrane przez nas pliki. Z tego poziomu można stwierdzić, które aplikacje chcemy zainstalować na nowym telefonie, jak też potwierdzić całą procedurę.

Jak przenieść dane z iPhone’a na Androida?

Pierwszą opcją będzie wykorzystanie konta Google. Jeśli ktoś takowego nie posiada, może, a nawet powinien je założyć, biorąc pod uwagę, że rozpoczyna swoją przygodę z oprogramowaniem Android będzie potrzebne do tego, by móc pobierać aplikacje z Google Play. Gdy konto Google jest już gotowe, można wejść w opcję „Ustawienia” na iPhonie i tam odszukać „Poczta, Kontakty, Kalendarze”. Jest tam funkcja „Dodaj konto”. I tutaj właśnie dodajemy nasze konto Google, czyli poprzez wpisanie adresu e-mail oraz hasła. Następnie klikamy „Dalej”. Następnie mamy dostęp do synchronizacji telefonu z kontem. Warto sprawdzić, czy interesujące nas opcje, w tym „Kontakty” zostały wybrane do synchronizacji z kontem Google. Tylko wtedy dane zostaną na nim zapisane. Gdy wszystko jest gotowe, wystarczy uruchomić „Kontakty”. Synchronizacja rozpocznie się automatycznie. Niestety, nie ma możliwości śledzenia postępu całego procesu.

W przypadku wiadomości SMS najlepiej skorzystać z aplikacji iTunes, którą posiadamy na komputerze. W przypadku iPhone’ów, służy ona między innymi do synchronizacji muzyki z komputera z telefonem. Dodatkowo iTunes pozwala na wykonanie kopii zapasowej telefonu. Zapisuje w niej wszystkie, ważne dla nas pliki oraz informacje, w tym SMS-y. Po wykonaniu kopii zapasowej jest ona dostępna w jednym z folderów iTunes. Wystarczy tylko przenieść ten plik na pamięć za pomocą kabla USB. Finalnym krokiem jest skorzystanie z aplikacji iSMS2Android, która pozwoli przekonwertować plik na format XML, który jest obsługiwany przez system Android.

Natomiast w przypadku plików multimedialnych łatwym sposobem na przenoszenie danych z telefonu na telefon jest skorzystanie z komputera. Oba urządzenia, za pomocą kabla USB podłączamy do laptopa lub PC, a następnie wchodząc w konkretne foldery, przenosimy pliki z jednego urządzenia na drugie.

Przenoszenie danych między telefonami z Androidem

Transfer danych pomiędzy dwojgiem urządzeń, które obsługiwane są przez system Android jest bardzo proste. Jedyne, co tak naprawdę jest potrzebne, by było to możliwe, to konto Google. Z reguły osoby, które korzystają z urządzeń z system Android, mają także konto Google, jako iż pozwala ono na synchronizację telefonu chociażby z pocztą, czy korzystanie z Google Play, czyli sklepu z aplikacjami mobilnymi. Gdy konto Google jest już gotowe do użytku, należy wykonać kopię zapasową danych, które chcemy przenieść na nowy telefon. Dotyczy to przede wszystkim kontaktów, ale też zakładem w przeglądarce Chrome, notatek w kalendarzu, czy haseł do Wi-Fi.

Następnie na nowym urządzeniu wystarczy tylko dodać konto Google a następnie skorzystać z opcji synchronizacji.

Przenoszenie danych między telefonami Iphone

Natomiast przeniesienie danych z iPhone’a na drugi iPhone odbywa się za pomocą Apple ID. W celu konfiguracji nowego urządzenia, oba z nich muszą znajdować się w pobliżu siebie. Wystarczy w tym celu włączyć Bluetooth w obu urządzeniach. Na iPhonie z którego będziemy dokonywać transferu pojawi się ekran, który pozwoli na skonfigurowanie nowego urządzenia. Po wybraniu opcji „Dalej” na nowym urządzeniu powinna pojawić się animacja. Wtedy bieżące urządzenie ustawia się nad nowym, by uchwycić całą animację w wizjerze ekranu. Jeśli wszystko przebiegać będzie pomyślnie, na bieżącym urządzeniu pojawi się informacja „Dokończ na nowym urządzeniu”. Wtedy też na nowym iPhonie należy wprowadzić kod, który wyświetli się na bieżącym telefonie. Dalszym etapem jest wybór opcji „Przenieś dane”. Dzięki niej można wybrać te elementy, które chcemy transferować na nowe urządzenie.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu vaxy.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.