Hipsterzy – przelotna moda czy nowy sposób na życie

Hipster to termin, który wywodzi się z kultury afrykańskiej. W języku plemienia Wolof oznacza oświecony, czyli ten, który ma oczy szeroko otwarte i widzi absurdalność tradycyjnego mainstreamowego nurtu. Dlatego odcina się od powszechnie utartej drogi i staje się antysystemowym przeciwnikiem tego, co od górnie jest narzucone przez powszechnie panujące reguły i zasady życia.

Termin pierwszy raz pojawił się w latach czterdziestych XX wieku i wtedy odnosił się do ówczesnego środowiska jazzowego. Muzycy tego popularnego gatunku odcinali się od powszechnie uznanych w tych czasach kanonów muzyczny i tworzyli coś, co na tamte lata było nowatorskie i nieprawdopodobne do przyjęcia przez większą część społeczeństwa.

Współcześni hipsterzy i ich ideologie

Hipsterzy postrzegani są jako buntownicy działający przeciwko szeroko rozumianemu powszechnemu trendowi kulturowemu, zarówno w stosunku do zachowań, przyjętej etyki, działalności, jak i mody. W swoich założeniach to sprowadza się do krytyki nieoryginalności, czyli rozwiązań szerzonych przez kulturę głównego nurtu. Promują oni alternatywny styl życia, który się odcina od tradycyjnego modelu, narzuconego przez społeczeństwo.

Tradycyjny model zakłada budowanie swojej przyszłości na dobrej pracy, karierze zawodowej, wygodnym mieszkaniu i założeniu rodziny. W takim układzie rytm życia człowieka upływa na spędzaniu wielu godzin w pracy w ciągu dnia i poświęceniu jego niewielkiej części własnej rodzinne. To odbiera możliwość wykonywania czegokolwiek innego, przy okazji zabija myślenie i racjonalne spojrzenie na ludzki życie. Żyjemy jak zahipnotyzowani między punktem A, a punktem B naszego życia, nie widząc nic poza tym. Na tym właśnie polega ideologia współczesnego nurtu hipsterskiego, który jest przeciwieństwem utartej tradycji.

Hipsterów interesuje coś więcej niż tylko sprzedawanie własnego czasu firmom i korporacjom dla pieniędzy, ale chcą spędzać go zgodnie z własnymi upodobaniami. Często udzielają się artystycznie, malują, piszą wiersze i książki, tworzą muzykę. Niektórzy z nich odkrywają w sobie nowe talenty i w tej dziedzinie stają się popularni na całym świecie.

Niemniej jednak wielu z nich może ten rodzaj twórczości potraktować jako jedynie hobby, ze względu na brak dostatecznego talentu lub szczęścia. Dlatego też pracują na etacie, aby się utrzymać. Wybierają zawody, które pozwalają im wygospodarować czas na ich własne zainteresowania. Nie interesuje ich zatem robienie kariery zawodowej.

Hipsterów odróżniają od reszty społeczeństwa również takie drobiazgi jak ubiór czy słuchanie odmiennych gatunków muzyki od powszechnie popularnych.

Hipsterzy jako nowy trend cywilizacyjny czy przelotny bunt części społeczeństwa

Na przestrzeni wieków cywilizacji ludzkiej zawsze pojawiały się jednostki, które wyznaczały inny odmienny sposób myślenia, działania i reprezentowały inne podejście do życia. Te jednostki wyłamywały się od powszechnego nurtu tradycji i kultury. Dlaczego ? Otóż ich zadaniem było pokazanie innej drogi życia, nurtu myślenia, kultury i postrzegania naszego istnienia na ziemi. W swoich epokach zazwyczaj ci ludzie byli nierozumiani i krytykowani, a ich los był z góry skazany na klęskę. Ale pozostawiali po sobie ślad, który był zauważany przez kolejne pokolenia, a ich ideologie odżywały w kolejnych wiekach i prowadziły do szeroko rozumianych zmian społeczno- kulturowych. Współcześni hipsterzy obecnie są traktowani jak antysystemowi buntownicy, wyłamujący się poza obecnie powszechną kulturę życia społeczeństwa. Zapewne za 100 lub 200 lat ich obecne ideologie stanął się powszechnym stylem życia kolejnych pokoleń, a oni jako pionierzy nowego nurtu będą postrzegani, jako już nieżyjący prekursorzy, którzy całe cywilizacje skierowały na inne tory kulturowe funkcjonowania i myślenia.

redakcja
redakcja
Artykuły: 86

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *