Jak prawidłowo dbać o monsterę?

Posiadanie w swoim domu ma mnóstwo zalet. Nie tylko są one przyjemne dla oka, ale także skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i kurzu. Jednym z popularniejszych do hodowania w zaciszu własnego mieszkania gatunków jest monstera. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko łatwości w hodowli, ale także niesamowitemu wyglądowi – posiada olbrzymie liście, dzięki czemu jest niezwykle dekoracyjna. Aby jednak mogła prawidłowo się rozwijać wymaga odpowiedniej pielęgnacji – choć nie jest ona skomplikowana, warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Jak zadbać o monsterę? Co koniecznie powinno się o niej wiedzieć? 

Jakie miejsce będzie najlepsze dla rośliny?

Roślina pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rośnie raczej w średnich warstwach. Zasadniczo monstera dobrze znosi każde warunki i ilość światła, należy jednak pamiętać, że od namiaru promieni słonecznych liście mogą wysuszać się i żółknąć, dlatego najlepszym miejscem dla rośliny mimo wszystko będzie półcień. Wybierając miejsce dla monstery, należy również zwrócić uwagę na odległość od okna (szczególnie w zimie), gdyż na liściach rośliny narażonej na temperatury poniżej 13 stopniu mogą pojawiać się czarne przebarwienia. 

Jak często powinno się nawadniać monsterę?

W kwestii podlewania monstera nie jest wymagająca i wystarczą jej stosunkowo niewielkie ilości wody. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu podłoże całkowicie wyschnie, jednak nadmiar wody może okazać się niebezpieczny. Najlepiej jest utrzymywać nieustannie wilgotną glebę. Bardzo ważne w przypadku monstery jest również zraszanie – warto robić to minimum dwa razy w tygodniu – w przeciwnym razie liście mogą wysychać na końcach.

Nawozić czy nie – oto jest pytanie

Aby monstera była zdrowa i szybciej rosła, warto od czasu do czasu ją nawozić. W tym celu najlepiej jest wybierać dostępne na rynku preparaty dedykowane właśnie monsterom. Nawóz można dodać do konewki i powinno stosować się go nie częściej niż raz na 2-3 tygodnie.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne – jak zadbać o monsterę?

Monstera wyróżnia się w świecie roślin naprawdę dużymi, okazałymi liśćmi. Niestety na ich powierzchni często gromadzi się kurz, który nie wygląda estetycznie. Dlatego jednym z zabiegów pielęgnacyjnych monstery jest regularne wycieranie jej liści za pomocą wilgotnej ścierki – najlepiej to robić, gdy zauważymy zgromadzony kurz na liściach – zazwyczaj roślina wymaga wytarcia co dwa tygodnie. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jako że roślina jest pnączem, do prawidłowego rozwoju potrzebuje podpory. W przeciwnym razie za długie łodygi mogą nie wytrzymywać pod ciężarem pokaźnych liści i się łamać. Aby temu zapobiec, można skorzystać z dostępnych w sklepach ogrodniczych podpór, choćby z bambusa lub grubszych belek powleczonych włóknem kokosowym (korzenie mogą dzięki temu swobodnie się zaczepiać). Innym rozwiązaniem jest samodzielnie skonstruowanie podpórki.

Niepokojące sygnały – kiedy pielęgnacja jest nieprawidłowa?

Mimo że monstera jest bardzo wytrzymałą rośliną i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, w niektórych przypadkach daje nam wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Warto reagować, szczególnie gdy zauważymy, że:

  • liście na początku żółkną, a następnie stopniowo zmieniają kolor na brązowy – prawdopodobnie świadczy to o zbyt dużej ilości wody, warto upewnić się, że nadmiar wody nie zgromadził się w podłożu;
  • liście bledną i można zaobserwować ich wysuszenie przy krawędziach – prawdopodobnie stanowisko, w którym stoi roślina jest zbyt nasłonecznione, w takim przypadku monsterę warto przestawić do cienia;
  • liście widocznie ciemnieją, mogą pojawiać się na nich brunatne plamy – najczęściej świadczy to o zbyt niskiej temperaturze w pomieszczeniu, warto upewnić się, że wynosi ona między 18, a 24 stopnie Celsjusza i nie spada poniżej 13 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *