Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora? Wszystkie sposoby

Nie ma to jak sobotni wieczór, gdy można się spokojnie zrelaksować przed telewizorem. To idealna pora na piwko, może jakieś jedzenie na zamówienie. No, chyba, że to czas na rodzinne oglądanie, wtedy raczej pozostaje tylko przygotowana w domu wspólnie kolacja, ewentualnie coś, co wszystkim posmakuje, a czas dowozu nie wyniesie kilku godzin.

Ale okazuje się, że można sprawdzić wszystkie kanały tam i z powrotem, i właściwie to nie ma nic ciekawego. Same powtórki, jakieś starocie i co chwila reklamy, wiadomości, aż się odechciewa tego relaksu, bo tylko irytuje. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej sięgnąć po laptopa, by podłączyć go do TV i samemu zadecydować przy jakiej produkcji spędzi się wieczór.

Czy i dlaczego warto podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

Może na początek stanowczo i jednoznacznie: warto! A dlaczego? Sporo zależy od tego, jakie rzeczy najczęściej wykonujemy na komputerze. Ale wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś gra w CS’a Fortnite, czy LOL’a, ale, jak wiadomo, monitor laptopa ma dość ograniczone wymiary. Nasza rozgrywka nabiera rumieńców dopiero na telewizorze. Raz, że jego wielkość przekłada się na to, jakich rozmiarów są poszczególne detale w grze, a dwa, że po prostu taki sposób prowadzenia rozgrywki dostarcza większej liczby emocji.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o ulubione filmy, czy seriale. Często ich oglądanie na laptopie męczy oczy. A tym bardziej, jeśli wieczór planuje się spędzić w kilka osób, gnieżdżenie się na kanapie, gdy wszyscy nadstawiają głowy, by lepiej widzieć to, co dzieje się na ekranie, nie jest szczególnie wygodne. Dlatego wygodniej odpalić po prostu TV, który znajduje się na ścianie i w komfortowych warunkach odpalić, chociażby nowych Avengersów. W końcu efekty specjalne są tam dopracowane po prostu perfekcyjnie. A duży ekran pozwoli tym bardziej cieszyć się detalami, nad którymi graficy spędzili dziesiątki godzin.

Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że zakup telewizora o sporej przekątnej jest o wiele łatwiejszy, niż zakup monitora w podobnych wymiarach. Także cena za TV jest niższa, niż ma to miejsce przypadku standardowych monitorów do komputerów. Dlatego można powiedzieć, że kupując telewizor, ma się dwa w jednym – monitor do kompa i kino domowe jednocześnie.

Wychodzi na to, że warto i rozwiązanie to ma same plusy.

Jaki kabel wykorzystać aby podłączyć komputer do telewizora?

Jeśli chodzi o samo podłączenie komputera do telewizora istnieje na to kilka sposobów. Do najbardziej standardowych i najwcześniej spotykanych należy oczywiście połączenie fizyczne, czyli za pomocą odpowiedniego kabla. Jaki jego rodzaju należy w tym przypadku wykorzystać?

Najczęściej oczywiście można spotkać kable HDMI. Są one dostępne w praktycznie każdym sklepie z elektroniką, dlatego, jeśli ktoś nie ma ich na chacie, może je z łatwością zakupić lub po prostu zamówić przez neta.

Z uwagi, iż jest to rozwiązanie bardzo proste, funkcjonalne, wejścia HDMI są także standardowym elementem zarówno laptopów, jak również telewizorów.

Zdarza się jednak, że niektóre z urządzeń wymagają fizycznego połączenia za pomocą kabli starszej generacji. Są to kable VGA. Z pewnością każda osoba, która kilka-kilkanaście lat temu miała komputer stacjonarny kojarzy te masywne kable, które podłączało się do kompa i monitora. To te same, które teraz ponownie można, a raczej należy użyć w przypadku telewizora. Jest jedno, małe ale. To złącze starego typu przesyła obraz w formie analogowej. A przecież współczesne urządzenia działają na zasadzie cyfrowego przesyłu obrazu. Co to oznacza? Ano trzeba wyposażyć w konwerter, w innym przypadku jakość obrazu bardzo ucierpi. A właściwie – cofnie się o całą, technologiczną epokę.

Jest jeszcze jedna, istotna kwestia. Jeśli chodzi o laptopy to naprawdę trzeba się sporo namęczyć, żeby znaleźć urządzenie z wejściem VGA. W przypadku telewizorów prawdopodobieństwo jest wyższe. Co zrobić, jeśli VGA jest w telewizorze, natomiast tego samego gniazda nie ma w kompie? Tutaj również potrzebny będzie specjalny kabe. Najczęściej sprawdzi się VGA HDMI. Czyli jedna z końcówek to ta dość staroświecka i masywna, druga natomiast smukła, nowoczesna i pasuje do portu HDMI w komputerze. Uwaga! Konwerter dalej będzie potrzebny.

Bezprzewodowe połączenie komputera z telewizorem

No właśnie, właśnie, ktoś może powiedzieć, że przecież żyjemy w dobie bezprzewodowego przesyłu informacji. Coraz więcej urządzeń posiada opcję połączenia poprzez Wi-Fi, tym więcej przez Bluetooth. Dlaczego by nie wykorzystać tej technologii również przy okazji telewizorów.

Także odpowiadamy na pytanie: W jaki sposób połączyć telewizor z komputerem poprzez Wi-Fi?

  1. W pierwszej kolejności należy uruchomić laptopa oraz TV.
  2. Następnie bierzemy pilota, by w funkcjach telewizora znaleźć opcję „Wi-Di/Miracast”
  3. Na komputerze korzystamy ze skrótu klawiszowego „Windows+P”
  4. Możemy teraz wybrać opcję „Połącz bezprzewodowo z telewizorem”
  5. Następnie pojawi się lista dostępnych urządzeń, wybieramy nasz model TV i zatwierdzamy całą operację.

Co zrobić, jeśli TV nie ma opcji połączenia za pośrednictwem Wi-Fi?

Może okazać się, że połączenie telewizora z komputerem za pośrednictwem Wi-Fi jest niemożliwe. Czy to oznacza, że nie ma opcji, żeby w ogóle bezprzewodowo połączyć te dwa urządzenia? Spokojnie – spece od technologii znaleźli również rozwiązanie na ten problem. Pomoże nam Google Chromecast. Niewielkie urządzenie, które podłączamy do portu HDMI w telewizorze. A co zrobić, żeby można było spokojnie oglądać serial na TV?

  1. Na początek oczywiście podłączamy Google Chromecast do gniazda HDMI w telewizorze.
  2. Następnie musimy włączyć trzy urządzenia: TV, laptop oraz router.
  3. Ważne, aby każde z urządzeń było podłączone do tej samej sieci Wi-Fi (chodzi o TV, Google Chromecast i laptopa)
  4. Za pomocą pilota wskazujemy port HDMI jako źródło sygnału.
  5. Ważne, aby na komputerze znajdowała się najnowsza wersja przeglądarki Chrome. Wszystko dlatego, że urządzenie Google pozwala na przesył treści i obrazów za pośrednictwem swojej przeglądarki.

Gdy nasze urządzenia są już ze sobą połączone, można rozpocząć przesył obrazu. W jaki sposób zrobić to przy okazji Google Chromecast?

  1. Najpierw odpalamy Google Chrome na komputerze
  2. W górnym prawym rogu mamy opcję „Więcej”, którą klikamy, a następnie „Prześlij”
  3. Pojawi się lista z dostępnymi urządzeniami, z której wybieramy naszego Google Chromecast

I właściwie to by było na tyle. Powinieneś już widzieć na telewizorze aktualnie otwartą stronę w Chromie.

Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

Jeśli zastanawiasz sięjakim kablem podłączyć komputer do telewizora, to odpowiedź z reguły jest prosta, a mianowicie HDMI. To nowa generacji kabli, które pozwalają na cyfrowy przesył obrazu pomiędzy urządzeniami. Dlatego telewizory, jak też laptopy są po prostu wyposażone w tego typu porty w ramach standardowych elementów, które znajdują się przy okazji nowoczesnych urządzeń.

W zasadzie nie ma tutaj zbyt wielkiej filozofii. Cała czynność jest bardzo prosta. Trzeba tylko sprawdzić, czy port HDMI to faktycznie HDMI, czy może HDMI mini. Od tego zależy, jaki kabel ewentualnie należy kupić.

Aby przesłać obraz komputera do TV przewodowo, wystarczy kabel wpiąć w oba urządzenia. Następnie za pomocą pilota wybrać port HDMI, jako źródło przesyłania obrazu i gotowe.

Jak połączyć komputer do telewizora o jakości 4K?

No właśnie – jak podłączyć komputer do telewizora, by cieszyć się rozdzielczością 4K? Czy to w ogóle jest możliwe. Bo jeśli chodzi o sam sposób wykonania takiego połączenia, jest ono możliwe za pośrednictwem wcześniej wspomnianych. W końcu to nie jest tak, że nagle technologia 4K wymaga zupełnie nowego sposobu łączenia ze sobą urządzeń.

Okazuje się jednak, może może wymagać dodatkowych elementów, które pozwolą na to, by obraz był faktycznie w rozdzielczości 4K.

W dużej mierze cała sprawa kręci się wokół kabli HDMI. Wszystko dlatego, że tak samo jak porty USB, tak również HDMI mają określone standardy, czy generacje. Jeszcze nie tak dawno standardem było USB 2.0, teraz jest to już USB 3.0, co z grubsza oznacza znacznie szybszy przesył informacji.

Podobnie jest z HDMI. Należy wiedzieć, jakiej generacji kabel zakupić, aby cieszyć się obrazem najwyższej jakości. Zaczynając od tego, co najważniejsze – jeśli ktoś chce podłączyć komputer do telewizora 4K i uzyskać maksymalną jakość obrazu, musi zaopatrzyć się w kabel HDMI 2.0 lub 2.1.

Natomiast sam proces podłączenia kabla przeprowadzamy podobnie, jak w przypadku innych telewizorów. Trzeba jednak pamiętać, iż może okazać się, że obraz na telewizorze okaże się dziwny – a to rozciągnięty, a jednocześnie niski, no taki nie do końca proporcjonalny. Co wtedy zrobić?

Trzeba po prostu wejść w ustawienia ekranu na komputerze i trochę pobawić się skalą, rozdzielczością i przetestować, które z ustawień najlepiej sprawdzą się przy okazji telewizora.

DVI do HDMI – jak podłączyć?

DVI należą do stosunkowo starych modeli kabli. Jednak, jednak ich wersja Dual Link pozwala na przesyłanie obrazu w formacie cyfrowym w rozdzielczości 1920×1080 – czyli FullHD. Niespodzianka? W końcu kabel zostały wprowadzone na rynek jeszcze przed rokiem 2000. Natomiast wersja Single Link pozwala na przesył obrazu o maksymalnej rozdzielczości 1920×1200. Aby odróżnić Single Link od Dual link należy sprawdzić ilość pinów we wtyczce. Oczywiście w Dual Link jest ich więcej.

Dlatego czasem może zdarzyć się, że urządzenia posiadają jeszcze port DVI, najczęściej dedykowany kablom Dual Link. W końcu po co komuś port DVI, jeśli nie może przesyłać obrazu w wersji FullHD. W takiej sytuacji, aby możliwe było podłączenie laptopa do telewizora należy zrobić to, co najczęściej sprawdza się w takie sytuacji…Czyli? Zakupić przejściówkę, która pozwoli na podłączenie kabla DVI to laptopa, który posiada port HDMI. I gotowe. Proces bardzo prosty i sprawdzony.

A na koniec – miłego seansu 🙂

 

redakcja
redakcja
Artykuły: 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *