Ile kalorii ma kebab? Czy można go jeść na diecie?
Jedzenie typu fast food cieszy się obecnie dużą popularnością – jest szybkie w przygotowaniu, niedrogie i wyjątkowo smaczne. Oprócz pizzy, hamburgerów czy frytek wiele osób chętnie sięga po kebab, który może być nie tylko pomysłem na obiad, czy szybką przekąską w biegu. Niemniej od razu pojawia się wiele wątpliwości odnośnie tego, czy kebab jest zdrowy oraz czy może być jedzony na diecie. Ile kalorii ma kebab zwykły i bezmięsny? Czy można go jeść na diecie i czy jest zdrowy?
Czy kebab jest zdrowy?
O fast foodach krąży wiele niepochlebnych opinii. Bardzo często uznawane są za niezdrowe i wysokokaloryczne. Jednak, jakby się zastanowić w kebabie nie ma przecież nic złego – mięso, warzywa i bułka. To fakt, jednak to, czy kebab będzie zdrowym i wartościowym posiłkiem zależy w dużej mierze od jego rodzaju oraz konkretnego lokalu, w którym został przygotowany. Wołowina jest zdecydowanie mniej wartościowa od na przykład jagnięciny czy drobiu. Gorszej jakości mięso będzie dostarczało do organizmu w tłuszcze nienasycone, cholesterol oraz sól. Sosy również mogą być ciężkostrawne – zwłaszcza dodatki przygotowane na bazie majonezu, dlatego w poszukiwaniu zdrowszej alternatywy, można zdecydować się na sos jogurtowy. Warto kupować tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie kładzie się duży nacisk na jakość produktów, a szczególnie mięsa.
Ile kalorii ma kebab?
W przypadku całego dania składającego się z bułki, sosu i dodatków wartość ta może sięgać nawet 900 kcal. Samo mięso tradycyjnie używane w kebabie zazwyczaj ma nie więcej niż 170 kalorii w porcji 100 gram. Znacznie mniej kaloryczne będzie mięso drobiowe – około 150 kcal, niż wołowe – zwykle około 200 kcal. Duży wpływ ma również to, w czym zostanie podany kebab – najlepiej wypada tutaj podpłomyk, który zwykle ma około 170 kalorii, w przypadku tortilli będzie to około 190 kcal, z kolei pita i bułka będą już znacznie bardziej kaloryczne – w obydwu przypadkach trzeba liczyć około 220 kalorii. Dodatki pod postacią warzyw i sałaty zazwyczaj są bardzo niskokaloryczne, jednak to samo nie tyczy się sosu. Najwięcej kalorii będzie znajdować się w jednej łyżce majonezu – około 160 kcal, w sosie czosnkowym średnio 50 kcal, a w przypadku ketchupu będzie to zaledwie 20 kalorii.
Czy kebab bez mięsa ma mniej kalorii?
Kebab wegetariański będzie doskonałym pomysłem nie tylko dla wegetarian, ale również dla osób, które nie chcą rezygnować z posiłku, a jednak pragną ograniczyć jego kaloryczność. Jedna porcja kebabu ważąca około 100 gram dostarczy do organizmu około 300 kalorii. W przypadku dania wegańskiego będzie to jeszcze mniej – średnio 250 kalorii.
Czy można jeść kebab na diecie?
W przypadku diety redukcyjnej, wystarczy obliczyć kalorię posiłku i sprawdzić czy mieszczą się w dziennej normie. Dla osób na diecie ograniczającej cholesterol, znacznie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego czy wołowego kebabu będzie mięso drobiowe lub posiłek wegetariański. Na kebab powinny jednak uważać osoby uczulone na gluten, który może znajdować się w bułce czy tortilli. Jak widać kebab nie jest zabroniony na diecie, jednak wszystko zależy stricte od rodzaju diety oraz składników w konkretnym kebabie, dlatego warto patrzeć na posiłek całościowo – najpierw zwrócić uwagę co się w nim znajduje, a potem upewnić się, że można go zjeść podczas diety.