Ile i jakie wino kupić na wesele?

Do niezbędnej pozycji w menu weselnym oprócz wódki również wino gości na stołach weselnych. O ile alkohol pod postacią wódki nie stanowi problemu, o tyle wino wymaga zastanowienia się, ile go kupić na wesele i jakie gatunki.

Obecnie wino jest modnym alkoholem na uroczystym obiedzie, kolacji i innych okazjach. Dlatego oprócz wódki stanowi niezbędny element na weselu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że część gości na pewno przy obiedzie wypije wino, a potem jednak będzie preferowała wódkę, ale też znajdą się wśród biesiadników koneserzy samego wina. I tutaj pojawia się problem ile jego zakupić i jakiego rodzaju.

Jakie wino wybrać na wesele

Wino ma wiele odsłon, począwszy od kolorów, po cechy charakterystyczne bukietu smakowo-zapachowego. Ta ich różnorodność sprawia, że nie każdy rodzaj tego trunku pasuje do każdej pory roku i dnia. Niektóre gatunki są znacznie letnie i orzeźwiające i doskonale współgrają z wiosenną i letnią aurą, inne zaś cięższe pasują do jesienno- zimowych dni, a przy okazji do pieczystych potrwa np. z dziczyzny. Sam smak wina na wesele ma również znaczenie. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretny jego gatunek, smak i kolor, zapoznajmy się z podstawami doboru tego trunku, aby kupić dobre wino na wesele, które zasmakuje gościom.

Czerwone wino

Czerwone wino dzielimy na następujące odmiany: owocowe i lekkie, młode, średnio ciężkie, a także pełne i ciężkie. Wybór odpowiedniego gatunku zależy w dużej mierze od menu weselnego. Lekkie owocowe doskonale pasują do przekąsek i lekkich potraw mięsnych. Natomiast pełne czerwone doskonale się komponuje z czerwonym mięsem np. z wołowiną, dziczyzną, kaczką, gęsią. Czerwone wino pasuje również do serów m.in. owczych, kozich, dojrzałych i twardych. Przy potrawach ciężkich, zdecydowanych i dużym urozmaiceniu warto postawić na wytrawne i półwytrawne czerwone wino. Jeżeli wybór menu na weselu nie będzie, aż tak urozmaicony to wino półwytrawne, nieco lżejsze przypadnie do gustu wszystkim gościom.


Wino musujące i białe

 

Wino białe, czy musujące musi być odpowiednio schłodzone. W zależności od jego ciężaru powinno mieć od 6 0C do 12 0C. Białe wino doskonale się komponuje z potrawami z ryb i drobiu, ale też można go podać w różnych innych kombinacjach. Orzeźwiające i lekkie doskonale wpisuje się do dań z owocami morza lub sałatek. Białe wino wytrawne podkreśli smak ryby z dodatkiem masła, kurczaka, czy wieprzowiny. Można je również podać do sera koziego. Półwytrawne sprawdzi się w połączeniu z kuchnią orientalną. Natomiast słodkie odmiany wina białego można podawać do ciast, słodyczy i deserów. Co do zasady podawania wina eksperci twierdzą, że wino białe należy podawać przed czerwonym i różowym. Niemniej jednak na weselu warto postawić butelki wina każdego gatunku, aby sami goście zdecydowali jakiego wina pragnął się napić.

Wino musujące (popularny szampan) najlepiej smakuje w temperaturze około 70C i można je podzielić na: półsłodkie, słodkie, wytrawne i półwytrawne. Oczywiście nie może zabraknąć go na wesele, przynajmniej po lampce dla wszystkich gości. Najlepiej wybierać neutralny smak, czyli półwytrawne. Ten rodzaj trunku służy tylko do toastu.

Ile wina kupić na wesele

No i ten temat wymaga zastanowienia. W internecie spotkałam się z bardzo różnymi opiniami ekspertów w tej dziedzinie. Jedni co do zasady stosują następujący algorytm obliczeniowy: 0,5- 1 litra na parę lub na osobę. Wszystko zależy od tego, na co konkretnie będą nastawieni nasi goście.
Zazwyczaj Panie wolą pić wino na imprezie weselnej. Natomiast Panowie tylko lampkę do obiadu. A potem już mocniejsze trunki. W takim układzie są dwie szkoły obliczania ilości wina potrzebnego na weselu.

  1. Na 100 pijących osób 60 butelek wina, w tym 40 czerwonego i 20 białego
  2. Kolejny przelicznik zakłada od 50 butelek na 100 gości do 0,7 litra na osobę.
    Rodzaj wina zależy od preferencji samych gości. Jeżeli wśród nich są koneserzy wina, to nie powinno zabraknąć wina półwytrawnego lub wytrawnego. Dla nieczęstych amatorów wina proponujemy wino słodkie lub półsłodkie

Podstawowy przelicznik wina na wesele

Oto gotowe rozwiązanie zadania zakupu wina na wesele, według eksperta od win. Zacznijmy od wina musującego, otóż jedna butelka tego wina rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem na 100 osób należy kupić 14 butelek wina musującego.

Wino białe i czerwone należy liczyć od 0,5 litra do 1 litra na osobę. Jedna butelka wina to 5 kieliszków. Jeżeli wino będzie głównym trunkiem na weselu, to zaleca się kupić 1 litr wina na osobę. Kiedy oprócz wina mamy również inny alkohol, to spożycie wina na pewno zmniejszy się o połowę. W tym wypadku 0,5 litra na osobę w zupełności wystarczy.

Należy również zakupić wino deserowe, do ciast, lodów, tortu i innych deserów. W tym wypadku doskonale sprawdzi się wino różowe półsłodkie. Wina deserowego należy kupić 14 butelek na 100 osób, przyjmując, że każdy wypije po lampce. Nie jest to wino, które goście będą spożywali przez całą imprezę weselną.

Przeliczanie wina na wesele na tzw. zakładkę może się zemścić. Zapewne Państwo młodzi nie chcieliby, aby gościom czegoś zabrakło na imprezie weselnej. Dlatego warto zakupić jednak nieco więcej wina np. w zaprzyjaźnionej hurtowni lub sklepie, który oferuje ewentualny zwrot nienaruszonego trunku. W ten sposób nie musicie się martwić o to, że wam tego alkoholu zostanie, tylko cieszyć się wspólnie z innymi dobrą zabawą.

redakcja
redakcja
Artykuły: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *