Fajka wodna – jak zacząć palić shishę?
Fajka wodna – jak zacząć palić shishę?
Fajka wodna tak zwana shisha, ma szerokie grono zwolenników, którzy uważają, że jej palenie jest nie tylko relaksacyjne, ale też bardzo przyjemne. Często fajka wodna towarzyszy podczas spotkań towarzyskich. Shisha jest bardzo popularna na Dalekim Wschodzie, konkretnie rejon dzisiejszych Indii i Pakistanu, skąd rozprzestrzeniła się do Syrii, Egiptu, Turcji, gdzie znano je i palono już ponad pięćset lat temu Od niedawna fajka wodna stała się również popularna na Zachód. Nazwa shisha pochodzi ponoć z języka urdu, ale znaczenie nie jest do końca jasne: przyjęło się sądzić, że słowo to oznacza „garnek” lub „słoik”, jednak we współczesnych słownikach brak dokładnego tłumaczenia tej nazwy.
Z czego składa się shisha?
Klasyczna fajka wodna w postaci shishy składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest dzban, który służy jako zbiornik na wodę i nie tylko. Do dzbana można dodać również sok, mleko, szampan. Drugim elementem jest system metalowych rur, które pełnią rolę zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną. Zakończeniem rury jest cybuch, czyli niewielkie naczynie, w którym umieszcza się tytoń, owinięty folią aluminiową, a na to kładzie rozgrzany węgielek. Ostatnim kluczowym elementem shishy jest wąż, czy też elastyczna rurka, która zakończona jest metalowym lub drewnianym ustnikiem.
Jak rozpalić shishę?
Korzystanie z nieprawidłowo rozpalonej shishy jest albo niemożliwe, ani nie jest to żadna przyjemność. Zwykle kończy się na totalnym zakurzeniu pomieszczenia, które nie jest przecież naszym celem. Jak więc prawidłowo rozpalić shishe, aby korzystanie z niej było przyjemne?
Mycie shishy
To niezbędny, a bardzo często pomijany krok. Dokładne wymycie shishy każdorazowo przed użyciem jest absolutnie konieczne, aby wszystko, co ewentualne w niej osiadło w trakcie przechowywania bądź transportu nie wpłynęło na późniejsze użytkowanie fajki wodnej.
Napełnienie dzbana wodą
Ważne jest nie tylko samo napełnienie, ale też ilość wody, jaką nalewamy. Musi być jej dokładnie tyle aby rurka po włożeniu korpusu była zanurzona nie mniej niż na 1 cm, a nie więcej niż na 1,5 cm. Za duża ilość wody zwykle doprowadza do tego, że ciągnięcie dymu jest bardziej utrudnione, a przez co mniej przyjemne.
Montaż fajki
Zamontowanie fajki to nic innego, jak włożenie korpusu do dzbana. Najważniejsze w tym kroku jest, aby zwrócić uwagę na szczelność. Źle przymocowanie znacznie wpłynie na jakość używania fajki wodnej.
Nabijanie cybucha
Aby dobrze nabić cybuch należy zwrócić uwagę na to, aby nie był ubity, ale równo ułożony. Ważne jest, aby powietrze mogło swobodnie przenikać przez liście tytoniu. Nie można też zapominać o odpowiedniej ilości samego tytoniu. Powinno go być tyle, aby między nim, a brzegiem cybucha pozostała przerwa. Nie może dotykać ani sitka ani fajki, bo dojdzie do przypalania. Po nabiciu cybuch należy przykryć sitkiem bądź folią, która musi być uprzednio porządnie naciągnięta i podziurkowana.
Nałożenie węgla na cybuch
Jeśli korzysta się z samorozpalającego węgla nie można zapominać o mocnej woni w trakcie rozpalania, dlatego warto robić to przy otwartym oknie lub na zewnątrz. Rozpałka powinna być położona na cybuchu dopiero w momencie, gdy się wypali.
Podłączenie węża
Tutaj również należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność. Po wykonaniu powyższych kroków należy kilkakrotnie zaciągnąć się do momentu pojawienia się dymu. Z każdym kolejnym buchem czynność ta będzie bardziej przyjemna, o ile wszystkie powyższe kroki zostały prawidłowo zrealizowane.
Jak palić shishę?
Żeby móc w pełni cieszyć się relaksacyjnym wpływem shishy na nasze ciało i umysł powinniśmy to robić w odpowiedni sposób. Najważniejszą rzeczą jest oddech. Przede wszystkim podczas wciągania dymu powinniśmy robić powolny, głęboki oddech. Szczególnie jeżeli jest to nasze pierwsze doświadczenie z fajką wodną lub jeżeli nie palimy papierosów.
Joanna Cichońska
Redaktor VAXY.pl