Ile kosztuje wesele? Ceny dekoracji, sali i usług

Wesele to najważniejsza ceremonia w życiu każdego człowieka. Dlatego zależy nam, aby było jak z bajki, aby nic na nim nie brakowało i wszyscy się dobrze bawili. Jak to mówią: „jaki ślub i wesele, takie życie małżeńskie”. Z tego też względu przywiązujemy do niego szczególną wagę w naszej tradycji kulturowej.

Wynajęcie Sali weselnej i cateringu

Przygotowania do ceremonii ślubnej mogą już się zaczynać rok przed samym wydarzeniem. Wynajęcie sali to często najistotniejsza kwestia, która wymaga zgrania terminu wesela z terminem ślubu. Dlatego młodzi, zanim dadzą na zapowiedzi, najpierw potrzebują się zorientować w wolnych terminach sal bankietowo-weselnych i odpowiednio wcześnie już zarezerwować jedną konkretną datę. Niektóre domy weselne mają zarezerwowane terminy już na dwa lata z góry. Dlatego jak wam zależy na udanej imprezie, którą będziecie pamiętać przez długie lata swojego związku małżeńskiego, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o rezerwacji wesela w dobrym lokalu.

Kiedy już mamy zarezerwowaną salę, warto się teraz zastanowić nad cateringiem. I tutaj do głosu dochodzą względu ekonomiczne. Często decydujemy się na wynajem odpowiedniej sali, a cateringu szukamy na własną rękę, zazwyczaj w firmie zewnętrznej. Co prawda domy weselne oferują najem i obsługę cateringową, wraz z personelem, ale my chcemy zaoszczędzić. Ale czy rzeczywiście mniej zapłacimy ?

Zatem zastanówmy się, ile zapłacimy za sam wynajem. W zależności od charakteru, rodzaju, wielkości sali oraz miejscowości, ceny najmu na weselną imprezę mogą kształtować się od 500 zł do 5000 zł. Oczywiście znajdziemy droższe i bardziej ekskluzywne oferty np. na sali balowej w zamku, czy w eleganckim i modnym kurorcie. W podanej cenie mieści się tylko sam wynajem, bez dodatkowych opłat, które musimy wziąć pod uwagę. Tymi opłatami są koszty zużycia wody, gazu i prądu, a także wypożyczenie niezbędnego sprzętu.

Do tych niezbędnych elementów należą:

– stoły, na ok. 100 osób to koszt od 150 zł- 300 zł (około 10 okrągłych stołów)
– Krzesła na 100 osób od 700 zł do 1500 zł+ ozdobne pokrowce 7-10 zł każdy
– obrusy 150 zł do 300 zł
– boczne osłonki od 200 zł -300 zł

Zatem za wynajem sali wraz z wyposażeniem możemy zapłacić od 2500 zł – 8500 zł bez rachunków za media.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na catering zewnętrzny, to musimy wziąć pod uwagę również zaplecze kuchenne, gdyż potrawy przywożone przez catering ktoś musi podgrzać, przygotować i podać.
Ceny usług cateringowych kształtują się od 90 zł przy skromnych posiłkach do 150 zł za osobę. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty obsługi i serwis, zazwyczaj wynoszą one 10% wartości usługi cateringowej. Zatem za sam catering możemy zapłacić od 9.900 zł do nawet 17.000 zł dla 100 osób.
Mniejsze koszty poniesiemy, gdy zatrudnimy kucharkę z pomocnikami, a zakupy sami zrobimy. Cena za obsługę wyniesie od 30 do 50 zł od osoby plus opłata kilkaset złotych za kelnerów.

Niemniej jednak przy własnym cateringu przed zarezerwowaniem sali należy się upewnić, czy będzie można zamówić wybraną przez siebie firmę cateringową oraz kucharkę. Często właściciele weselnych domów mają podpisana umowę z konkretnymi firmami i tylko one wchodzą w grę do organizacji przyjęcia weselnego.

Wynajem Sali wraz z całą obsługą

Sala bankietowa na wesele wraz z całą obsługą i menu wydaje się wygodnym i najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. W tym wypadku tak naprawdę nic nas nie obchodzi. Przychodzimy na wesele, gdzie wszystko jest przygotowane, udekorowane i świetnie się bawimy. Dla niektórych to już jest luksus. A ile tak naprawdę ten luksus może nas kosztować ?

Otóż cena za salę, obsługę i catering nie różnią się zbytnio od cen wynajętych firm cateringowych. A nawet biorąc pod uwagę najem sali i wyposażenia wyjdzie praktycznie na to samo. Często właściciele sal bankietowych nie wymagają opłaty za najem obiektu i wyposażenia, wliczając to w koszty posiłków i obsługi. I tak za przysłowiowy talerzyk możemy zapłacić od 200 zł- 400 zł od osoby.

W mniejszych i bardziej skromnych salach w małych miejscowościach ta kwota może wynieść nawet mniej, bo 100 zł od osoby, jeżeli menu będzie skromniejsze. Zdecydowanie taniej wyjdzie zaproszenie gości na kilkugodzinny obiad. Ale tutaj trudno mówić o weselu.

Przy wybieraniu sali na wesele warto zwrócić uwagę na tzw. opłaty dodatkowe, które nam mogą podnieść cenę nawet o 100 zł za osobę. Niektóre domy weselne liczą sobie tzw. korkowe, czyli dodatkową opłatę za wniesienie własnego alkoholu.

Ponadto do kosztów za talerzyk mogą być osobno naliczone dekoracje, obrusy, pokrowce na krzesła. Pamiętajmy również o tym, że napoje bezalkoholowe oraz ciasta są dodatkowo zamawiane. W tym wypadku cena może wzrosnąć od 30 zł do 50 zł za osobę.

Obecnie dość popularnym atrybutem na wszelkiego rodzaju przyjęciach, imprezach i weselach są tzw. atrakcje kulinarne, czyli zestaw smakołyków dla gości. Półmiski ze swojskimi wędlinami i innymi wiejskimi smakołykami są dodatkiem ekstra do przyjęcia weselnego i kosztem ekstra. Za nie zapłacimy od 800 zł do 2500 zł. Cena zależy od ilości serwowanych produktów i wybranych potraw. Pamiętajmy, że jest to swego rodzaju oryginalny dodatek do całości potraw, serwowanych na weselu, więc zadbajmy o ich ciekawą różnorodność, a nie ilość i wielkość.

Można zamówić również pakiety tematyczne np. orientalny, rybny czy owoce morza. Ostatnim krzykiem mody są tzw. pokazy kulinarne i dodatkowe atrakcyjne dania np. prosie pieczone w całości czy dziczyzna. Za takie ekstra potrawy zapłacimy od 15 zł do 20 zł od osoby.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się również tzw. Candy Bary, które wywodzą się wprost ze Stanów Zjednoczonych. Candy Bary to nic innego jak stoły z ładnie prezentującymi się cukierkami, lizakami oraz ciasteczkami i babeczkami udekorowanymi w stylizacji całości sali. Koszt takiego poczęstunku wynosi od 500 zł do 1200 zł.

Dekoracja Sali w naszym stylu

Dekoracja to jest to, co podkreśla kwintesencję całej uroczystości. Nadaje smaku potrawom i sprawia, że goście świetnie się czują i bawią, a przy okazji stanowi idealne tło dla całej uroczystości.
Najważniejszą częścią dekoracji izby weselnej są kwiaty. U profesjonalnej florystki zapłacimy od 1200 zł do 3800 zł, w zależności od kompozycji, materiałów, ilości i rodzajów kwiatów. Kompozycje z zielonymi roślinami takimi jak liście, trawy itp. Są nieco tańsze. Kompozycja kwiatowa na jeden stół może nas kosztować od 50 zł do 500 zł w zależności od jej wielkości i okazałości.

Stół Państwa Młodych powinien koncentrować uwagę. Dlatego tutaj zazwyczaj stosowane są kwiatowe girlandy i kompozycje, których cena zaczyna się od 250 zł.

To, co wprowadza klimat na przyjęciu weselnym, to aranżacje dekoracyjne wykonane z tkanin. Do wyboru mamy delikatne i cienkie materiały w pastelowych i neutralnych kolorach lub mocne akcenty kolorystyczne. Tego typu dekoracjami zajmują się profesjonaliści, którzy wykonają nam pełną dekorację już od 1000 zł do kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości sali i użytych materiałów.
Świece i lampiony dodadzą klimatu i charakteru sali weselnej, ich koszt to około 10 zł, a świeczki od kilku do kilkuset złotych- jeżeli zamówimy zestawy stojące na ziemi.

Alkohol na wesele

Planując zakup napoi alkoholowych, należy sugerować się preferencjami gości. Zapraszamy osoby, które znamy, a tym samym wiemy, jakie mają swoje ulubione trunki. Niektórzy lubią czystą wódkę, drinki (tutaj nie należy zapomnieć o napojach i sokach) lub wino. Zdarzają się tez koneserzy whisky. Niemniej jednak kupując alkohol, bierzmy pod uwagę trunki te najbardziej popularne, czyli wódkę i wino. Ilość alkoholu należy dostosować do ilości zaproszonych gości. Jeżeli nie znamy ich dokładnych preferencji, to przyjmijmy 0,5- 0,7 litra wódki na parę. Przy czym pamiętajmy, aby wódki kupić nieco więcej, tak aby móc sprezentować po pamiątkowej butelce gościom weselnym oraz zabezpieczyć cześć na ewentualne konkursy.

Wino jest coraz bardziej popularnym trunkiem na weselach. Zazwyczaj Panie wola pić wino. Jeżeli nie wiemy, jakie kupić wino to najlepiej kupić półwytrawne w stosunku: połowę białego i połowę czerwonego. Ilościowo liczy się ok. 0,3 litra na osobę.

Alkohol najlepiej kupować w hurtowni lub w zaprzyjaźnionym sklepie poprosić kierownika sklepu i specjalną ofertę na wesele.

Dużym powodzeniem cieszą się stoły z wyborem różnego rodzaju alkoholi np. piwa kraftowego, czy swojskich nalewek. Niektóre pary decydują się na drink Bar lub pokaz barmański. Koszt takiej obsługi waha się od 1000 z do 2000 zł.

Tort weselny

Kwintesencją wesela jest tort weselny, który wjeżdża na centralne miejsce mniej więcej o północy, aby stać się punktem kulminacyjnym imprezy. Cena tortu weselne uzależniona jest od wielkości i wagi, a także smaku i dekoracji. Ceny najtańszych wynoszą od 35 zł za 1 kg, te bardziej okazałe kosztują już kilkaset złotych za 1 kg. Niemniej jednak przeciętna cena tortu z ładnymi dekoracjami wynosi już ok. 60 zł za 1 kg. I tutaj pojawia się pytanie, jakiej wielkości i wagi zamówić tort. W zależności od liczby gości należy liczyć 10 porcji na 1 kg.

Oprawa muzyczna wesela

Udana impreza weselna nie obejdzie się bez odpowiedniej oprawy muzycznej. Tańce, hulanki i swawole to już stały element niezapomnianego wesela. Na szczęście taka forma organizowania tak ważnej imprezy nadal jest w modzie. Chociaż był czas, kiedy całość kończyła się uroczystym obiadem, ale jak sami wiecie, to nie jest to. Wesele wtedy zapada w pamięć, kiedy się na nim dobrze wybawimy i dobrze wytańczymy.

Dobrze dobrana oprawa muzyczna powinna zaspokoić gusta i preferencje wszystkich biesiadników, tak aby dobrze się czuli i bawili. Tutaj mamy do wyboru DJ-a lub zespól muzyczny, grający na żywo.

Zanim wybierzemy, zastanówmy się, na czym nam zależy:
– na nieograniczonym repertuarze
– muzyce granej na żywo czy z komputera
-jakości wykonania
– niższej cenie
– oryginalności wykonania

Tańsza opcja to DJ, który nas może kosztować od 1500 zł- 2000 zł. Zaletą takiej opcji jest gwarancja wysokiej jakości, a także nieograniczony repertuar, grany na życzenie gości.

Zespół muzyczny będzie nas kosztował więcej. Za trzyosobową grupę zapłacimy ok. 2500 zł- 3000 zł, w zależności od wykorzystywanych instrumentów i doświadczenia samych muzyków. Przed wyborem zespołu warto posłuchać ich płyty demo oraz porozmawiać ze samymi muzykami. Jeżeli decydujemy się na zespół, to w tym wypadku nie należy oszczędzać. Warto wybrać ten polecany przez innych, który może nas nawet kosztować nieco więcej, ale mamy pewność, że goście się będą dobrze bawili.

Pamiątka ślubna- fotografia i film

Naturalne i pełne emocji zdjęcia, które przez długie lata życia małżeńskiego będą wzruszać zarówno samych zakochanych, jak i rodzinę oraz znajomych, to najlepsza pamiątka ślubna. Sama ceremonia oraz impreza weselna nie może się obejść bez dobrego fotografa i kamerzysty. Co prawda, jak już wynajmujemy, to najlepiej jedną osobę spełniająca dwie te funkcje. No ale nie jest łatwo znaleźć dobrego fotografika i filmowca w jednej osobie.

Niektóre pary stawiają na fotografa, który wykona im swego rodzaju reportaż z całego dnia ceremonii zaślubin i z wesela. Taki pakiet obejmuje przygotowania do ślubu, udokumentowanie całej ceremonii ślubnej w kościele lub urzędzie oraz wesele. Ponadto w ofertę również wchodzi sesja plenerowa np. w parku, a także zdjęcia studyjne. Ceny w tym wypadku zaczynają się od 500 zł do 5000 zł, w zależności od miejsca oraz doświadczenia i umiejętności samego fotografa. Zanim zdecydujemy się na tego konkretnego, warto przejrzeć jego portfolio i dokonać rozsądnego wyboru. Należy pamiętać, że zdjęcia ze ślubu, które nam zrobi ów fotograf, będą dla nas ikoną, którą będziemy mogli się pochwalić przed znajomymi, powiesić na ścianie lub postawić w widocznym miejscu w salonie. Dlatego najtańsza oferta nie zawsze może być najlepsza. Nieraz warto wydać więcej, aby oddać się w ręce profesjonalisty.

Filmy z wesela ponownie powracają do łask, ale w nieco innym stylu. Dzięki nowoczesnej technologii i komputerowej obróbce umożliwiają stworzenie naprawdę ciekawych ujęć z drona lub profesjonalnego slajdera. Obecnie są modne ujęcia w formie teledysku czy pełnometrażowego filmu i to z efektami specjalnymi. Jeżeli chcecie poczuć się jak gwiazdy filmowe, to za tą przyjemność wydacie od 2500 zł do 4000 zł – zależy od długości samego filmu i użytych technik. Za wersję podstawową zapłacimy już 1500 zł.


Atrakcje i dodatki specjalne

Młode Pary często decydują się na dodatkowe atrakcje dla swoich gości na weselu. Do nich należą m.in.:
– Fotobudka, w której można zrobić sobie zdjęcia z ciekawymi akcesoriami i od razu je wywołać. Koszt najmu to ok. 650 zł do 1300 zł w zależności od ilości godzin.
– Pokaz fajerwerków, które mają uświetnić całą imprezę weselną. Ich koszt w dużej mierze zależy od długości takiej ekspozycji świetlnej na niebie i może wynosić od 2000 zł do 3500 zł.
– Pierwszy taniec we mgle to koszt od 100 zł do 300 zł. Profesjonalne firmy, specjalizujące się w tzw. ciężkim dymie biorą ok. 300 zł do 1000 zł. W tym wypadku pokaz baniek wychodzi taniej, bo ok. 200 zł do 500 zł.
Młodym zależy na oryginalności, tak aby ich wesele czymś się wyróżniało, a przede wszystkim zostało zapamiętane przez gości i pozytywnie wspominane przez długie lata. Dlatego starają się stworzyć odpowiednią atmosferę i klimat imprezy taka, aby się wszyscy dobrze bawili. Obecnie możliwości są wręcz nieograniczone i tak naprawdę wszystko zależy od wyobraźni i inwencji twórczej młodej pary, a także kwoty środków finansowych przeznaczonych na wesele.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *